Soutěžní návrh na novou knihovnu v Lublani, která by měla být postavena v horní části areálu bývalého římského města Emona, v blízkosti stávající knihovny navržené slovinským architektem Josipem Plečnikem.
Název projektu: NUKII – národní a univerzitní knihovna II
Místo: Lublaň, Slovinsko
Status: soutěž 2012
Klient: ministerstvo pro vysokoškolské vzdělání, vědu a technologie Slovinské republika
Architekti: NL architects, Pieter Bannenberg, Walter van Dijk, Kamiel Klaasse
Tým: Gen Yamamoto s Arminasem Sadzeviciusem, Milda Naujalyte, a dále Matthew Davis, Giulia Pastore, Adrien Mans
Spolupráce: Yong Cui, Michal Krejčík, Michaela Dlouhá a Zhongnan Lao, Yinglin Cao
Zadání požadovalo rozsáhlý program pro stavbu na těsném pozemku, což vedlo architekty k odmítnutí jedné podmínky, aby mohli naplnit svou novou myšlenku.
Návrh záměrně nebere ohled na stanovenou maximální výšku stavby, užívá půdorys ve tvaru kříže, aby historické pozůstatky byly co nejméně zasaženy, a pomocí vysunutí vyjádřil původní veřejný prostor.
Výška je překročena, aby odpovídala štíhlému profilu. Hmota budovy zaplňuje předchozí prázdno a vytváří městskou inverzi. Vykopávky odhalí existující síť stavebních zbytků pod dlážděním a ukáže vztah mezi moderním městem navrstveným nad antickými artefakty. Spodní část stavby je oblouková, přemosťuje otevřenou zem a nechává budovu dotknout se pozemku jen na čtyřech podestách. Pěší cesty vedou skrze tento otvor, odkud je vidět celkový klontext.
Všeobecné funkce knihovny jsou umístěny tak, aby k nim byl přímý přístup z ulice. Úrovně pro veřejnost jsou propojeny schodišti, která překlenují celou šířku podlaží. Proporce schodů se zdvojnásobují a schody slouží jako místa k sezení, setkání a relaxaci. Tyto prvky jsou viditelné na fasádě, která pro kolemjdoucí zobrazuje uspořádání interiéru. Centrálním místem je víceúčelová hala, odkud jsoui výhledy do všech čtyř směrů.
V horní části budovy jsou veřejnosti nepřístupné sklady a zcela nahoře pak je kavárna, restaurace, výstavní prostory, konferenční místnosti a terasa, která završuje tuto hmotu shlížející na město.
Pozn.:
Lublaň byla založena kolem roku nula jako římská vojenská základna, původně zvaná osada Julia Emona. Z osady vyrostlo město, chráněné mohutnými hradbami, které mělo kolem 6000 obyvatel, většinou řemeslníků a obchodníků, a stalo se vstupní bránou z římské říše na Balkán a dál do východní Evropy. Roku 452 byla Emona vypálena Huny, ale i do dnešních dob se dochovaly pozůstatky hradeb, městské brány, obytných domů a také náhrobní stély a sarkofágy.
Od doby soutěže vznikl druhý návrh (je také představen níže), který respektuje výškové limity projektu:
U Hostivaře jsem podobný problém nezaznamenala, spíš u Pankráce, ale opraveno, děkuji za upozornění.
Design by neměl být samoúčelný. Bytový architekt by měl vědět, co od dveří chce, Jestli něco skrýt, nebo jestli ukázat…
Krásný byt, ale nemůžu si pomoct, vnucuje se mi představa fronty před jediným WC, kdyby všech 6 lidí, kteří tam…
Tady nebyl problém jen se základy, tady museli určitě prskat i pokrývači.
Ať si říká Ústav pro jazyk český co chce, ale alibisticky připustit, že Florenc je TEN, je stejně hloupé, jako…