Nový multifunkční sál zámecké jízdárny v Litomyšli naladily jazzové dialogy

Nový multifunkční sál zámecké jízdárny v Litomyšli naladily jazzové dialogy

 
 
 
 

Nový multifunkční sál zámecké jízdárny v Litomyšli naladily jazzové dialogy

Zámecká jízdárna v Litomyšli nabídla v rámci Světového dne architektury hudební zážitek v novém a jedinečném sále u nás – v sále, který se dá naladit. Multifunkční sál z dílny studia HŠH architekti tria Petr Hájek, Tomáš Hradečný a Jan Šépka respektuje dochované historické konstrukce jízdárny a vkládá do nich posuvný objekt z průsvitného laminátu, který spolu s nastavitelnými stropními panely umožňuje měnit akustické a prostorové parametry sálu.

Univerzální sál
„Úkolem bylo navrhnout univerzální sál pro pořádání koncertů, výstav, přednášek a dalších společenských akcí. Obtížnost tohoto úkolu spočívala ve velké době dozvuku stávajícího prostoru, který přesahoval 4 sekundy, což je dobré pro varhanní koncert, ale problém pro komorní hudbu nebo mluvené slovo. Řešení jsme našli v podobě posuvného jeviště a otočných stropních panelů, které lze nastavit tak aby zvuk odrážely, pohlcovaly, nebo rozptylovaly,“  popisuje architekt Petr Hájek.Nově vložený objekt laminátové skořepiny je tedy složen ze dvou částí – posuvného čela a pevného korpusu. V korpusu jsou umístěny šatny účinkujících, prostor techniků a sociální zázemí pro hosty. Posuvné čelo (jeviště) pojíždí po kolejnicích v podlaze a jako paravan vymezuje prostor pro jednotlivé akce. Po odsunutí slouží jako prostor techniků a po zaklapnutí jako sklad židlí. Medová barva laminátu dodává celému sálu na eleganci.Podlahu tvoří praktikábly umožňující zdvih pódia, elevaci hlediště nebo individuální členění podlahy při výstavách. Scénická a osvětlovací technika jsou spolu se stropními panely umístěny na nezávislé hrazdě pod stávajícím betonovým stropem.První ladění sálu pod taktovkou Emila Viklického a Pavly Schönové

Sál hudebně otevřeli, naladili, a také divácky naplnili Emil Viklický, Pavla Schönová a jejich klavírní Jazzové dialogy. Jazzová hravost i řád klasické hudby osobitých interpretací Leoše Janáčka či Emila Viklického sál na výbornou prověřily a přinesly neopakovatelný hudební zážitek, kterému diváci tleskali vestoje.

Autor fotografií: Benedikt Merkel

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.