Nový Hrádek chce předělat starou větrnou elektrárnu na rozhlednu

Nový Hrádek chce předělat starou větrnou elektrárnu na rozhlednu

(4. 2. 2014) Základem rozhledny bude třicetimetrový ocelový tubus posledního ze čtyř větrníků, které u Nového Hrádku vznikly před zhruba 20 lety. ČTK to řekl starosta Nového Hrádku Zdeněk Drašnar. Rozhledna z bývalého větrníku by podle něj byla první svého druhu v Česku.

 
 
 
 

Nový Hrádek chce předělat starou větrnou elektrárnu na rozhlednu

Základem rozhledny bude třicetimetrový ocelový tubus posledního ze čtyř větrníků, které u Nového Hrádku vznikly před zhruba 20 lety. ČTK to řekl starosta Nového Hrádku Zdeněk Drašnar. Rozhledna z bývalého větrníku by podle něj byla první svého druhu v Česku.


(ČTK) - Městys Nový Hrádek na Náchodsku chce předělat starou nefunkční větrnou elektrárnu na vrchu Šibeník na rozhlednu. Lidé by se z ní mohli pokochat výhledem na Krkonoše, do Polabí či na Kralický Sněžník.

Letos by městys chtěl pořídit ideovou studii rozhledny. Již dnes je podle starosty zřejmé, že schodiště povede kolem tubusu a na vrcholu bude vyhlídková plošina. Na stavbu rozhledny, která by měla podpořit turistický ruch v regionu, chce městys získat dotaci. Náklady se odhadují na miliony korun. Pokud by šlo vše hladce, stavba by mohla začít příští rok.

Větrný park o čtyřech větrnících o celkovém výkonu 1,6 megawattu postavil na Šibeníku v roce 1995 soukromý investor. Prototypové zařízení se však kvůli technickým potížím a problémům s hlukem nikdy nedostalo do trvalého provozu. Park později získala společnost ČEZ, která na jeho místě chtěla postavit jeden obří větrník. I z tohoto záměru sešlo. ČEZ nakonec tři větrníky zbourala a loni jeden tubus bez vrtule s pozemky parku a objektem trafostanice za 350.000 korun prodala Novému Hrádku.
VTE Nový Hrádek (zdroj obr.: http://blog.lwq.cz/vte-novy-hradek/)
S rozhlednou na Šibeníku by se městys chtěl podle starosty zkusit zapojit do případné další etapy projektu Místa plná rozhledů v Euroregionu Glacensis podpořeného Evropskou unií. Projekt zatím počítá s tím, že se u česko-polských hranic postaví sedm nových rozhleden a dvě se zrekonstruují. "Bez dotace by postavení rozhledny bylo nad naše finanční síly," řekl Drašnar.

Poslední novou rozhlednou v Královéhradeckém kraji je loni v říjnu otevřená rozhledna na kopci Milíř u Vysoké nad Labem na Hradecku. Investorem 30 metrů vysoké stavby v hodnotě pěti milionů korun byla obec. V říjnu 2010 byla otevřena 17 metrů vysoká rozhledna na Anenském vrchu na hřebeni Orlických hor. V roce 2009 začala turistům sloužit také přes 30 metrů vysoká rozhledna na Hnědém vrchu nad Pecí pod Sněžkou.

Doplněno Stavbaweb:
Fotogalerie - Neslavný konec větrné elektrárny v Novém Hrádku
Větrná elektrárna Nový Hrádek
VTE Nový Hrádek

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Výroba

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz