Nové hlavní sídlo Africké unie v etiopské Addis Abebě

Nové hlavní sídlo Africké unie v etiopské Addis Abebě

(30. 1. 2012) Nové třicetipatrové ústředí AU se tyčí do výšky 99,9 metru, a přesahuje tak veškeré další objekty ve městě. Jeho součástí jsou tři konferenční sály, z nichž největší má kapacitu 2500 míst, kanceláře pro 700 zaměstnanců AU a přistávací plocha pro vrtulníky

 
 
 
 

Nové hlavní sídlo Africké unie v etiopské Addis Abebě

Nové třicetipatrové ústředí AU se tyčí do výšky 99,9 metru, a přesahuje tak veškeré další objekty ve městě. Jeho součástí jsou tři konferenční sály, z nichž největší má kapacitu 2500 míst, kanceláře pro 700 zaměstnanců AU a přistávací plocha pro vrtulníky


Čína postavila nové ústředí Africké unie za 200 milionů dolarů
Addis Abeba  (ČTK) - V etiopské Addis Abebě vyrostla supermoderní výšková budova, která bude sloužit jako nové hlavní sídlo Africké unie (AU). Celou stavbu v hodnotě 200 milionů dolarů (3,8 miliardy korun) financovala Čína. Komplex, který symbolizuje posilování čínského vlivu na africkém kontinentu, byl slavnostně otevřen v sobotu a o den později v něm začal summit AU. Píše o tom agentura AFP.

Nové třicetipatrové ústředí AU se tyčí do výšky 99,9 metru, a přesahuje tak veškeré další objekty ve městě. Jeho součástí jsou tři konferenční sály, z nichž největší má kapacitu 2500 míst, kanceláře pro 700 zaměstnanců AU a přistávací plocha pro vrtulníky, která umožní rychlou přepravu vysokých politiků z letiště tak, aby se vyhnuli dopravním zácpám.

Čína v roce 2010 předstihla Spojené státy a stala se největším obchodním partnerem Afriky. Čínské ministerstvo obchodu uvedlo, že v roce 2011 dosáhla obchodní výměna Číny s africkými státy 120 miliard dolarů (2,29 bilionu korun). Podle průmyslových expertů 70 procent ropného vývozu afrického kontinentu dnes míří do Číny. Afrika se rovněž stala jedním z hlavních cílů čínských investorů. Na africkém světadílu investuje již přes 2000 čínských firem.

Lednová setkání hlav afrických států v etiopské metropoli mají dlouholetou tradici. Addis Abeba se stala diplomatickou metropolí Afriky částečně díky vlivu zesnulého císaře Haile Selassieho, který byl v roce 1963 jedním z iniciátorů vzniku Organizace africké jednoty (OAJ), která byla předchůdkyní Africké unie. Doposud se ale summity konaly v konferenčním centru OSN, protože staré ústředí AU bylo na takovou akci příliš malé.

V roce 2009 stanul v čele AU libyjský vůdce Muammar Kaddáfí, který se netajil tím, že by si přál přesunout unijní sídlo do svého domovského města Syrty. Jeho plán ale padl, když se Etiopie v témže roce dohodla s Čínou na výstavbě nového ústředí v Addis Abebě. Budovu vystavěla čínská firma China State Construction Engineering Corporation, na místě pracovalo na dvě až tři směny 1200 čínských a etiopských dělníků. Čínská vláda zaplatila nejen samu stavbu, ale také vybavení objektu. Většina stavebního materiálu byla dovezena z Číny. Etiopie poskytla zdarma pozemek.

Podle analytiků, citovaných agenturou AFP, investice do stavby nového ústředí AU svědčí o měnící se roli Číny v Africe. Zatímco dříve se čínské zájmy soustřeďovaly především na získání co největšího množství surovin, případně na investice do infrastruktury, nyní Peking začíná dávat finance do afrických institucí.

Alex Vines z britského institutu Chatham House uvedl, že je v obchodním zájmu Číny prosazovat stabilitu v Africe, zvlášť pak v souvislosti s arabským jarem, jehož masové demonstrace vedly k pádu několika severoafrických vlád.

"Čína přehodnocuje svůj pohled na Afriku. Domnívám se, že události arabského jara, především pak dění v Libyi, Čína nepředvídala,"
řekl Vines agentuře AFP.

Čínské investice do Africké unie ale nezahrnují jen stavbu nablýskaného hlavního sídla. V prosinci Čína slíbila, že dá 4,5 milionu dolarů (86 milionů korun) na vojenskou misi AU v Somálsku, aby podpořila její boj proti povstalcům z islamistických milicí Šabáb, které jsou napojeny na Al-Káidu. Čína je podle britské občanské společnosti Saferworld také hlavním sponzorem mírových misí OSN v Somálsku, Burundi a Súdánu.

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Administrativa

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz