Nordic Office of Architecture: Knowledge Centre v Nemocnici svatého Olafa

Nordic Office of Architecture: Knowledge Centre v Nemocnici svatého Olafa

(14. 11. 2013) Knowledge Centre dokončuje celkovou výstavbu areálu Nemocnice svatého Olafa v Trondheimu, která postupně probíhala po architektonické soutěži v roce 1995.

 
 
 
 

Nordic Office of Architecture: Knowledge Centre v Nemocnici svatého Olafa

Knowledge Centre dokončuje celkovou výstavbu areálu Nemocnice svatého Olafa v Trondheimu, která postupně probíhala po architektonické soutěži v roce 1995.


Místo: Trondheim, Norsko
Architekti: Nordic Office of Architecture
Hlavní architekt: John Arne Bjerknes
Ve spolupráci s: Ratio Arkitekter AS.
Plocha: 18 000 m2
Projekt a realizace: 2003-2013
Stavební náklady: 530 mil. NOK
Vítěz INSIDE Awards v kategorii „Health“ 2013
 

Centrum je umístěno v samém srdci areálu. Je navrženo s důrazem na funkčnost a použitelnost a poskytuje zázemí jak pro nemocnici svatého Olafa, tak pro Norskou univerzitu pro vědu a technologie (NTNU). V budově jsou místnosti ambulantní léčby, laboratoře, kanceláře, lůžka intenzivní péče, nemocniční pokoje, knihovna, studovny, posluchárny, jídelna a restaurace.


Hlavní budova je vystavěna kolem vejčitého auditoria, primárního místa sdílení znalostí. Fasády drží "kostra" s dynamickou strukturou, která umožňuje flexibilní umístění okenních úchytek kvůli různým funkcím uvnitř centra. Začleněním této kostry do průčelí vzniká unikátní a plně integrované umělecké dílo, které zušlechťuje prvky pasivní fasády.

Knowledge Centre je první nemocniční budovou v severní Evropě postavenou podle standardů pro pasivní domy. Průměrná spotřeba energie se sníží o 75% ve srovnání se stávajícími zdravotnickými budovami.

Knowledge Centre je průkopnický projekt, který repektuje vývoj procesů a interakce mezi účastníky návrhu prostřednictvím aktivního využívání BIM modelování od počátečních skic až po samotnou výstavbu. Projekt byl organizován s využitím nejnovějších LEAN principy ("štíhlá vyýroba" – maximalizace hodnoty pro klienta při minimalizaci odpadů), což významně zvyšuje efektivitu a značně spoří náklady klienta.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Interiéry/design

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz