Nová radnice Prahy 12

Nová radnice Prahy 12

(8. 2. 2019) Stavba by mohla začít letos v dubnu, autorem projektu je společnost LOXIA

   
 
 
 
 

Nová radnice Prahy 12

Multifunkční budova radnice vyroste v Modřanech
Čtvrtá největší pražská část položí základní kámen na stavbu nové radnice na jaře tohoto roku. Radnice sjednotí všechny služby městské části pod jednu střechu do ulice Písková a otevře se obyvatelům. Dnes pracuje radnice v sedmi budovách roztroušených po celé městské části. Energeticky nenáročná designová stavba architektonické kanceláře LOXIA je inspirována cukrovarskou historií Modřan.

Radnice Prahy 12 reaguje na potřeby svých skoro sedmdesáti tisíc obyvatel a představuje nový projekt sjednocených radničních budov. Výstavba začne letos na jaře a do dvou let se bude stěhovat více než dvě stě úředníků. Kromě administrativního zázemí bude v třídílné bezbariérové budově i společenský multifunkční sál, obřadní síň, restaurace, drobné obchody, kavárna a dětský koutek. Veřejný prostor v okolí budovy bude osazen zelení.

Úřad 21. století je otevřený lidem i mimo své otevírací hodiny
Vedení Prahy 12 se snaží udělat z návštěvy příjemný zážitek a vytvořit v ní prostor pro zdejší komunitu. Například o multifunkční sál sloužící pro zasedání se zastupitelstvo v mezičase podělí s občany, a tak zde zázemí najdou také divadelní představení, plesy, či aktivity místních zájmových spolků. Multifunkční sál přímo sousedí s restaurací a obě místa mají samostatný vedlejší vchod, takže mohou fungovat i po uzavření kanceláří. Budova je prostorově velkorysá pro pohyb velkého počtu návštěvníků. Ti zajisté ocení průchozí chodbu po celé délce radnice i výtahy až do nejvyššího pátého patra. Tam se nachází nejen obřadní síň, ale i velká vyhlídková terasa přístupná všem.

Klíčem ke spokojeným občanům je pohodlná doprava k představitelům města
Lokalita nového objektu byla známá již před vznikem architektonického návrhu. V sousedství pozemku se nachází stávající radnice, před kterou je zastávka autobusu. Místo je také velmi dobře dostupné tramvají, vlastním vozem i pěšky. „Budova nové radnice Prahy 12 ukazuje, že když se setká důraz na funkčnost s citem pro estetiku a osvíceností zadavatele, mohou pro veřejnost vzniknout výjimečné a přínosné budovy,“ představuje novou radnici hlavní architektka projektu ze studia LOXIA Ing. arch. Jana Mastíková. Do budoucna se počítá dokonce s lepší dopravní dostupností díky plánované trase metra D.

Radnice jak tři cukrové kostky
Příběh o kostkách cukru se začal psát v architektonické kanceláři LOXIA, která má za sebou již několik realizací v okolí. Architekti vycházeli z historie Modřan, ve které měl významný vliv právě tamní cukrovar. Český vynález kostky cukru se projevil jako vhodný estetický i praktický tvar, do kterého se jednoduše propojí jednotlivé kanceláře a prvky pro veřejnost. „Radnice je uzpůsobena pro pohyb s kočárkem, tak například na invalidním vozíku,“ popisuje hlavní architektka projektu Ing. arch Jana Mastíková a dodává: „Účelnost s designem přemění návštěvu radnice na příjemný zážitek.“

Celý projekt nové radnice vzniká ve studiu LOXIA kompletně v systému BIM (z anglického originálu building information modeling). Díky tomu si mohou občané dopřát virtuální procházku novou radnicí, která bude od 08. 02. 2019 po prezentaci v CAMPu dostupná na facebookových stránkách @LOXIAarchitects. V tomto rozhraní jsou zachyceny všechny detaily objektu od počítačů s internetem pro veřejnost, bankomatů až pro obřadní síň s výhledem na řeku. Zároveň tento způsob projektování umožní do budoucna jednoduchý přístup k technické obsluze objektu a větší efektivitu při jeho údržbě. 

tisková zpráva

Doplněno Stavbaweb:
(ČTK) - Stavba nové radnice Prahy 12 za 500 milionů korun s DPH by mohla začít letos v dubnu. Vedení modřanské městské části nyní začíná řešit také vybavení interiérů, které nebylo součástí soutěže na dodavatele stavby. ČTK to na dotaz sdělil starosta městské části Jan Adamec (Piráti). Podle dřívějších vyjádření by stavba měla trvat zhruba 1,5 roku. Zastupitelé hlavního města v červnu 2016 schválili půjčku ve výši čtvrt miliardy korun městské části, která bude peníze splácet 14 let do roku 2023.

"Se stavbou nové budovy radnice budeme pokračovat. Sice můžeme mít spoustu výhrad k tomu, jak byl projekt odstartován, ale nyní jsme již tak daleko, že by bylo chybou stavbu zastavit. (...) Momentálně na stavebním úřadě běží stavební řízení, a pokud nebudou žádná odvolání, s kopnutím do země by se mohlo začít letos v dubnu,"
sdělil ČTK starosta.

V současné době jsou odbory radnice v sedmi budovách a jejich chod je neúsporný, což předešlé vedení městské části motivovalo k přípravě projektu na stavbu nové radnici. Budova bude na pozemcích hlavního města, které jsou blízko jedné z nynějších budov městské části mezi ulicemi Písková a Generála Šišky. Nová radnice bude bezbariérová a její součástí bude i podzemní parkoviště.

Vítěze výběrového řízení, který uspěl na základě podání nabídky s nejnižší cenou, schválilo zastupitelstvo v červnu 2017. Výběr dodavatele kritizovali tehdejší opoziční zastupitelé, od kterých zaznívalo, že byl výběr netransparentní, protože zastupitelé nedostali údaje o procesu výběru a nabídkách ostatních uchazečů. Dřívější vedení městské části tyto výtky odmítalo.

Původní historická radnice starých Modřan byla zbourána v 80. letech. V roce 2007 vedení městské části navrhovalo využít budovu Prioru na Sofijském náměstí. Tato nerealizovaná varianta by podle odhadů stála 340 až 390 milionů korun. Praha 12 si poté nechala vypracovat analýzu, která ukázala, že nejvýhodnějším místem pro stavbu nové radnice jsou pozemky mezi ulicemi Písková a Generála Šišky.

Po loňských volbách sestavili v Praze 12 koalici Piráti, kteří kandidovali spolu se Zelenými, ODS a TOP 09. Po volbách v roce 2014 městskou část vedla uskupení ANO, ČSSD a Změna pro Prahu. V dubnu 2017 přešla Změna pro Prahu 12 do opozice.

Praha 12, kde žije zhruba 56.250 obyvatel, je na jihu hlavního města. Městská část zahrnuje celá katastrální území Cholupic, Kamýku, Komořan, Modřan a Točné.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz