Nová radnice Prahy 8

Nová radnice Prahy 8

(23. 9. 2010)  

 
 
 
 

Nová radnice Prahy 8

 

Praha 8 schválila projekt radnice s obchodním centrem za 1,1 mld. 
Ideu podoby budovy navrhl Josef Pleskot.
Praha 22. září (ČTK)
- Zastupitelstvo Prahy 8 dnes schválilo smlouvu o stavbě nové radnice spojené s obchodním centrem na Palmovce. O projektu za více než 1,1 miliardy korun bez DPH rozhodli zastupitelé necelý měsíc před volbami. Stavbu mají zaplatit výnosy z privatizace, které v Praze 8 činí skoro tři miliardy korun, postaví ji Metrostav Development,a. s. Pro návrh hlasovalo 23 zastupitelů, 18 bylo proti, nezdržel se nikdo. Podle opozice je projekt kontroverzní, hovoří o "obecním hypermarketu".

Starosta Prahy 8 Josef Nosek (ODS) se domnívá, že městská část stavbou radnice a obchodního centra na Palmovce vhodně zúročí peníze z privatizace bytů. Stavba radnice podle něj vyjde na 496 milionů korun, přilehlé obchodní centrum na 635 milionů bez DPH. "Radnici dneška si lze velmi dobře představit jako součást polyfunkčního městského centra s velkou halou s obchody, s nádvořím, restaurací, kavárnou, kulturními a společenskými zařízeními," stojí v materiálu k projektu, který vyhotovil Metrostav a ČTK ho má k dispozici.

Třebaže se SZ s ČSSD shodla v tom, že Praha 8 sídlo radnice potřebuje, protože její jednotlivé odbory sídlí v několika budovách, městská část by měla podle nich projekt zastavit a počkat na komunální volby. Podle TOP 09 je návratnost projektu pochybná; strana nesouhlasí ani s tím, že veřejnosti dosud nebyla představena žádná zadávací a projektová dokumentace. Investici prý nepředcházela žádná odborná ani veřejná diskuse.

Projekt, respektive jeho "objemovou studii" dnes zastupitelům představil známý architekt Josef Pleskot. "Nejsme v žádném příkrém rozporu s územním plánem," řekl k návrhu.

"Je trošku problém, že pan architekt tady otevřel diskusi, ale ne několik měsíců nebo let před hlasováním, ale několik desítek minut. Diskutovalo se možná v ODS,"
řekl zastupitel Petr Vilgus (SZ). Pro nebyli ani všichni občanští demokraté. "Proces je na začátku. Mělo by se o tom (dále) diskutovat. Proto tento návrh nepodpořím. To je poprvé, co mě tady někdo na nějakou diskusi pozval," řekl zastupitel Tomáš Chvála z ODS, která má v Praze 8 všech šest radních a v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu pohodlnou většinu.

Občanských demokratů je mezi zastupiteli 27, zelení jsou čtyři, komunistů je pět a sociálních demokratů osm. Jeden zastupitel je za Klub Nezávislých pro Prahu.

Doplněno Stavbaweb:
Nové centrum má do roku 2014 vyrůst u stanice metra Palmovka na pozemku dnešního parkoviště na křižovatce ulic Zenklova a Sokolovská. Třetinu ze zhruba 30 tisíc metrů čtverečních podlahových ploch obsadí úředníci, větší část pak obchody a kulturní a sportovní zařízení.

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Administrativa

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o.