Nová krajská nemocnice ve Zlíně bude

Nová krajská nemocnice ve Zlíně bude

(6. 5. 2020) Vítěz soutěže na projekt bude za několik týdnů

   
 
 
 
 

Nová krajská nemocnice ve Zlíně bude

(ČTK) - Vítěz soutěže na projekt nové krajské nemocnice ve Zlíně-Malenovicích by měl být znám do několika týdnů. ČTK to v pondělí 4. května 2020 řekl hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL). Zastupitelé ve stejný den opětovně schválili stavbu nemocnice, která by měla podle hejtmana stát osm miliard korun. Do soutěže se přihlásily dvě firmy, projekt by měl stát podle zastupitelů asi 350 milionů korun.

"Firma by měla být vybrána do několika týdnů. Kvůli epidemii se soutěžící nemohli dobrat některých dokumentů, které museli mít ze státních úřadů, takže jsme jim dali čas, všem stejný, nikdo nebyl diskriminován," uvedl hejtman. Již dříve hejtman uvedl, že se přihlásily dva české subjekty, jeden z nich má vazbu na švédské království. Vedoucí krajského odboru investic Libor Pecháček na zastupitelstvu uvedl, že jde o sdružení více společností, v konsorciu je vždy jeden zahraniční účastník.

Opoziční zastupitel Michal Dvouletý (Soukromníci) vyzval k zastavení výběrového řízení na projektanta nové nemocnice. Podle něj dal kraj například ve výběrovém řízení potenciálním projektantům k dispozici pouze objemovou studii nové nemocnice, přitom hejtman prezentoval podstatně rozpracovanější dispoziční studii nové nemocnice, jejíž vypracování je navíc součástí výběrového řízení na projektanta. "Jinými slovy ten, kdo zpracovával zadávací řízení výběrového řízení pro kraj, má k dispozici více hotové práce, kterou navíc v případě, že se sám přihlásí do výběrového řízení, dostane zaplacenu dvakrát," uvedl Dvouletý.

Předprojektovou přípravu zpracovávala společnost smart healthcare solutions s jednatelem Martinem Šamajem. "Právě Martin Šamaj a lidé v jeho okolí jsou hlavními tvůrci podkladů pro novou nemocnici. Je tedy logické, že to byl Martin Šamaj, kdo hrál klíčovou roli také při vypracování zadávací dokumentace pro výběrové řízení na projektanta. Proč tedy neposkytl potenciálním uchazečům také vypracovanou dispoziční studii?" uvedl Dvouletý. Podle Pecháčka Šamaj pouze zpracoval technické podklady, které byly součástí zadávací dokumentace, kterou však dělal někdo jiný. "Když někdo zpracovává podklady, není diskvalifikovaný, aby se nepřihlásil," uvedl Čunek.

Dvouletý také uvedl, že námitkou proti zadávacím podmínkám v zadávacím řízení na zakázku se na podnět společnosti JIKA-CZ z Hradce Králové zabývá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Čunek informaci potvrdil. "ÚHOS to řeší, nestanovil žádnou podmínku, pokračujeme dál," uvedl Čunek.

Stavba nemocnice je teoreticky možná na etapy, v první etapě by mohly vzniknout nezbytné provozy, v dalších například parkovací dům či rehabilitace. "Projekt stavby je takový, že etapizaci umožňuje, já s ní ale nepočítám," uvedl hejtman, podle kterého je výhodnější postavit celou nemocnici a celou ji přestěhovat. Stavba nemocnice dnes získala nejtěsnější možnou podporu zastupitelů, iniciativa Zachraňme Baťovku chce také dosáhnout toho, aby se s krajskými volbami na podzim konalo referendum o stavbě nové nemocnice.

Krajští zastupitelé opět schválili stavbu nemocnice ve Zlíně

(ČTK 4. května 2020) - Zastupitelé Zlínského kraje v pondělí 4. května 2020 opět těsně schválili stavbu nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích. Pro projekt za předpokládaných osm miliard korun zvedlo ruku 23 zastupitelů z 42 přítomných. Stejným počtem hlasů jej nechali projít už loni v prosinci. Hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL), který stavbu nemocnice prosazuje, tehdy bod nečekaně navrhl na konci programu zasedání zastupitelstva. Ministerstvo vnitra později vyzvalo kraj, aby krajské zastupitelstvo znovu věc projednalo kvůli možnému porušení zákona o krajích.

Pro schválení byla potřeba jednoduchá většina všech zvolených zastupitelů, tedy nejméně 23 hlasů. Tolik zastupitelů hlasovalo pro nemocnici rovněž v prosinci, ovšem z tehdejších 38 přítomných. Pro novou nemocnici byli dnes stejně jako v prosinci zástupci KDU-ČSL, STAN, SPD, dva zastupitelé z ODS a jeden z ČSSD. Proti bylo hnutí ANO, komunisté, sociální demokraté a Svobodní a Soukromníci. Proti bylo dnes 18 zastupitelů, jeden se zdržel hlasování.

Koalici tvoří lidovci, hnutí ANO a STAN a ODS, v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu má 29 křesel. V opozici jsou ČSSD, KSČM, Svobodní a Soukromníci a SPD.

Podle Čunka by nemocnice měla stát osm miliard korun, kraj na ni našetří čtyři miliardy, z toho dvě miliardy již má, na tři miliardy si vezme úvěr a miliardu investuje zlínská nemocnice do vybavení. Podle hejtmana nemocnice nakoupila přístroje asi za 300 milionů korun, z nichž velká část bude použita v nové nemocnici. Další peníze nemocnice získá prodejem budov v současném areálu. Dva roky by měla trvat příprava a tři roky by se mělo stavět.

Řada opozičních zastupitelů i členové ANO dnes vyjádřili obavy, zda kraj bude mít na investici, která podle některých bude vyšší než osm miliard korun, v době, kdy může přijít finanční krize kvůli dopadům epidemie koronaviru. Mnozí zastupitelé míní, že tak významná investice by se neměla schvalovat těsnou většinou, nýbrž by se mělo počkat po podzimních krajských volbách. "Všichni pořád vidí svůj domácí rozpočet, kde když si vezmou úvěr, tak musí přemýšlet, jestli nebudou nemocní, neztratí zaměstnání nebo někdo neumře, zda si to sousto mohou dovolit. Kraj prostě neumře, neumře ani stát, ani obec. Byť se ta investice zdá gigantická, tak náš rozpočet je 14 miliard korun," řekl dnes novinářům po hlasování hejtman. Kraj podle něj vždy zvládne splácet 200 milionů korun ročně. Nevidí důvod s projektem dále čekat.

Někteří zastupitelé prosazovali rekonstrukci stávajícího areálu, Čunek již dříve uvedl, že by to trvalo déle a stálo více, omezilo by to výkon nemocnice. "V Baťovce jsem se taky narodil, taky ji mám rád. Ale tak se Tomáš Baťa zcela jistě na svět nedíval. Co je výhodnější pro občany, co je modernější, co poskytuje větší užitnou hodnotu, komfort, to bychom měli dělat, tou cestou jdeme," uvedl hejtman.

Podle opozičního zastupitele Tomáše Pajonka (Svobodní) se dnes de facto hlasovalo jen o tom, jestli se má investovat do projektové dokumentace za 350 milionů korun. Zda se nová nemocnice postaví, podle něj rozhodnou až krajské volby. Podle Pajonka se také ztratila důvěra v hejtmana, proto pro projekt nezískal ani koaliční partnery. "Není to analýza o tom, že máme tři situace a vybíráme si tu nejlepší. Máme jednu, která se mu líbí a žádné další jsme neřešili," uvedl Pajonk, podle kterého například zcela zapadla varianta postavit novou nemocnici ve stávajícím areálu.

Spor o stavbu nemocnice ve Zlíně málem rozložil krajskou koalici
(ČTK) - Výběr událostí kolem záměru postavit ve Zlíně novou nemocnici (zastupitelé Zlínského kraje opět schválili stavbu nemocnice):

19. října 2018 - Hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) řekl, že stavba nové Krajské nemocnice T. Bati (KNTB) ve Zlíně-Malenovicích by kraj stála 6,1 miliardy korun bez DPH. Varianta rekonstrukce a přístavby v nynějším areálu nemocnice na druhé straně krajského města by vyšla na 8,6 miliardy korun bez DPH, trvala by déle.

5. listopadu 2018 - Zastupitelé Zlínského kraje schválili nákup pozemků ve Zlíně-Malenovicích pro stavbu nové krajské nemocnice.

17. prosince 2018 - Zastupitelé schválili zpracování oponentního posudku k investičnímu záměru na stavbu nemocnice.

14. května 2019 - Premiér Andrej Babiš (ANO) při návštěvě kraje peníze na stavbu nové nemocnice neslíbil. Podle hejtmana Čunka však kraj na investici peníze má.

21. června 2019 - Zastupitelé Zlínského kraje neschválili investiční záměr na stavbu nové nemocnice za osm miliard korun. Pro stavbu bylo jen 21 zastupitelů z 41 přítomných, proti jich bylo osm, 12 se zdrželo. Aby záměr prošel, muselo by v tomto případě hlasovat pro 23 zastupitelů, tedy nadpoloviční většina ze všech. Pro byli lidovci, zástupci STAN, radní Jan Pijáček (ODS) a také dva zastupitelé opoziční SPD. Koalici tvoří lidovci, hnutí ANO, STAN a ODS, v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu má 29 křesel.

9. září 2019 - Krajští zastupitelé schválili vypracování studie na modernizaci a dostavbu areálu KNTB ve Zlíně. Schválení studie navrhl hejtmanův náměstek Jiří Sukop (ANO), podle hejtmana je zbytečná a hlasoval proti ní. Čunek prosazuje stavbu nové nemocnice, oprava a dostavba starého areálu by podle něj byla dražší a delší.

26. listopadu 2019 - Radní schválili zahájení veřejné zakázky na komplexní zpracování studie modernizace a dostavby KNTB.

16. prosince 2019 - Krajští zastupitelé neplánovaně na konci svého jednání schválili stavbu nové nemocnice za osm miliard korun. Koalice nepostupovala jednotně, pro byli zástupci KDU-ČSL, STAN, SPD, dva zastupitelé z ODS a jeden z ČSSD. Návrh získal dostatek hlasů - 23 z 38.

17. prosince 2019 - Krajský předseda hnutí ANO a krajský zastupitel Pavel Pustějovský řekl, že navrhne na krajském předsednictvu hnutí ukončení krajské koalice. Důvodem je podle něj způsob, jakým hejtman Čunek prosadil stavbu nové nemocnice.

- Krajské předsednictvo ČSSD vyzvalo stranického zastupitele Lubomíra Vaculína, který svým hlasem pomohl ke schválení stavby, aby odstoupil ze stranických funkcí i ze zastupitelstva.

6. ledna 2020 - Krajské předsednictvo hnutí ANO rozhodlo, že zůstává v krajské koalici ve Zlínském kraji.

13. ledna 2020 - Místní organizace ČSSD v Zubří na Vsetínsku jednohlasně nedoporučila vyloučení svého předsedy Vaculína ze strany.

3. února 2020 - Ministerstvo vnitra vyzvalo krajské zastupitele, aby znovu projednali rozhodnutí o stavbě nemocnice. Informace o projednání musí být podle ministerstva v souladu se zákonem o krajích předem zveřejněna na úřední desce. Zastupitelstvo by mělo o věci rozhodnout po řádné diskusi, při níž se uplatní právo zastupitelů i občanů kraje vyjádřit se k věci. Navíc mohla být podle ministerstva porušena povinnost kraje hospodařit s majetkem transparentně.

19. února 2020 - Hejtman Čunek napsal v otevřeném dopisu ministru vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD), který hejtmanství rozeslalo médiím, že trvá na tom, že prosincové hlasování zastupitelstva o výstavbě nové krajské nemocnice bylo v pořádku.

24. února 2020 - Bývalý hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš (tehdy ODS), předseda Okresního sdružení České lékařské komory Zlín Jaromír Bernátek nebo krajský předseda Sdružení praktických lékařů Lubomír Nečas se obrátili na Krajský soud v Brně, aby posoudil, zda rozhodování zastupitelů kraje z loňského prosince o stavbě nemocnice ve Zlíně bylo v souladu se zákony.

9. března 2020 - Krajský soud v Brně odmítl žalobu týkající se hlasování zastupitelů o stavbě nové nemocnice ve Zlíně. Mluvčí soudu Klára Belkovová upozornila, že ve věci byly podány dvě na první pohled téměř totožné žaloby, o druhé soud ještě nerozhodl. I druhou žalobu podali Lukáš, Bernátek nebo Nečas.

- Hejtmanství Zlínského kraje obdrželo od ministerstva vnitra formální výzvu ke zjednání nápravy ohledně hlasování o nemocnici.

4. května 2020 - Zastupitelé Zlínského kraje opět těsně schválili stavbu nové nemocnice ve Zlíně. Pro projekt zvedlo ruku 23 zastupitelů z 42 přítomných.


Doplněno Stavbaweb:
Informace o projektu nové krajské Baťovy nemocnice ve Zlíně najdete zde: www.vasenemocnicezlin.cz
Na přípravě studie se podílí architektonická kancelář – Atelier r, kterou zastupuje architekt Miroslav Pospíšil. Projekt na stránkách autorů najdete ZDE.
Architekt Pospíšil o stavbě nové nemocnice

Související články:
Krajští zastupitelé schválili stavbu nemocnice ve Zlíně  18.12.2019

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Zdravotnictví

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz