Zámecká jízdárna v Litomyšli nabídla v rámci Světového dne architektury hudební zážitek v novém a jedinečném sále u nás – v sále, který se dá naladit. Multifunkční sál z dílny studia HŠH architekti tria Petr Hájek, Tomáš Hradečný a Jan Šépka respektuje dochované historické konstrukce jízdárny a vkládá do nich posuvný objekt z průsvitného laminátu, který spolu s nastavitelnými stropními panely umožňuje měnit akustické a prostorové parametry sálu.
Univerzální sál
„Úkolem bylo navrhnout univerzální sál pro pořádání koncertů, výstav, přednášek a dalších společenských akcí. Obtížnost tohoto úkolu spočívala ve velké době dozvuku stávajícího prostoru, který přesahoval 4 sekundy, což je dobré pro varhanní koncert, ale problém pro komorní hudbu nebo mluvené slovo. Řešení jsme našli v podobě posuvného jeviště a otočných stropních panelů, které lze nastavit tak aby zvuk odrážely, pohlcovaly, nebo rozptylovaly,“ popisuje architekt Petr Hájek.
Nově vložený objekt laminátové skořepiny je tedy složen ze dvou částí – posuvného čela a pevného korpusu. V korpusu jsou umístěny šatny účinkujících, prostor techniků a sociální zázemí pro hosty. Posuvné čelo (jeviště) pojíždí po kolejnicích v podlaze a jako paravan vymezuje prostor pro jednotlivé akce. Po odsunutí slouží jako prostor techniků a po zaklapnutí jako sklad židlí. Medová barva laminátu dodává celému sálu na eleganci.
Podlahu tvoří praktikábly umožňující zdvih pódia, elevaci hlediště nebo individuální členění podlahy při výstavách. Scénická a osvětlovací technika jsou spolu se stropními panely umístěny na nezávislé hrazdě pod stávajícím betonovým stropem.
První ladění sálu pod taktovkou Emila Viklického a Pavly Schönové
Sál hudebně otevřeli, naladili, a také divácky naplnili Emil Viklický, Pavla Schönová a jejich klavírní Jazzové dialogy. Jazzová hravost i řád klasické hudby osobitých interpretací Leoše Janáčka či Emila Viklického sál na výbornou prověřily a přinesly neopakovatelný hudební zážitek, kterému diváci tleskali vestoje.
Autor fotografií: Benedikt Merkel
Děkuji za perfektní popisky pod fotografiemi. Zatím se všechny články o trati soustřeďují na stavbu estakády. , Estakáda je sice…
Petr Tak to záleží na samotném prodejci a výrobci oken, jaké bude mít stanovené dodací lhůty. Protože jemu dodá skla…
Tu technickou pomoc při zakládání první řady je fakt skvělá možnost využít. Ono to zase nestojí nijak moc a není…
Heluz je v podstatě dost populární značka výrobce stavebního materiálu v Česku, hlavně jsou známí svými dobrými izolačními vlastnostmi. Úplně…
Pochybuji, že si dnes ještě někdo dobrovolně vybere dvojsklo...