Nový parkovací dům pro 400 aut v Brně

Nový parkovací dům pro 400 aut v Brně

(6. 12. 2013) (ČTK) - Soukromý investor, firma Tymet, v Brně u Janáčkova divadla otevřel podzemní garáže se 400 stáními pro auta. Mají řešit problémy s parkováním v centru města. Parkování letos bude přes den stát 20 korun za hodinu, v příštím roce se má zvýšit na 30. Ceny jsou srovnatelné s blízkým parkovacím domem Rozmarýn, kde stojí hodina stání 30 korun a hodina a půl 45 korun a kde může zaparkovat 380 vozů.

 
 
 
 

Nový parkovací dům pro 400 aut v Brně

(ČTK) - Soukromý investor, firma Tymet, v Brně u Janáčkova divadla otevřel podzemní garáže se 400 stáními pro auta. Mají řešit problémy s parkováním v centru města. Parkování letos bude přes den stát 20 korun za hodinu, v příštím roce se má zvýšit na 30. Ceny jsou srovnatelné s blízkým parkovacím domem Rozmarýn, kde stojí hodina stání 30 korun a hodina a půl 45 korun a kde může zaparkovat 380 vozů.
Investice do garáží u divadla činila 300 miliónů korun, pro firmu Tymet je dosud nejvyšší. Podle předsedy představenstva firmy Lukáše Wimětala je návratnost investice minimálně 15 let. „Jde o dlouhodobou investici. Uvidíme, jakým způsobem budou občané garáže využívat,“ řekl Wimětal. Podle něj je výhodou projektu rychlá dostupnost do centra. Zmínil také větší parkovací plochu oproti konkurenčním projektům.
 
Nové garáže vznikly pod prostranstvím před Janáčkovým divadlem, jsou dvoupodlažní. Mají zatím dvě dobíjecí stanice pro elektromobily. Jejich počet se má do budoucna ještě zvýšit. Stavba byla hotova za 11 měsíců.
 
Město, které investici vítá, chce parkoviště propojit podzemní spojovací chodbou s Janáčkovým divadlem, což si vyžádá investici sedm miliónů korun. Stavebníci spojení dokončí pravděpodobně v únoru příštího roku. „Nad garážemi vznikne odpočinková zóna se zelení a lavičkami a pak bude prostor ucelený. K tomuto kroku přistoupíme na jaře příštího roku,“ řekl novinářům primátor Roman Onderka (ČSSD).
 
Nejstarším parkovacím domem v centru Brna je dům Rozmarýn. Provozuje jej společnost Imos facility. Město buduje nový parkovací dům v Kopečné ulici poblíž centra. Motoristům nabídne 88 parkovacích míst. Parkovací dům bude stát více než 60 miliónů korun. Investorem jsou Brněnské komunikace.
 
Příští rok na jaře možná začne stavba parkovacího domu v Panenské ulici. Pokračuje také příprava dalšího domu pod Veselou a Besední ulicí. Přímo nad ním možná bude vybudováno Janáčkovo kulturní centrum s koncertním sálem pro Filharmonii Brno. Na jeho výstavbu nyní ale město nemá peníze. Projekty řídí městská společnost Brněnské komunikace.Součástí rekonstrukce bude rovněž obnova pomníku Leoše Janáčka, nové veřejné a slavnostní osvětlení, vodní prvky a sadové úpravy. Jak by měl celý prostor před Janáčkovým divadlem vypadat, ukazuje vizualizace z dílny Ateliéru A3. Promenáda bude volně přecházet do parku na Kolišti.

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz