Nový Přístav kutnohorské charity má střechu Bramac

Nový Přístav kutnohorské charity má střechu Bramac

(19. 9. 2019) Místo původních keramických bobrovek byla pro novou střechu vybrána drážková krytina francouzského typu Granát 13 v režném provedení od Bramacu

   
 
 
 
 

Nový Přístav kutnohorské charity má střechu Bramac

V květnu oslavila Oblastní charita v Kutné Hoře 25 let od vzniku organizace. Oslavy výročí se konají v sobotu 21. září v prostorách kláštera Řádu sv. Voršily. Díky akci máte jedinečnou příležitost prohlédnout si barokní památku, ve které dnes působí církevní gymnázium. Shlédnout můžete i středisko Přístav, nové centrum sociálních služeb, které bude kutnohorská charita v nejbližší době otevírat v sousedství kláštera.

Lepší dárek si místní charita ke svému jubileu nemohla přát. Již delší dobu se potýkala s nevyhovujícími prostory pro poskytování sociálních služeb. Před dvěma lety se naskytla příležitost odkoupit od Voršilek opuštěný památkový objekt č.p. 289 v ulici Jiřího z Poděbrad. Jednalo se o starou školní budovu, kde církevní gymnázium působilo od roku 1991 do roku 2008.

Kutnohorská charita vypracovala na koupi a rekonstrukci objektu projekt a s žádostí o dotaci uspěla v rámci Integrovaného regionálního operačního programu, který spravuje Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Projekt s názvem Plujeme do Přístavu má za cíl zvýšit kvalitu a dostupnost služeb sociální rehabilitace, sociálně aktivizačních služeb pro seniory a osoby se zdravotním postižením a rozšířit nabídku sociálně terapeutické dílny.

Současná rekonstrukce objektu je rozsáhlá a kromě dispozičních změn, nových rozvodů a bezbariérového přístupu zahrnuje také půdní vestavbu. Vlastně je to již podruhé v historii budovy, kdy se navyšuje její kapacita. Na začátku minulého století, kdy byl objekt přestavěn na školu, se budova rozrostla o jedno celé patro. Současný projekt rekonstrukce přestavěl nevyužívané podkroví na administrativní zázemí pro sociální služby.

Tmavé podkrovní interiéry bylo nutné prosvětlit, a tak valbovou střechu ze všech stran zdobí vikýře. V menší míře přivádí světlo do podkroví i klasická střešní okna.  Bylo třeba také vyřešit i celoroční tepelný komfort, který by měla zajistit relativně vysoká vrstva tepelné izolace (36 cm) spolu s klimatizací. Vše s ohledem na fakt, že budova leží v památkové zóně.

Kvůli půdní přestavbě musel projekt počítat s vyšším zatížením krovu, který byl lokálně vyspraven a zesílen dle stávajících norem. Místo původních keramických bobrovek byla pro novou střechu vybrána drážková krytina francouzského typu, která se vyznačuje nižší spotřebou tašek a tudíž i hmotností na 1 m2. Model Granát 13 v režném provedení od Bramacu byl posvěcen i památkáři. Ing. Jaroslav Hádek, jednatel Kutnohorské stavební, s.r.o., jež stavbu realizuje, má s uvedeným typem krytiny velmi dobré zkušenosti: „Výrobci se dnes předhánějí v poskytování dlouholetých záruk na keramické krytiny, přitom na některých výrobcích je již po pár letech znát únava materiálu. S Bramacem máme opačné zkušenosti. Sortiment keramických tašek vyrábí výhradně v Německu, kde disponují lepší kvalitou hlíny. Tašky jsou díky tomu tvrdé, rovnoměrně propálené a v průběhu času neztrácí pevnost. Velkou výhodou je také široký výběr doplňků,“ vysvětluje Ing. Hádek.

Středisko Přístav by se mělo v Kutné Hoře otevřít na jaře příštího roku. Pokud půjdete kolem, určitě vás v něm přivítají. Kutnohorská charita chce být otevřená všem lidem. V rámci tohoto centra vznikne v přízemí nového objektu navíc i občerstvení s venkovním a vnitřním posezením, které má sloužit pro uživatele centra i náhodné návštěvníky.
podle podkladů společnosti Bramac

Komentáře ke článku

 
 
 
 

21. 9. 2019 21:52:25. Re: Nový Přístav kutnohorské charity má střechu Bramac. Pavel Nosek
2. 10. 2019 21:30:37. Re: Re: Nový Přístav kutnohorské charity má střechu Bramac. Robert Otruba, Oblastní charita Kutná Hora

 
 
 
 

21. 9. 2019 21:52:25. Re: Nový Přístav kutnohorské charity má střechu Bramac. Pavel Nosek

  Zapoměli jste na přístup servisního technika k venkovní jednotce tepelného čerpadla umístěnné na komíně?!

2. 10. 2019 21:30:37. Re: Re: Nový Přístav kutnohorské charity má střechu Bramac. Robert Otruba, Oblastní charita Kutná Hora

  Zdravím pane Nosek. Fotografie je z průběhu rekonstrukce, kdy střecha ještě nebyla kompletní, dnes je již hotové výstupní okno na střechu i stoupací plošina pro technika nebo kominíka :)

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 1. 2020 11:37:05

Re: Re: Praha bude chránit panorama města, střech a podpoří stav...

Praha patří mezi nejkrásnější města světa díky jedinečnému urbanismu - celkovému uspořádání historického jádra i fantastické architektuře - málo kde najdeme tak bohatou směs stylů od románského po slohy 19.století. Za Karla IV. to byla jedna z největších metropolí Evropy a v době baroka již tehdy uznávaná svou jedinečnou krásou. Proč bychom jako Češi neměli být hrdí na tak úžasnou hodnotu? Praha zůstala jedinečná jen proto, že jsme v minulosti neměli dost peněz ji přestavět a tedy zničit, jak se to stalo v jiných evropských metropolích. Teď víceméně bez naší zásluhy vlastníme velkou devízu. Tohle vše ale neznamená, že v Praze musí být šmelina a kriminalita, To s tím nijak nesouvisí, spíše bych řekl, že zatímco krásná Praha možná ani není tak přímo vizitka českých schopností, to, co se děje dnes, česká vizitka je. Také se v Praze můžou stavět mrakodrapy, jen ne do historického panoramatu, to přece není nic hrozného. Proč bychom neměli jedinečnou starou Prahu a vedle rostly moderní čtvrtě. Jen to dělejme rozumně, ne tak, jako v mnoha zničených městech a vesnicích za komunistů, ale bohužel i za dnešní doby. Management je první vlaštovkou rozumného přístupu k rozvoji Prahy a pokud bude trend pokračovat, můžeme se dočkat i dalších rozumných opatření, jako vytěsnění šmeliny a grázlovství. Ale to je běh na dlouhou trať a nezapomínejme, že všechno, co se v Praze děje, je víceméně výsledek českých poměrů. Tak se snažme, abychom nemusely pořád jen koukat na ty Němce, Francouze nebo Švýcary.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o.