Nové hlavní sídlo Africké unie v etiopské Addis Abebě

Nové třicetipatrové ústředí AU se tyčí do výšky 99,9 metru, a přesahuje tak veškeré další objekty ve městě. Jeho součástí jsou tři konferenční sály, z nichž největší má kapacitu 2500 míst, kanceláře pro 700 zaměstnanců AU a přistávací plocha pro vrtulníky


Čína postavila nové ústředí Africké unie za 200 milionů dolarů
Addis Abeba  (ČTK) – V etiopské Addis Abebě vyrostla supermoderní výšková budova, která bude sloužit jako nové hlavní sídlo Africké unie (AU). Celou stavbu v hodnotě 200 milionů dolarů (3,8 miliardy korun) financovala Čína. Komplex, který symbolizuje posilování čínského vlivu na africkém kontinentu, byl slavnostně otevřen v sobotu a o den později v něm začal summit AU. Píše o tom agentura AFP.

Nové třicetipatrové ústředí AU se tyčí do výšky 99,9 metru, a přesahuje tak veškeré další objekty ve městě. Jeho součástí jsou tři konferenční sály, z nichž největší má kapacitu 2500 míst, kanceláře pro 700 zaměstnanců AU a přistávací plocha pro vrtulníky, která umožní rychlou přepravu vysokých politiků z letiště tak, aby se vyhnuli dopravním zácpám.

Čína v roce 2010 předstihla Spojené státy a stala se největším obchodním partnerem Afriky. Čínské ministerstvo obchodu uvedlo, že v roce 2011 dosáhla obchodní výměna Číny s africkými státy 120 miliard dolarů (2,29 bilionu korun). Podle průmyslových expertů 70 procent ropného vývozu afrického kontinentu dnes míří do Číny. Afrika se rovněž stala jedním z hlavních cílů čínských investorů. Na africkém světadílu investuje již přes 2000 čínských firem.

Lednová setkání hlav afrických států v etiopské metropoli mají dlouholetou tradici. Addis Abeba se stala diplomatickou metropolí Afriky částečně díky vlivu zesnulého císaře Haile Selassieho, který byl v roce 1963 jedním z iniciátorů vzniku Organizace africké jednoty (OAJ), která byla předchůdkyní Africké unie. Doposud se ale summity konaly v konferenčním centru OSN, protože staré ústředí AU bylo na takovou akci příliš malé.

V roce 2009 stanul v čele AU libyjský vůdce Muammar Kaddáfí, který se netajil tím, že by si přál přesunout unijní sídlo do svého domovského města Syrty. Jeho plán ale padl, když se Etiopie v témže roce dohodla s Čínou na výstavbě nového ústředí v Addis Abebě. Budovu vystavěla čínská firma China State Construction Engineering Corporation, na místě pracovalo na dvě až tři směny 1200 čínských a etiopských dělníků. Čínská vláda zaplatila nejen samu stavbu, ale také vybavení objektu. Většina stavebního materiálu byla dovezena z Číny. Etiopie poskytla zdarma pozemek.

Podle analytiků, citovaných agenturou AFP, investice do stavby nového ústředí AU svědčí o měnící se roli Číny v Africe. Zatímco dříve se čínské zájmy soustřeďovaly především na získání co největšího množství surovin, případně na investice do infrastruktury, nyní Peking začíná dávat finance do afrických institucí.

Alex Vines z britského institutu Chatham House uvedl, že je v obchodním zájmu Číny prosazovat stabilitu v Africe, zvlášť pak v souvislosti s arabským jarem, jehož masové demonstrace vedly k pádu několika severoafrických vlád.

"Čína přehodnocuje svůj pohled na Afriku. Domnívám se, že události arabského jara, především pak dění v Libyi, Čína nepředvídala,"
řekl Vines agentuře AFP.

Čínské investice do Africké unie ale nezahrnují jen stavbu nablýskaného hlavního sídla. V prosinci Čína slíbila, že dá 4,5 milionu dolarů (86 milionů korun) na vojenskou misi AU v Somálsku, aby podpořila její boj proti povstalcům z islamistických milicí Šabáb, které jsou napojeny na Al-Káidu. Čína je podle britské občanské společnosti Saferworld také hlavním sponzorem mírových misí OSN v Somálsku, Burundi a Súdánu.

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*