Zámecká jízdárna v Litomyšli nabídla v rámci Světového dne architektury hudební zážitek v novém a jedinečném sále u nás – v sále, který se dá naladit. Multifunkční sál z dílny studia HŠH architekti tria Petr Hájek, Tomáš Hradečný a Jan Šépka respektuje dochované historické konstrukce jízdárny a vkládá do nich posuvný objekt z průsvitného laminátu, který spolu s nastavitelnými stropními panely umožňuje měnit akustické a prostorové parametry sálu.
Univerzální sál
„Úkolem bylo navrhnout univerzální sál pro pořádání koncertů, výstav, přednášek a dalších společenských akcí. Obtížnost tohoto úkolu spočívala ve velké době dozvuku stávajícího prostoru, který přesahoval 4 sekundy, což je dobré pro varhanní koncert, ale problém pro komorní hudbu nebo mluvené slovo. Řešení jsme našli v podobě posuvného jeviště a otočných stropních panelů, které lze nastavit tak aby zvuk odrážely, pohlcovaly, nebo rozptylovaly,“ popisuje architekt Petr Hájek.
Nově vložený objekt laminátové skořepiny je tedy složen ze dvou částí – posuvného čela a pevného korpusu. V korpusu jsou umístěny šatny účinkujících, prostor techniků a sociální zázemí pro hosty. Posuvné čelo (jeviště) pojíždí po kolejnicích v podlaze a jako paravan vymezuje prostor pro jednotlivé akce. Po odsunutí slouží jako prostor techniků a po zaklapnutí jako sklad židlí. Medová barva laminátu dodává celému sálu na eleganci.
Podlahu tvoří praktikábly umožňující zdvih pódia, elevaci hlediště nebo individuální členění podlahy při výstavách. Scénická a osvětlovací technika jsou spolu se stropními panely umístěny na nezávislé hrazdě pod stávajícím betonovým stropem.
První ladění sálu pod taktovkou Emila Viklického a Pavly Schönové
Sál hudebně otevřeli, naladili, a také divácky naplnili Emil Viklický, Pavla Schönová a jejich klavírní Jazzové dialogy. Jazzová hravost i řád klasické hudby osobitých interpretací Leoše Janáčka či Emila Viklického sál na výbornou prověřily a přinesly neopakovatelný hudební zážitek, kterému diváci tleskali vestoje.
Autor fotografií: Benedikt Merkel
Existuje zde určitá špička české architektury, ale mně trápí ty desítky podprůměrných architektonických ateliérů , lokalizovaných hlavně v Praze. Pomocí…
Filozofů není nikdy dost. ;-) A ostatní školy (zejména ty technické) se o své studenty budou muset asi víc poprat...…
Není to moc pozitivní čtení, jakkoliv stavebně to jistě hodnotu má. Ale ptám se, jak moc potřebujeme další filozofy, když…
Nadační fond prostě odmítá připustit, že starý nýtovaný most nemůže přes veškerou snahu vyhovět potřebám současné (a tím spíš budoucí)…
Dali jste Pardubičákům něco, díky čemu moou být na své město hrdí.