Nové Muzeum horolezectví

Nové Muzeum horolezectví

Turnov

(31. 10. 2019) hipposdesign

   
 
 
 
 

Nové Muzeum horolezectví

V areálu Muzea Českého ráje v Turnově bylo v září letošního roku otevřeno nové Muzeum horolezectví s expozicí Z Českého ráje na vrcholy světa. Vzniklo v rámci programu spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko pod názvem „Pro horolezce neexistují hranice“. Expozice věnovaná nejen pískovcovému lezení, které je s lokalitou Českého ráje nezaměnitelně propojeno, vznikla v revitalizované části areálu Muzea vystavěné v roce 1974 prezentující největší olejomalbu ve střední Evropě. Autorem návrhu malby „Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou“ včetně úvodní skici byl Mikoláš Aleš a pro Národopisnou výstavu českoslovanskou ji v roce 1895 namalovali V. Bartoněk, V. Jansa a K. Mašek. Plátno o rozměru 8,5 x 10 metrů je v expozici zachováno a stalo se její součástí.
Nové Muzeum horolezectví má tři nadzemní podlaží, je propojeno s hlavní budovou muzea a depozitářem. Nejvyšší část expozice věnované vysokohorskému lezení v budoucnu doplní další, věnovaná fotografu a horolezci Vilému Heckelovi. Expozice tvoří analogii procházky horskou krajinou. Vyrobena je z březové a dubové překližky kotvené do nosných dřevěných profilů. Atypický vložený mobiliář byl vyroben z korianu, doplňuje ho typizovaný mobiliář značky Magis.

Muzeum návštěvníky seznamuje s vývojem a důležitými milníky horolezectví, interaktivní prvky pobaví nejen děti, odhalí mnoho fotografií a originálních pomůcek, které byly doposud jen pokladem jejich zhotovitelů, samotných horolezců.
Z třetího nadzemního podlaží budovy je možné po exteriérové lávce projít do další části areálu. Novou podobu dostal i parter. Je větší, zbavili jsme ho přílepků, byly zde osazeny stromy. Jeho součástí se stala nová elevace sloužící jako místo setkávání nebo hlediště. Parter bude totiž i nadále využíván pro pořádání kulturních akcí města tak, jak tomu bylo v areálu i dříve.

Autorská zpráva
Foto: Filip Šlapal


Z Českého ráje na vrcholy světa – Muzeum Českého ráje v Turnově
Partneři projektu: Liberecký kraj, Město Bad Schandau
Ideový záměr projektu: PhDr. Vladimíra Jakouběová
Scénář expozice: Mgr. Alžběta Kulíšková a Mgr. David Marek
Architektonické řešení: hipposdesign – Radim Babák, Ondřej Tobola; spolupráce Ing. Zdeněk Sláma
Design expozice: hipposdesign – Radim Babák, Ondřej Tobola
Inženýring a prováděcí dokumentace: Profes projekt, s.r.o.
Generální dodavatel stavby: Termil, a.s.
Realizace interiéru: M PLUS, spol. s r.o.
Grafické řešení: hipposdesign – Jaroslav Turek
Odborná konzultace: Tomáš Flanderka, MUDr. Zdeněk Konrád, Vladimír Procházka
Náklady: 45 mil. korun, dotace Evropské unie 85 %
Zastavěná plocha: 525 m2
Užitná plocha: 498 m2
Zpevněná plocha: 921 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 

1. 11. 2019 13:54:56. Re: Nové Muzeum horolezectví. Karel
23. 11. 2019 18:19:25. Re: Re: Nové Muzeum horolezectví. hipposdesign

 
 
 
 

1. 11. 2019 13:54:56. Re: Nové Muzeum horolezectví. Karel

  Pěkné, moc. Pochvala. K.

23. 11. 2019 18:19:25. Re: Re: Nové Muzeum horolezectví. hipposdesign

  Moc děkujeme!

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz