Nový most pro pěší u Antýglu překlenul řeku Vydru

Nový most pro pěší u Antýglu překlenul řeku Vydru

(8. 11. 2012) (ČTK) - Zhruba třicetimetrový most přes řeku Vydru určený převážně pro pěší turisty stojí od včerejšího dne na Šumavě nedaleko Antýglu u Srní. Dva metry široký most poblíž turisty oblíbené Turnerovy chaty postavila správa šumavského národního parku za 2,5 milionu korun. Projekt byl hrazený ze Státního fondu pro životní prostředí, řekl dnes ČTK mluvčí parku Pavel Pechoušek.

 
 
 
 

Nový most pro pěší u Antýglu překlenul řeku Vydru

(ČTK) - Zhruba třicetimetrový most přes řeku Vydru určený převážně pro pěší turisty stojí od včerejšího dne na Šumavě nedaleko Antýglu u Srní. Dva metry široký most poblíž turisty oblíbené Turnerovy chaty postavila správa šumavského národního parku za 2,5 milionu korun. Projekt byl hrazený ze Státního fondu pro životní prostředí, řekl dnes ČTK mluvčí parku Pavel Pechoušek.

"Jedná se o jednu z posledních velkých investičních akcí správy parku v tomto roce. Část investic jsme museli kvůli nedostatku peněz zastavit, tuto se naštěstí podařilo zdárně dokončit," uvedl náměstek ředitele parku Jiří Kvapil.

Most v jedné z turisticky nepřitažlivějších částí Šumavy je nedaleko místa, kde kdysi stávala Hálkova chata. "Vystřídá stávající lávku, která je asi o sto metrů dále po proudu řeky a již nevyhovovala požadavkům statiků, musela se několikrát opravovat a v budoucnu by mohla ohrožovat zdraví turistů," doplnil Kvapil. Lávku správci parku rozeberou na jaře.

Podle ředitele parku Jiřího Mánka odpovídá umístění obloukového mostu přísným pravidlům ochrany přírody. Pomůže navíc přírodě tím, že usměrní kroky turistů. V místě totiž končí naučná stezka Karla Klostermanna. Dříve turisté od stezky chodili lesem, podél břehu ke staré lávce a pak přes Vydru. "Teď přejdou přes nový most a nebudou nekontrolovaně chodit po neoznačené stezce přísně chráněným územím první zóny," vysvětil Mánek.

Připomněl, že most je v místech, kde kdysi stála lávka přes Vydru, po níž chodíval i šumavský spisovatel Karel Klostermann. Toto místo leží na stezce, které spojovalo Modravu s územím kolem Čeňkovy pily.


Most se bude v následujících dnech dostavovat, jeho slavnostní otevření je naplánováno na čtvrtek 15. listopadu.
foto: Pavel Pechoušek, Správa NP Šumava (zdroj: vimperk.eu)
 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

17. 1. 2022 23:24:11

Re: Re: FN Ostrava.

Mimina?

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz