Nové třicetipatrové ústředí AU se tyčí do výšky 99,9 metru, a přesahuje tak veškeré další objekty ve městě. Jeho součástí jsou tři konferenční sály, z nichž největší má kapacitu 2500 míst, kanceláře pro 700 zaměstnanců AU a přistávací plocha pro vrtulníky
Čína postavila nové ústředí Africké unie za 200 milionů dolarů
Addis Abeba (ČTK) – V etiopské Addis Abebě vyrostla supermoderní výšková budova, která bude sloužit jako nové hlavní sídlo Africké unie (AU). Celou stavbu v hodnotě 200 milionů dolarů (3,8 miliardy korun) financovala Čína. Komplex, který symbolizuje posilování čínského vlivu na africkém kontinentu, byl slavnostně otevřen v sobotu a o den později v něm začal summit AU. Píše o tom agentura AFP.
Nové třicetipatrové ústředí AU se tyčí do výšky 99,9 metru, a přesahuje tak veškeré další objekty ve městě. Jeho součástí jsou tři konferenční sály, z nichž největší má kapacitu 2500 míst, kanceláře pro 700 zaměstnanců AU a přistávací plocha pro vrtulníky, která umožní rychlou přepravu vysokých politiků z letiště tak, aby se vyhnuli dopravním zácpám.
Čína v roce 2010 předstihla Spojené státy a stala se největším obchodním partnerem Afriky. Čínské ministerstvo obchodu uvedlo, že v roce 2011 dosáhla obchodní výměna Číny s africkými státy 120 miliard dolarů (2,29 bilionu korun). Podle průmyslových expertů 70 procent ropného vývozu afrického kontinentu dnes míří do Číny. Afrika se rovněž stala jedním z hlavních cílů čínských investorů. Na africkém světadílu investuje již přes 2000 čínských firem.
Lednová setkání hlav afrických států v etiopské metropoli mají dlouholetou tradici. Addis Abeba se stala diplomatickou metropolí Afriky částečně díky vlivu zesnulého císaře Haile Selassieho, který byl v roce 1963 jedním z iniciátorů vzniku Organizace africké jednoty (OAJ), která byla předchůdkyní Africké unie. Doposud se ale summity konaly v konferenčním centru OSN, protože staré ústředí AU bylo na takovou akci příliš malé.
V roce 2009 stanul v čele AU libyjský vůdce Muammar Kaddáfí, který se netajil tím, že by si přál přesunout unijní sídlo do svého domovského města Syrty. Jeho plán ale padl, když se Etiopie v témže roce dohodla s Čínou na výstavbě nového ústředí v Addis Abebě. Budovu vystavěla čínská firma China State Construction Engineering Corporation, na místě pracovalo na dvě až tři směny 1200 čínských a etiopských dělníků. Čínská vláda zaplatila nejen samu stavbu, ale také vybavení objektu. Většina stavebního materiálu byla dovezena z Číny. Etiopie poskytla zdarma pozemek.
Podle analytiků, citovaných agenturou AFP, investice do stavby nového ústředí AU svědčí o měnící se roli Číny v Africe. Zatímco dříve se čínské zájmy soustřeďovaly především na získání co největšího množství surovin, případně na investice do infrastruktury, nyní Peking začíná dávat finance do afrických institucí.
Alex Vines z britského institutu Chatham House uvedl, že je v obchodním zájmu Číny prosazovat stabilitu v Africe, zvlášť pak v souvislosti s arabským jarem, jehož masové demonstrace vedly k pádu několika severoafrických vlád.
"Čína přehodnocuje svůj pohled na Afriku. Domnívám se, že události arabského jara, především pak dění v Libyi, Čína nepředvídala," řekl Vines agentuře AFP.
Čínské investice do Africké unie ale nezahrnují jen stavbu nablýskaného hlavního sídla. V prosinci Čína slíbila, že dá 4,5 milionu dolarů (86 milionů korun) na vojenskou misi AU v Somálsku, aby podpořila její boj proti povstalcům z islamistických milicí Šabáb, které jsou napojeny na Al-Káidu. Čína je podle britské občanské společnosti Saferworld také hlavním sponzorem mírových misí OSN v Somálsku, Burundi a Súdánu.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.
Jo, taky se mi to líbí, fakt to má něco do sebe!
Když můžou být smaltované vany naprostá topka - odolné, trvanlivé, snadno se udržují a ještě k tomu skvěle vypadají, tak…