Nová obytná čtvrť pod Hády

Nová obytná čtvrť pod Hády

(20. 5. 2013) Nová obytná lokalita se bude nacházet v areálu zchátralé a nevyužívané továrny Ergon v Brně – Maloměřicích a Obřanech (doplněno Stavbaweb). Torzo továrny leží na parcelách, které jsou podle odborníků ideální pro proměnu v obytnou zónu. Jsou na okraji Brna, a to asi čtvrt hodiny od Moravského krasu. Ještě letos vypíše Trikaya mezinárodní architektonickou soutěž na novou čtvrť.

 
 
 
 

Nová obytná čtvrť pod Hády

Nová obytná lokalita se bude nacházet v areálu zchátralé a nevyužívané továrny Ergon v Brně – Maloměřicích a Obřanech (doplněno Stavbaweb). Torzo továrny leží na parcelách, které jsou podle odborníků ideální pro proměnu v obytnou zónu. Jsou na okraji Brna, a to asi čtvrt hodiny od Moravského krasu. Ještě letos vypíše Trikaya mezinárodní architektonickou soutěž na novou čtvrť.

Zde by měla vzniknout nová obytná čtvrť pod Hády
Hasiči získali k výcviku zchátralou nedostavěnou továrnu v Brně

(ČTK) - Hasiči získali k výcviku unikátní prostor - torzo nedostavěné továrny Ergon v oblasti Hády na okraji Brna. Zařízení na výrobu zdravotnických pomůcek se začalo stavět na 6,5 hektaru v roce 1988. Je z něj torzo, které čeká demolice. Již na jaře 2015 by se měla změnit v novou obytnou zóny s domy pro 300 rodin. Nadcházející více než rok jej využijí hasiči, řekl dnes ČTK jejich mluvčí Jaroslav Mikoška.

Areál využijí nejen hasiči z jižní Moravy, ale i jejich kolegové z celé ČR, které školí výcvikové centrum Brno-Líšeň. Továrnu koupila před dvěma lety firma Trikaya. Připravuje její demolici. Než se k ní propracuje, továrna je hasičů.

"Ergon využijeme k cvičením, které si jinde nemáme možnost v reálu vyzkoušet. Je skvělé, že jde o nové a neznámé prostředí," řekl ČTK Václav Kovář z vedení jihomoravského hasičského sboru.

Záchranáři již ve složitých sklepích pod továrnou cvičili hledání zmizelých termokamerou. Připravují se na cvičení, při němž budou muset pod zemí likvidovat požár. Ergon se stane cvičištěm i pro lezce, kynology a hasičské střelmistry.

Továrna nebyla po roce 1989 dostavěna, protože se změnil trh a zdravotnické zboží z Brna již země někdejšího socialistického bloku nepotřebovaly. Do spuštění provozu zbývalo pět měsíců.

Doplněno Stavbaweb:
O průmyslovém areálu pod vrchem Hády
Počátek výstavby areálu se datuje ke konci osmdesátých let minulého století. Původně měl sloužit jako Výzkumný ústav zemědělské a stavební mechanizace, bohužel po změně režimu se nedostávalo peněz na jeho dokončení a objekt byl privatizován. V krátké době vystřídal několik majitelů a po krátkou dobu zde také působil provoz výrobce zdravotnických pomůcek. Stavba se nachází v chráněné oblasti přírodní rezervace, což komplikuje případné dokončení stavby. Díky zajímavému umístění a stavebním dispozicím skrývá objekt zajímavý potenciál pro využití jako rezidenční zástavba, výrobní areál, případně hotel či sanatorium. Jednu dobu se též mluvilo o jeho využití jako domov duchodců či léčebna dlouhodobě nemocných.

vizualizace studentských návrhů (Hana Chytilová, Jan Veisser)

V březnu až červnu roku 2011 proběhla studentská ideová soutěž na Fakultě umění a architektury Technické univerzity Liberec. Jejím cílem bylo navrhnout urbanistické řešení právě této nové obytné čtvrti. Semestrální práce vznikaly v ateliéru architektonické tvorby pedagogů Nováka a Zedníčkové a do 10. října je můžete vidět v rámci výstavy na hlavním nádraží v Brně.
(zdroj: Trikaya)

Fotogalerii areálu a další studentské návrhy naleznete ZDE.

Související články:

 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz