Nová průmyslová hala koncernu Muehlbauer v Nitře využívá k vytápění, chlazení a ohřevu vody systém NIBE

Nová průmyslová hala koncernu Muehlbauer v Nitře využívá k vytápění, chlazení a ohřevu vody systém NIBE

(9. 2. 2021) Záměrem koncernu bylo zajištění ekologického provozu celého objektu a komfortního vnitřního prostředí pro zaměstnance

   
 
 
 
 

Nová průmyslová hala koncernu Muehlbauer v Nitře využívá k vytápění, chlazení a ohřevu vody systém NIBE

Mezinárodní koncern Muehlbauer, který působí v oblasti elektromobility, solárních technologií, průmyslu 4.0 a inovativních softwarových řešení, nedávno otevřel novou průmyslovou halu v Nitře o celkové ploše téměř 10 000 m2. Třetí etapa zdejšího areálu, která zahrnuje technologickou část a administrativní prostory pro zaměstnance, se zaměřuje na výzkum a vývoj prototypů zařízení pro výrobu elektronických ID-dokumentů. Ekologické vytápění, chlazení a ohřev teplé vody v ní zajišťuje soustava šesti kaskádovitě propojených tepelných čerpadel systému země-voda NIBE F1345-60 v energetické třídě A+++, akumulační nádrže NAD 2000 v1 o objemu 2 000 litrů a nepřímotopného zásobníku vody OKC 1000 NTR/HP.

Záměrem zadavatele energetického systému, koncernu Muehlbauer, bylo zajištění ekologického provozu celého objektu a komfortního vnitřního prostředí pro zaměstnance, a to pomocí úsporné, tiché a bezprůvanové technologie s dlouhou životností. Za jeho realizací stojí firma EPITREND (partner společnosti NIBE Energy Systems, výhradního dodavatele švédských tepelných čerpadel NIBE a NIBE „S" do České republiky a na Slovensko), která se specializuje na montáž a servis environmentálně šetrných zdrojů tepelné energie.

„Nová průmyslová hala v Nitře je moderní po architektonické i technologické stránce. Primárním zdrojem energie pro kaskádu tepelných čerpadel systému země-voda o celkovém výkonu 360 kW je zde soustava 42 geotermálních vrtů s délkou sondy 135 metrů, sekundárním pak průmyslové podlahové vytápění v přízemí a temperované stropní betonové jádro v navazujících patrech. Právě toto řešení, které pracuje v nízkoteplotním režimu, totiž dovoluje efektivně využívat alternativní zdroje energií, jako jsou tepelná čerpadla, a vytvářet příjemné vnitřní prostředí bez hluku a vířícího vzduchu v interiéru. K optimalizaci celého energetického systému přispívá také akumulační nádrž, v níž se ukládá přebytečné teplo k následnému využití, a záložní zdroj tepla - elektrokotel o výkonu 120 kW. Ten se však spíná pouze při teplotách nižších než -9 °C. Vzdálenou správu celého systému umožňuje aplikace NIBE Uplink," vysvětluje Jiří Sedláček, ředitel prodeje NIBE Energy Systems CZ, a dodává: „Na základě výpočtu provedeného nástrojem NIBE DIM lze takto dosáhnout úspory energie až 1 308 015 kWh/rok a oxidu uhličitého 97 676 kg/rok."

Tepelné čerpadlo systému země-voda NIBE F1345 je určené k instalaci do objektů s velkou energetickou náročností, které potřebují vysoce výkonný a stabilní zdroj tepla. Toto zařízení je vybavené řídicí jednotkou s barevným displejem a dvěma kompresory (s výstupní teplotou topné vody až 65 °C), které zajišťují efektivní řízení jeho výkonu. Systém se tak umí přizpůsobit aktuální potřebě tepla a umožňuje souběh více činností, např. ohřevu teplé vody a vytápění.

podle podkladů společnosti NIBE Energy Systems

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

29. 1. 2021 18:41:57

Re: Chytremapy.cz nově ukazují rozsáhlé možnosti aplikace GisOnl...

Fakt pěkný. Má to jenom jednu malinkou chybku. Očekával bych, že podobná aplikace bude přístupná veřejně a zdarma pro celou republiku, například prostřednictvím portálu geoportal.gov.cz. Ten většinu uvedených funkcí sice nabízí, ale kombinace s "panoramou" či "streetview" a s dalšími informacemi o objektech či věcných břemenech tam chybí, zatímco zde to je skutečně vše. (Jistě, dalo by se pokračovat a mít na jednom místě ke všemu již publikovanému ještě např. podrobnou geologickou mapu ČR, která má zase svůj samostatný portál, a patrně by někoho napadly další mapové vrstvy, zrovna jsem si vzpomněl - máme další portál s historickými mapami, jojo....) Proč to píšu? Chápu, že Top Gis je komerční firma a že musí vydělávat, to je v pořádku. Na druhou stranu je mi nesmírně líto, že existuje již tolik různých mapových portálu, vzájemně se různě překrývajících či duplikujících svými daty a službami. Je to nepřehledné a nemůžu se zbavit silného pocitu mrhání lidskou prací a umem. V moderním statě 3. tisíciletí bych čekal nějaký partnerský projekt státu a soukromých subjektů, který by sjednotil všechna data pro "chytrou mapu ČR" na jednom místě a ta pak poskytl veřejnosti z velké části zdarma, s možností např. připlatit si za některé již velmi specifické vrstvy a informace. Tak by se to líbilo mně jako uživateli i jako občanovi. :)

 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz