Novomlýnská brána nevznikne podle původního návrhu

Novomlýnská brána nevznikne podle původního návrhu

(29. 7. 2013) (ČTK) - Projekt Novomlýnské brány, tedy novostavby na konci Revoluční ulice u Vltavy, se pravděpodobně neuskuteční v podobě, již architekti navrhovali.
Vyřešit situaci na předpolí Štefánikova mostu se v minulosti pokoušeli již mnozí. Konalo se několik soutěží, v roce 2004 zase prezentoval v Praze svůj návrh muzea Salvadora Dalího architekt Daniel Libeskind, který na okolní zástavbu příliš ohled nebral.

 
 
 
 

Novomlýnská brána nevznikne podle původního návrhu

(ČTK) - Projekt Novomlýnské brány, tedy novostavby na konci Revoluční ulice u Vltavy, se pravděpodobně neuskuteční v podobě, již architekti navrhovali.
Vyřešit situaci na předpolí Štefánikova mostu se v minulosti pokoušeli již mnozí. Konalo se několik soutěží, v roce 2004 zase prezentoval v Praze svůj návrh muzea Salvadora Dalího architekt Daniel Libeskind, který na okolní zástavbu příliš ohled nebral.

Novomlýnská brána - návrh DaM

Ministerstvo kultury už v květnu rozhodlo, že magistrátní památkáři musí znovu posoudit plány na stavbu. V červnu do projektu vstoupil nový investor, jemuž se stavba, jež vybočovala z podoby tradičních městských domů, nelíbí. Oslovil architekty a hledá novou podobu projektu.

Projekt Novomlýnská brána měl zakončit Revoluční ulici a stát se jakousi branou do středu města směrem od řeky. Neobvyklou stavbu, která počítala s demolicí novorenesančního, dnes zdevastovaného domu a zakomponováním nízkého barokního domku, navrhl ateliér DaM, který investor vybral v malé, vyzvané soutěži.

Projekt před rokem představovala společnost Brobosu Properties, která podle slov svého zástupce počítala s investicí kolem 250 milionů korun; na financování stavby si chtěla půjčit od investičního fondu. Vedle obchodů a kanceláří se v domě počítalo i s byty.

Koncem roku 2011 dostal projekt povolení pražských památkářů, památkový odbor ministerstva kultury ale jako odvolací orgán půl roku poté rozhodnutí změnil. Majitel se proti tomu odvolal a dlouhé měsíce se věcí zabývala rozkladová komise ministerstva.

Na základě jejího rozhodnutí MK letos v květnu zrušilo závazné stanovisko magistrátního odboru památkové péče z 15. prosince 2011 a věc tomuto odboru vrátilo. Pražští památkáři by se tedy projektem měli zabývat znovu; vzhledem k tomu, že nový investor, společnost RSJ Private Equity, považuje projekt za příliš kontroverzní, pravděpodobně se v něm pokračovat nebude.

Společnost RSJ Private Equity uvádí, že oslovila architektonická studia, z jejichž návrhů by mohla vzejít nová podoba projektu. Tvrdí, že chce dát Praze novou architektonickou dominantu, která souzní s historickým centrem. Investor začal diskusi o nové podobě projektu u Klubu za starou Prahu, který byl největším kritikem původního projektu.

Do místa, kde je přes 70 let proluka, DaM navrhl objekt, který není tradičním městským domem - nemá klasickou fasádu s okny. Stavba má abstraktní tvar, plášť budovy měl pokrývat perforovaný plech měděné barvy. Objekt měl mít pasáž, která by zpřístupnila malebné zákoutí navazující Lannovy ulice.

Doplněno Stavbaweb:
Zajímavý článek Karolíny Jirkalové "Přešlapování nad Revoluční" vyšel v časopise Art+Antiques (prosinec - leden / 2011) - naleznete ho ZDE.Související články: V roce 2004 prezentoval v Praze svůj návrh muzea Salvadora Dalího architekt Daniel Libeskind, který na okolní zástavbu příliš ohled nebral....  V roce 2004 prezentoval v Praze svůj návrh muzea Salvadora Dalího architekt Daniel Libeskind, který na okolní zástavbu příliš ohled nebral....

V roce 2004 prezentoval v Praze svůj návrh muzea Salvadora Dalího architekt Daniel Libeskind, který na okolní zástavbu příliš ohled nebral....

 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Administrativa

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz