Nové Muzeum horolezectví

Nové Muzeum horolezectví

Turnov

(31. 10. 2019) hipposdesign

   
 
 
 
 

Nové Muzeum horolezectví

V areálu Muzea Českého ráje v Turnově bylo v září letošního roku otevřeno nové Muzeum horolezectví s expozicí Z Českého ráje na vrcholy světa. Vzniklo v rámci programu spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko pod názvem „Pro horolezce neexistují hranice“. Expozice věnovaná nejen pískovcovému lezení, které je s lokalitou Českého ráje nezaměnitelně propojeno, vznikla v revitalizované části areálu Muzea vystavěné v roce 1974 prezentující největší olejomalbu ve střední Evropě. Autorem návrhu malby „Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou“ včetně úvodní skici byl Mikoláš Aleš a pro Národopisnou výstavu českoslovanskou ji v roce 1895 namalovali V. Bartoněk, V. Jansa a K. Mašek. Plátno o rozměru 8,5 x 10 metrů je v expozici zachováno a stalo se její součástí.
Nové Muzeum horolezectví má tři nadzemní podlaží, je propojeno s hlavní budovou muzea a depozitářem. Nejvyšší část expozice věnované vysokohorskému lezení v budoucnu doplní další, věnovaná fotografu a horolezci Vilému Heckelovi. Expozice tvoří analogii procházky horskou krajinou. Vyrobena je z březové a dubové překližky kotvené do nosných dřevěných profilů. Atypický vložený mobiliář byl vyroben z korianu, doplňuje ho typizovaný mobiliář značky Magis.

Muzeum návštěvníky seznamuje s vývojem a důležitými milníky horolezectví, interaktivní prvky pobaví nejen děti, odhalí mnoho fotografií a originálních pomůcek, které byly doposud jen pokladem jejich zhotovitelů, samotných horolezců.
Z třetího nadzemního podlaží budovy je možné po exteriérové lávce projít do další části areálu. Novou podobu dostal i parter. Je větší, zbavili jsme ho přílepků, byly zde osazeny stromy. Jeho součástí se stala nová elevace sloužící jako místo setkávání nebo hlediště. Parter bude totiž i nadále využíván pro pořádání kulturních akcí města tak, jak tomu bylo v areálu i dříve.

Autorská zpráva
Foto: Filip Šlapal


Z Českého ráje na vrcholy světa – Muzeum Českého ráje v Turnově
Partneři projektu: Liberecký kraj, Město Bad Schandau
Ideový záměr projektu: PhDr. Vladimíra Jakouběová
Scénář expozice: Mgr. Alžběta Kulíšková a Mgr. David Marek
Architektonické řešení: hipposdesign – Radim Babák, Ondřej Tobola; spolupráce Ing. Zdeněk Sláma
Design expozice: hipposdesign – Radim Babák, Ondřej Tobola
Inženýring a prováděcí dokumentace: Profes projekt, s.r.o.
Generální dodavatel stavby: Termil, a.s.
Realizace interiéru: M PLUS, spol. s r.o.
Grafické řešení: hipposdesign – Jaroslav Turek
Odborná konzultace: Tomáš Flanderka, MUDr. Zdeněk Konrád, Vladimír Procházka
Náklady: 45 mil. korun, dotace Evropské unie 85 %
Zastavěná plocha: 525 m2
Užitná plocha: 498 m2
Zpevněná plocha: 921 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 

1. 11. 2019 13:54:56. Re: Nové Muzeum horolezectví. Karel
23. 11. 2019 18:19:25. Re: Re: Nové Muzeum horolezectví. hipposdesign

 
 
 
 

1. 11. 2019 13:54:56. Re: Nové Muzeum horolezectví. Karel

  Pěkné, moc. Pochvala. K.

23. 11. 2019 18:19:25. Re: Re: Nové Muzeum horolezectví. hipposdesign

  Moc děkujeme!

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 1. 2020 11:37:05

Re: Re: Praha bude chránit panorama města, střech a podpoří stav...

Praha patří mezi nejkrásnější města světa díky jedinečnému urbanismu - celkovému uspořádání historického jádra i fantastické architektuře - málo kde najdeme tak bohatou směs stylů od románského po slohy 19.století. Za Karla IV. to byla jedna z největších metropolí Evropy a v době baroka již tehdy uznávaná svou jedinečnou krásou. Proč bychom jako Češi neměli být hrdí na tak úžasnou hodnotu? Praha zůstala jedinečná jen proto, že jsme v minulosti neměli dost peněz ji přestavět a tedy zničit, jak se to stalo v jiných evropských metropolích. Teď víceméně bez naší zásluhy vlastníme velkou devízu. Tohle vše ale neznamená, že v Praze musí být šmelina a kriminalita, To s tím nijak nesouvisí, spíše bych řekl, že zatímco krásná Praha možná ani není tak přímo vizitka českých schopností, to, co se děje dnes, česká vizitka je. Také se v Praze můžou stavět mrakodrapy, jen ne do historického panoramatu, to přece není nic hrozného. Proč bychom neměli jedinečnou starou Prahu a vedle rostly moderní čtvrtě. Jen to dělejme rozumně, ne tak, jako v mnoha zničených městech a vesnicích za komunistů, ale bohužel i za dnešní doby. Management je první vlaštovkou rozumného přístupu k rozvoji Prahy a pokud bude trend pokračovat, můžeme se dočkat i dalších rozumných opatření, jako vytěsnění šmeliny a grázlovství. Ale to je běh na dlouhou trať a nezapomínejme, že všechno, co se v Praze děje, je víceméně výsledek českých poměrů. Tak se snažme, abychom nemusely pořád jen koukat na ty Němce, Francouze nebo Švýcary.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o.