Nové KCP

Nové KCP

(13. 9. 2017) Všechny soutěžní návrhy si mohou lidé prohlédnout od dnešního dne v KCP

   
 
 
 
 

Nové KCP

Kongresové centrum Praha představuje, jak bude vypadat nová výstavní hala a Pankrácké náměstí
Mezinárodní architektonicko-urbanistická soutěž Nové KCP má vítěze a veřejnost od 12. září zná i podobu vítězného návrhu. Předmětem soutěže byla dostavba nové výstavní haly pro Kongresové centrum Praha a s ní spojená okolního prostranství. Veřejnost tak ode dneška zná jména vítězů i podobu vítězného návrhu.

„Kongresové centrum dlouhodobě není schopné uspokojit vysokou poptávku po výstavních a kongresových plochách, a novou halu proto nutně potřebuje. Stejně tak je ale důležité rovnou řešit i okolí a celé to prostranství kolem Kongresového centra upravit tak, aby více sloužilo lidem. Sešlo se mnoho návrhů a já jsem ráda, že hodně jich bylo velmi kvalitních a věřím, že jsme nakonec opravdu vybrali ten nejlepší,“
říká pražská primátorka Adriana Krnáčová.

První cenu získal návrh mladého studia OCA – Marca Subirany, Hernana Lleidy, Biela Susanny a Bernarda Garcii – z Barcelony. Svou účast v této soutěži komentovali: „Naši kancelář jsme založili s tím, že bychom chtěli rozšířit naši práci a příležitosti za hranice místního kontextu Barcelony nebo Katalánska. V tomto případě bylo obzvláště motivující, že jsme mohli přispět k budově takového významu v historickém městě, jako je Praha. Probuzením bylo, když jsme si uvědomili, jak je tato výzva komplexní a že znamená vyřešit nejenom fungování budovy, ale také vytvořit intenzivní veřejný prostor. To bylo v našem návrhu klíčové.“ Druhou cenu obdržel návrh týmu Francisca Jorquery z Palma de Mallorca.

Jedenáctičlenná porota
, které předsedal architekt Petr Hlaváček, vybírala z velké konkurence došlých návrhů ve dvou kolech a až do svého finálního rozhodnutí zcela anonymně. Soutěž byla otevřená účastníkům z celého světa – své návrhy odevzdalo sedmdesát šest týmů z dvaceti tří zemí. Toto množství představuje práci nejméně čtyř set architektů, urbanistů, inženýrů a dalších odborníků.

Všechny soutěžní návrhy jsou od středy 13. září do začátku října k vidění v Kongresovém centru Praha (13. – 19. 9. a 23. 9. – 5. 10. 2017, Jižní foyer KCP, vstup 10, denně 12–19 h).

V porotě zasedli zástupci KCP – primátorka hl. m. Prahy a místopředsedkyně dozorčí rady Adriana Krnáčová, předseda představenstva Radim Haluza, generální ředitel Roman Ray Straub, podpořeni Markem Kopećem z IPR a radní Prahy 4, Alžbětou Rejchrtovou. Architektonickou odbornost zastupovali Petr Hlaváček a Ivan Kroupa, spolu s Eliou Zenghelisem z Řecka, Mathiasem Müllerem ze Švýcarska a náhradníky Viktorií Součkovou a Tomášem Koumarem. Jejich kolektivní práci shrnuje Petr Hlaváček: „Skvělí zahraniční porotci, bezvadní mladší náhradníci, pro věc zaujatí zástupci investora a politici. Přes velkou různost přístupů jednotlivých porotců jsme převážně jednali ve shodě. Předpokládám, že když se tak různorodá porota shodla na výběru návrhu, tak má potenciál oslovit i veřejnost a další účastníky celého procesu.“

Elia Zenghelis, spoluzakladatel slavné kanceláře OMA a momentálně profesor na škole architektury Yale, dodal na adresu vítězného týmu po skončení soutěže: „Původní budova Kongresové centra se musí vypořádat s identitou velice impozantně postaveného monumentu komunistické éry, která musí být soudobě přeformulovaná. To zahrnuje nový vzhled, pozici vůči městu a napojení na složitou dopravní situaci. Tato komplexní složitost byla autory vítězného návrhu mistrně zvládnuta.“

Ze zmíněných 76 návrhů vybírali porotci v březnu nejlepších šest, které jejich autoři dále podrobněji rozpracovali v druhém kole. Autoři oceněných návrhů budou vedle získání finanční odměny vyzváni do následujícího jednacího řízení bez uveřejnění, ve kterém se bude rozhodovat o zadání zakázky. Další čtyři týmy, které nedosáhly na ceny, obdrží skicovné za účast v druhém kole. Vzhledem k tomu, že nebyla udělena třetí cena, byla tato částka rovnoměrně rozdělena mezi tyto finalisty.

1. cena:
OCA / Bernardo García, Marc Subirana, Biel Susanna, Hernan Lleida;
spolupráce: Joaquim Sellas, Play-Time architectonic image, Anabel Lazaro, Josep Ramon Rius, Silvia Juventeny, Simona Sulcová, Alfambra copisteria and Francesc Villena (Barcelona, España)

2. cena:
Francisco Jorquera; spolupráce: Catalina Riera, Sebastiano Rossi, Juan Jorquera, Cubic consultors (Palma de Mallorca, España)

další finalisté:
TAKENAKA EUROPE / Peter Mulík, Václav Sobolík, Haruka Fuji, Adam Huleja, Peter Chládek, Ivana Jedrzejková, Tomáš Jelínek, Eliška Křížová, Lenka Marečková, Tomáš Palkovský, Martin Šťastný; spolupráce: Vladislav Bureš, Václav Mach, Jiří Petlach, Aranka Vondráčková (Praha, Česká republika)

Szymon Rozwałka, Rudolf Müller, Martin Křivánek; spolupráce: Anna Glajc, Barbora Jurčíková, Oliver Kažimír, Petra Krajčová, Matúš Peklanský; technická spolupráce: Eva Fajkusová, Pavel Hladík, Jiří Janoušek, Stanislav Král, Ondřej Navrátil, Albert Novák, Petr Preininger, Luboš Zbranek (Brno, Česká republika)

Office of Adrian Phiffer / Dimitrios Karopoulos, Saarinen Balagengatharadilak, Diana Franco Camacho, Michael DeGirolamo, Chloe Leung, Liusaidh Macdonald, Duc Anh Nguyen; spolupráce: Silman Structural Engineers / Nat Oppenheimer, Aniket Zarekar; Transsolar / Linda Lam; Lam & Associates / Alex Tan, Patrick Lam; Propos Liberec; Martin Hejl (Toronto, Canada)

FAR frohn & rojas / Marc Frohn; spolupráce: Treibhaus Landschaftsarchitektur Berlin / Deniz Dizici; Wetzel & von Seht / David Fuentes Abolafio, Wolfgang Keen; pin planende ingenieure / Norbert Müller; ARGUS Stadt und Verkehr / Christoph Ludwig (Berlin, Deutschland)

tisková zpráva, vizualizace: MHMP
copyright: architektonické studio
OCA / Bernardo García, Marc Subirana, Biel Susanna, Hernan Lleida (Barcelona, Španělsko)___
Vítězem stavby nové haly KCP je španělská kancelář OCA
(ČTK) - Vítězem mezinárodní architektonické soutěže na rozšíření Kongresového centra Praha (KCP) se stala španělská kancelář OCA. Novinářům to dnes řekla primátorka Adriana Krnáčová (ANO) a zástupci KCP. Stavba nové budovy by mohla začít asi za tři roky a vyjde na stovky milionů korun. Do soutěže se přihlásilo 76 návrhů, z nichž do druhého kola postoupilo šest. Všechny soutěžní návrhy si mohou lidé prohlédnout od středy v KCP.

"KCP bylo v minulosti často kritizováno pro jeho ne sexy vzezření. Je sice veliké a na prestižním místě, přesto neposkytovalo dostatek výstavních prostor. Výběr nám trval dlouho a musím říct, že ze 76 návrhů nebylo úplně snadné vybírat. Nicméně jsem ráda, že jsme se shodli na tomto návrhu, protože tvoří kontrapunkt k té velké hmotě, na kterou jsme zvyklí,"
 řekla Krnáčová.

Nová budova bude sloužit pro doprovodné výstavy jednotlivých kongresů. Bude stát na jih od stávající a bude mít podlouhlý tvar. Hlavní výstavní hala bude mít variabilní vnitřní prostor a bude jej možné upravit podle potřeb té které výstavy.

Vítězný návrh neřeší pouze novou budovu, ale rovněž její okolí. Členové architektonické kanceláře uvedli, že prostor v okolí KCP je nyní neuspořádaný. Jejich cílem tak bylo zlepšit veřejný prostor a propojit KCP s jeho okolím. Rovněž chtěli, aby Pražané a návštěvníci měli pocit, že prostor v okolí centra jim patří. "Původní budova postrádá kontakt se svým okolím," řekl jeden z nich.

Stavba nové haly by mohla začít podle vedení KCP a organizátora architektonické soutěže Igora Kovačeviče za dva a půl až tři roky. Nyní začne centrum pracovat na projektu a shánět potřebná razítka. Náklady jsou podle předsedy představenstva KCP Radima Haluzy odhadovány na 300 až 600 milionů korun.

Kromě dostavby haly investuje centrum také do oprav staré budovy. Má se zlepšit interiér, proměnou projdou i technologie a kompletně bude v KCP nová wi-fi síť, kabely a datové zásuvky. Další peníze dá centrum do digitálního navigačního systému. Investuje i do bezpečnosti; v budově bude lepší kamerový systém.

KCP, původně Palác kultury, se stavělo od roku 1976 pět let, mimo jiné pro sjezdy tehdy vládnoucí komunistické strany. Patří údajně k nejméně oblíbeným pražským stavbám, podle odborníků ale třeba akustika Kongresového sálu patří k nejlepším na světě.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

 
 
 
 
50.061461
14.429665
Nové KCP

Nové KCP

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz