NL Architects: čekárna Barneveld Noord

NL Architects: čekárna Barneveld Noord

(5. 12. 2013) Celkem dvacet zastávek po celém Nizozemí bude modernizováno v rámci programu Pettig Wachten, funkčně i kosmeticky: budou instalovány toalety, Wi-Fi, podlahové vytápění, železniční TV.  Nebo umění!

 
 
 
 

NL Architects: čekárna Barneveld Noord

Celkem dvacet zastávek po celém Nizozemí bude modernizováno v rámci programu Pettig Wachten, funkčně i kosmeticky: budou instalovány toalety, Wi-Fi, podlahové vytápění, železniční TV.  Nebo umění!

Místo: Harselaar, město Barneveld, provincie Gelderland, Nizozemí
Klient: ProRail
Architekti: NL Architects, Pieter Bannenberg, Walter van Dijk, Kamiel Klaasse
Hlavni architekt projektu: Gerbrand van Oostveen
Tým: Kirsten Hüsig, Barbara Luns, Gert Jan Machiels and Gen Yamamoto with Aude Robert and Christian Asbo
Dodavatel: Strukton
Realizace: 2013
Foto: Bart van Hoek, Marcel van der BurgProRail, společnost zodpovědná za železniční síť v Nizozemí, zahájila spolu s tzv. spoorbouwmeester Koen van Velsen („vnitrostátní orgán dohledu pro železniční architekturu") kampaň za pohodlnější čekání: Prettig Wachten.Cestující často mají pocit, že tráví na nádražích a zastávkách více času, než pak v dopravním prostředku. Průzkum ukázal, že čekací dobu pociťují jako třikrát delší, než ve skutečnosti je. V tomto ohledu jsou hlavně malé a střední zastávky velkou výzvou. Jsou totiž obvykle bez obsluhy, pusté a často působí jako nebezpečné. Jak to můžeme zlepšit?Klíčem k úspěchu programu Prettig Wachten je zavést ve stanici trvalou přítomnost člověka, který by zcela neformálně „hlídal“ zastávku. Snahou je vytvořit malé obchody – např. květinářství (ve Wolwega), kdy prodavač bude také servírovat kávu a uklízet toalety.V Barneveld Noord bude do programu zahrnut servis jízdních kol, kde budou obsluhovat lidé, kteří mají i „jiné schopnosti“. Budou spolupracovat na údržbě zastávky a doufejme, že zabrání syndromu rozbitých oken. Nová zastávka v Barneveld Noord je i zastávkou autobusů – jako taková bude možná více využívaná než železniční. A docela zajímavá autobusová zastávka… Moderní konstrukce z přepravních kontejnerů; ty obsahují prostor, ale také ho vytvářejí.

Kontejnery jsou čitelně uspořádané. V celku jsou nejednoznačnou, ale výraznou značkou. Minimum úsilí, maximální výkon. Tři kontejnery „zavěšené“ ve vzduchu: jeden obsahuje instalace, druhý sklad. Třetí je dole otevřený. Vytváří prostor pro uzavřenou, ale plně transparentní čekárnu s dvojitou světlou výškou.
Čtvrtý kontejner je překlopen do vzpřímené pozice. Tvoří věž s hodinami a má větrnou korouhvičku na střeše. Protože Barneveld je hlavním „vaječným“ městem Nizozemska a zastávka se nachází na tzv. „Kuřecí stezce“, nebude se montovat typický kohout, ale zlacené kuře. Věž má toalety s výškou 11,998 m, zakončené skleněnou střechou. Královské spláchnutí.
Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz