Nová mateřská školka v Hlásné Třebani

Nová mateřská školka v Hlásné Třebani

(2. 10. 2014) Obec Hlásná Třebaň leží v údolí řeky Berounky nedaleko hradu Karlštejn, asi 20 km od Prahy. Místní obyvatelé se již mohou těšit z nově vybudované mateřské školky, jejíž stavba byla dokončena na konci srpna 2014. Objekt budovy je zajímavý mimo jiné tím, že na část zateplení byl použit materiál v podobě celulózové izolace Climatizer Plus® od českého výrobce CIUR a. s.

 
 
 
 

Nová mateřská školka v Hlásné Třebani

Obec Hlásná Třebaň leží v údolí řeky Berounky nedaleko hradu Karlštejn, asi 20 km od Prahy. Místní obyvatelé se již mohou těšit z nově vybudované mateřské školky, jejíž stavba byla dokončena na konci srpna 2014. Objekt budovy je zajímavý mimo jiné tím, že na část zateplení byl použit materiál v podobě celulózové izolace Climatizer Plus® od českého výrobce CIUR a. s.

Zadní trakt mateřské školky
Mateřská školka je koncipovaná jako nízkoenergetický objekt, který byl postaven z vápenopískových tvárnic. Zatímco plášť budovy byl zateplen polystyrenovými deskami, část stropu mezi prvním a druhým patrem včetně střešních šikmin byly zatepleny foukanou celulózovou izolací. Realizaci prováděla aplikační firma Jiří Nejedlý, která má v tomto oboru dlouholeté zkušenosti. Zafoukání izolantu bylo provedeno již v postavené a zakryté budově. To přineslo celou řadu výhod, a to zejména v rozvrhu technologických procesů. Například zcela vymizelo nebezpečí, že by v případě deště mohla izolace zvlhnout. V konstrukci stropů byly použity OSB desky, do kterých se navrtaly podle předem rozvrženého nákresu otvory, které posloužily pro zafoukání Climatizeru Plus®. Ve střešních šikminách to nebylo zapotřebí.

Proč byla použita foukaná izolace?
Climatizer Plus® je unikátní tepelná a akustická izolace, která je vyráběna na bázi přírodního celulózového vlákna firmou CIUR a.s. Jeho měrná tepelná kapacita je 1919 až 2142 J/kg.K, takže funguje v zimě i v létě s dostatečnou tepelnou setrvačností. Tepelný odpor při cca 20 cm tloušťce je 5 m2.K/W (součinitel prostupu tepla U = 0,2 W/m2.K). Velkou výhodou je nízká tepelná vodivost (Ê?D(23/50) = 0,038 W/m.K) a možná aplikace již při nízké objemové hmotnosti okolo 30 až 40 kg/m3. To znamená, že výborně izoluje, ale nezatěžuje stávající konstrukce střech svoji vahou. Climatizer Plus® umožňuje velmi rychle se zbavit vlhkosti, velmi dobře přilne ke všem detailům a tím snižuje riziko tepelných mostů a spárového proudění vzduchu. Díky svému složení vyniká protipožárními vlastnostmi a rovněž zlepšuje akustiku stavby. Climatizer Plus® je vhodný zejména pro izolace obvodových plášťů a stropů suchou nebo stříkanou technologií.
Detail práce aplikační firmy Jiří Nejedlý — plnění foukacího stroje Climatizerem Plus®
V případě vyšších požadavků na požární odolnost konstrukce (třída A1) je možné Climatizer Plus® nahradit foukanou minerální izolací Climastone®. Tyto požadavky nastávají u některých požárně dělících stěn, v okolí komínových těles, v prostorách s předpokladem vysokého počtu shromažďovaných osob apod.

Naopak v místech, kde hrozí nebezpečí styku s vodou (podlahové konstrukce, předstěny, obezdívky atp.) se uplatní zcela nenasákavý foukaný polystyren s příměsí grafitu Climastyren®. Jeho součinitel tepelné vodivostí je 0,034 W/m.K. Tento materiál najde využití i při sanacích skutečně problémových konstrukcí.

Svoji nabídku foukaných izolací nedávno firma CIUR a.s. rozšířila o materiále CLIMAWOOD®. Jedná se o unikátní foukanou tepelnou izolaci vyrobenou s čistých volných dřevěných vláken. Je určena pro stavební tepelné a akustické izolace v oblasti vnějších i vnitřních konstrukcí. Materiál je vhodný také pro prefabrikovanou výrobu střešních, stěnových a stropních dílců. Deklarovaný součinitel tepelné vodivosti je λD = 0,040 W/m.K a měrná tepelná kapacita cd = 2100 J/kg.K.
Pohled na novou budovu koncipovanou jako nízkoenergetickou stavbu
Je také dobré připomenout, že při správné koordinaci zateplovacího postupu lze všechny foukané aplikace provádět přímo na stavbě, tzn. včetně rekonstrukcí starších domů. V případě dodržení správného technologického postupu a díky pečlivě hlídané a sofistikované výrobě těchto materiálů je zaručena 100% spolehlivost.

Zvyšujeme komfort, snižujeme náklady
Climatizer Plus® patří do skladebního systému izolací COMPRI®, který nabízí ucelená řešení pro kompletní tepelnou izolaci všech typů budov, jakož i dosažení akustického komfortu. COMPRI® je synonymem pro přirozeně zdravé bydlení s nízkými náklady na vytápění. Vyrábí a dodává firma CIUR a.s. již od roku 1991.

Další informace naleznete na www.compri-izolace.cz nebo také na www.ciur.cz
podle podkladů společnosti CIUR

Publikováno v časopise Stavba 2014/3, s.60–61


Detail aplikace Climatizeru Plus® u střešních šikmin Podkrovní prostor bude sloužit k technologickým účelům
Izolované šikminy v prvním patře mateřské školky Podhled do hlavní místnosti
 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Škola, věda

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz