Nový most pro pěší u Antýglu překlenul řeku Vydru

Nový most pro pěší u Antýglu překlenul řeku Vydru

(8. 11. 2012) (ČTK) - Zhruba třicetimetrový most přes řeku Vydru určený převážně pro pěší turisty stojí od včerejšího dne na Šumavě nedaleko Antýglu u Srní. Dva metry široký most poblíž turisty oblíbené Turnerovy chaty postavila správa šumavského národního parku za 2,5 milionu korun. Projekt byl hrazený ze Státního fondu pro životní prostředí, řekl dnes ČTK mluvčí parku Pavel Pechoušek.

 
 
 
 

Nový most pro pěší u Antýglu překlenul řeku Vydru

(ČTK) - Zhruba třicetimetrový most přes řeku Vydru určený převážně pro pěší turisty stojí od včerejšího dne na Šumavě nedaleko Antýglu u Srní. Dva metry široký most poblíž turisty oblíbené Turnerovy chaty postavila správa šumavského národního parku za 2,5 milionu korun. Projekt byl hrazený ze Státního fondu pro životní prostředí, řekl dnes ČTK mluvčí parku Pavel Pechoušek.

"Jedná se o jednu z posledních velkých investičních akcí správy parku v tomto roce. Část investic jsme museli kvůli nedostatku peněz zastavit, tuto se naštěstí podařilo zdárně dokončit," uvedl náměstek ředitele parku Jiří Kvapil.

Most v jedné z turisticky nepřitažlivějších částí Šumavy je nedaleko místa, kde kdysi stávala Hálkova chata. "Vystřídá stávající lávku, která je asi o sto metrů dále po proudu řeky a již nevyhovovala požadavkům statiků, musela se několikrát opravovat a v budoucnu by mohla ohrožovat zdraví turistů," doplnil Kvapil. Lávku správci parku rozeberou na jaře.

Podle ředitele parku Jiřího Mánka odpovídá umístění obloukového mostu přísným pravidlům ochrany přírody. Pomůže navíc přírodě tím, že usměrní kroky turistů. V místě totiž končí naučná stezka Karla Klostermanna. Dříve turisté od stezky chodili lesem, podél břehu ke staré lávce a pak přes Vydru. "Teď přejdou přes nový most a nebudou nekontrolovaně chodit po neoznačené stezce přísně chráněným územím první zóny," vysvětil Mánek.

Připomněl, že most je v místech, kde kdysi stála lávka přes Vydru, po níž chodíval i šumavský spisovatel Karel Klostermann. Toto místo leží na stezce, které spojovalo Modravu s územím kolem Čeňkovy pily.


Most se bude v následujících dnech dostavovat, jeho slavnostní otevření je naplánováno na čtvrtek 15. listopadu.
foto: Pavel Pechoušek, Správa NP Šumava (zdroj: vimperk.eu)
 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz