Soutěžní návrh na novou knihovnu v Lublani, která by měla být postavena v horní části areálu bývalého římského města Emona, v blízkosti stávající knihovny navržené slovinským architektem Josipem Plečnikem.
Název projektu: NUKII – národní a univerzitní knihovna II
Místo: Lublaň, Slovinsko
Status: soutěž 2012
Klient: ministerstvo pro vysokoškolské vzdělání, vědu a technologie Slovinské republika
Architekti: NL architects, Pieter Bannenberg, Walter van Dijk, Kamiel Klaasse
Tým: Gen Yamamoto s Arminasem Sadzeviciusem, Milda Naujalyte, a dále Matthew Davis, Giulia Pastore, Adrien Mans
Spolupráce: Yong Cui, Michal Krejčík, Michaela Dlouhá a Zhongnan Lao, Yinglin Cao
Zadání požadovalo rozsáhlý program pro stavbu na těsném pozemku, což vedlo architekty k odmítnutí jedné podmínky, aby mohli naplnit svou novou myšlenku.
Návrh záměrně nebere ohled na stanovenou maximální výšku stavby, užívá půdorys ve tvaru kříže, aby historické pozůstatky byly co nejméně zasaženy, a pomocí vysunutí vyjádřil původní veřejný prostor.
Výška je překročena, aby odpovídala štíhlému profilu. Hmota budovy zaplňuje předchozí prázdno a vytváří městskou inverzi. Vykopávky odhalí existující síť stavebních zbytků pod dlážděním a ukáže vztah mezi moderním městem navrstveným nad antickými artefakty. Spodní část stavby je oblouková, přemosťuje otevřenou zem a nechává budovu dotknout se pozemku jen na čtyřech podestách. Pěší cesty vedou skrze tento otvor, odkud je vidět celkový klontext.
Všeobecné funkce knihovny jsou umístěny tak, aby k nim byl přímý přístup z ulice. Úrovně pro veřejnost jsou propojeny schodišti, která překlenují celou šířku podlaží. Proporce schodů se zdvojnásobují a schody slouží jako místa k sezení, setkání a relaxaci. Tyto prvky jsou viditelné na fasádě, která pro kolemjdoucí zobrazuje uspořádání interiéru. Centrálním místem je víceúčelová hala, odkud jsoui výhledy do všech čtyř směrů.
V horní části budovy jsou veřejnosti nepřístupné sklady a zcela nahoře pak je kavárna, restaurace, výstavní prostory, konferenční místnosti a terasa, která završuje tuto hmotu shlížející na město.
Pozn.:
Lublaň byla založena kolem roku nula jako římská vojenská základna, původně zvaná osada Julia Emona. Z osady vyrostlo město, chráněné mohutnými hradbami, které mělo kolem 6000 obyvatel, většinou řemeslníků a obchodníků, a stalo se vstupní bránou z římské říše na Balkán a dál do východní Evropy. Roku 452 byla Emona vypálena Huny, ale i do dnešních dob se dochovaly pozůstatky hradeb, městské brány, obytných domů a také náhrobní stély a sarkofágy.
Od doby soutěže vznikl druhý návrh (je také představen níže), který respektuje výškové limity projektu:
Děkuji za perfektní popisky pod fotografiemi. Zatím se všechny články o trati soustřeďují na stavbu estakády. , Estakáda je sice…
Petr Tak to záleží na samotném prodejci a výrobci oken, jaké bude mít stanovené dodací lhůty. Protože jemu dodá skla…
Tu technickou pomoc při zakládání první řady je fakt skvělá možnost využít. Ono to zase nestojí nijak moc a není…
Heluz je v podstatě dost populární značka výrobce stavebního materiálu v Česku, hlavně jsou známí svými dobrými izolačními vlastnostmi. Úplně…
Pochybuji, že si dnes ještě někdo dobrovolně vybere dvojsklo...