Nové muzeum moderního umění v Berlíně

Nové muzeum moderního umění v Berlíně

(5. 12. 2019) Stavba podle projektu studia Herzog & de Meuron byla zahájena

   
 
 
 
 

Nové muzeum moderního umění v Berlíně

(ČTK) - V Berlíně v úterý 3. prosince 2019 slavnostně zahájili stavbu nového muzea moderního umění. Díla 20. století by měla být v budově nedaleko Postupimského náměstí (Potsdamer Platz) k vidění od roku 2026. Náklady na výstavbu by se podle aktuálních propočtů měly pohybovat kolem 450 milionů eur (11,5 miliardy Kč). První plány přitom počítaly s 200 miliony eur (5,1 miliardy Kč), informovala agentura DPA.

Stavbu Muzea moderny dnes slavnostně zahájili berlínský starosta Michael Müller a vládní pověřenkyně pro kulturu Monika Grüttersová. Budova nového muzea zabere poslední volný pozemek v oblasti zvané Kulturforum, kde již nyní stojí několik galerií, muzeí, knihoven či koncertní síň Berlínské filharmonie. Nové muzeum bude stát v těsné blízkosti kostela svatého Matouše z 19. století a Nové národní galerie, se kterou bude spojeno podzemním tunelem.

Moderní budovu muzea navrhlo švýcarské architektonické studio Herzog & de Meuron. Její zakladatelé Jacques Herzog a Pierre de Meuron se podíleli mimo jiné na rozšíření londýnského muzea Tate Modern a navrhli také Pekingský národní stadion či budovy Labské filharmonie v Hamburku.

Berlínská muzejní budova bude velmi strohá, podle agentury DPA se jí proto už nyní někdy přezdívá "stodola". Podle serveru Deutsche Welle se objevila i přirovnání k pivnímu stanu či diskontní prodejně.

V muzeu se budou na 9000 metrech čtverečních vystavovat rozsáhlé sbírky Nové národní galerie z období klasické moderny, tedy především díla expresionistů, malířů Nové věcnosti, kubistů či surrealistů. Budou mezi nimi obrazy Maxe Beckmanna, Ernsta Ludwiga Kirchnera či Hannah Höchové. Chybět nebudou ani díla výrazných umělců, kteří působili v bývalé Německé demokratické republice.

Část výstavních prostor mají zdobit předměty ze soukromých sbírek včetně sbírky Ericha Marxe, která obsahuje díla výrazných umělců druhé poloviny 20. století - Josepha Beuyse či Andyho Warhola.

První návštěvníci by se do nového muzea měli podívat v roce 2026. Původní plány přitom počítaly s tím, že se kulturní instituce otevře již v roce 2021.

Doplněno Stavbaweb:
Projekt na stránkách studia Herzog & de Meuron najdete ZDE.
Archdaily: Herzog & de Meuron Release Revised Plans for Museum of 20th Century Design in Berlin 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Kultura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 1. 2020 11:37:05

Re: Re: Praha bude chránit panorama města, střech a podpoří stav...

Praha patří mezi nejkrásnější města světa díky jedinečnému urbanismu - celkovému uspořádání historického jádra i fantastické architektuře - málo kde najdeme tak bohatou směs stylů od románského po slohy 19.století. Za Karla IV. to byla jedna z největších metropolí Evropy a v době baroka již tehdy uznávaná svou jedinečnou krásou. Proč bychom jako Češi neměli být hrdí na tak úžasnou hodnotu? Praha zůstala jedinečná jen proto, že jsme v minulosti neměli dost peněz ji přestavět a tedy zničit, jak se to stalo v jiných evropských metropolích. Teď víceméně bez naší zásluhy vlastníme velkou devízu. Tohle vše ale neznamená, že v Praze musí být šmelina a kriminalita, To s tím nijak nesouvisí, spíše bych řekl, že zatímco krásná Praha možná ani není tak přímo vizitka českých schopností, to, co se děje dnes, česká vizitka je. Také se v Praze můžou stavět mrakodrapy, jen ne do historického panoramatu, to přece není nic hrozného. Proč bychom neměli jedinečnou starou Prahu a vedle rostly moderní čtvrtě. Jen to dělejme rozumně, ne tak, jako v mnoha zničených městech a vesnicích za komunistů, ale bohužel i za dnešní doby. Management je první vlaštovkou rozumného přístupu k rozvoji Prahy a pokud bude trend pokračovat, můžeme se dočkat i dalších rozumných opatření, jako vytěsnění šmeliny a grázlovství. Ale to je běh na dlouhou trať a nezapomínejme, že všechno, co se v Praze děje, je víceméně výsledek českých poměrů. Tak se snažme, abychom nemusely pořád jen koukat na ty Němce, Francouze nebo Švýcary.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o.