Nová městská galerie v Kolíně

Nová městská galerie v Kolíně

 
 
 
 

Nová městská galerie v Kolíně

Galerie vzniká v bývalé divadelní zkušebně podle návrhu architekta Davida Vávry. Stavební části jsou hotové a nyní se vybavují interiéry. Náklady představují kolem 2,5 milionu korun.

Prostor, kde nová galerie vzniká (foto: P .Hejcman, zdroj: Galerie města Kolína)
(ČTK) -
Nová městská galerie v Kolíně, která se má otevřít nejpozději v únoru v prostorách divadla, už má hotový plán výstav na příští rok. Kromě prací impresionistického krajináře a kolínského rodáka Václava Radimského (1867 až 1946) se v ní objeví i díla současných výtvarných umělců Josefa Achrera a Vladimíra Skrepla. ČTK to řekl místostarosta Jan Pospíšil (TOP 09).

Pospíšil se domnívá, že půjde o jednu z nejnavštěvovanějších galerií ve Středočeském kraji, protože bude kromě běžného provozu otevřena i o přestávkách divadelních představení. Protože půjde o menší galerii, nebude mít stálou expozici.

V budoucnu by měl být k divadlu přistavěn i výtah, aby galerie byla bezbariérová. Byl by umístěn do skleněného tubusu, aby se z něj návštěvníci mohli dívat na město.

Vávra, kterého zná většina lidí z prostředí divadla Sklep, filmů a televize, má jako architekt široký záběr - od interiérů restaurací a barů přes novostavby rodinných domů až po přestavby rozsáhlejších objektů. V poslední době projektoval například dosud neuskutečněnou rekonstrukci kladenského divadla nebo knihovnu města Hradce Králové, která vzniká přestavbou továrny Vertex. Je podepsán i pod studií plánované přestavby kutnohorského pivovaru, který opustila společnost Heineken.

Doplněno Stavbaweb:

V bývalé studiové scéně (malý hrací prostor divadla) se v současné době buduje galerie. Prostor se tak vrací ke svému původnímu určení. Architekt Jindřich Freiwald totiž v původních plánech navrhl na místě nynější studiové scény galerii. Později byl prostor upraven (např. byla zatemněna stropní okna) a sloužil jako zkušebna pro herce a od roku 1993 jako malá scéna. Architektonickým návrhem obnovy galerie byl pověřen akademický architekt David Vávra, znalec a obdivovatel díla architekta Freiwalda.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Kultura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.