Nový terminál v Jablonci nad Nisou

Nový terminál v Jablonci nad Nisou

(4. 4. 2018) Realizovat se bude podle vítězného návrhu ateliéru DOMYJINAK architekti

   
 
 
 
 

Nový terminál v Jablonci nad Nisou

(ČTK) - Nový dopravní terminál v Jablonci nad Nisou bude ze skla, střechu hlavní budovy pokryje zeleň. Náklady se odhadují na 200 milionů korun a město na něj chce žádat dotace z Integrovaného programu rozvoje území Liberec-Jablonec. Radnice dostala devět návrhů, nakonec ale zbyly jen dva, které splnily náročné zadání. Vítězem se stal návrh pražského ateliéru DOMYJINAK architekti, se kterým bude teď radnice jednat o přípravě projektu. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Lukáš Pleticha (ČSSD).

"Snažili jsme se tím návrhem o rozšíření městského prostoru Dolního náměstí o pěší zónu, kde by byl objekt, který by sloužil nejen dopravě, ale hlavně občanům města. Snažili jsme se o zapojení řeky Nisy do toho veřejného prostoru. Dalším záměrem bylo vytvoření dvojice letících střech, které vytvářejí střešní zazeleněnou krajinu. Ta koresponduje s předpolím muzea skla," řekl jeden z autorů návrhu Petr Šikola. Projekt počítá mimo jiné s výstavbou jezu na Nise, který zvedne hladinu a přiblíží ji lidem. Součástí projektu je i prosklená lávka, která propojí terminál s městem a nedalekou vlakovou zastávkou.

Podobu terminálu hledalo město v otevřené urbanisticko-architektonické soutěži. Jen vypracovat její zadání trvalo téměř rok. Nezávislým organizátorem a administrátorem soutěže se stala společnost MOBA Studio. "Tato soutěž byla velmi exaktně zadána, Jablonec hledal kvalitního partnera pro realizaci nelehkého dopravně-urbanistického záměru. Jsme přesvědčeni, že zadavatel získal kvalitní projektový tým pro nadcházející roky spolupráce. Město tím získá nové centrum," řekl za organizátory soutěže Igor Kovačević.

Jablonec plánuje výstavbu terminálu s podzemním parkovištěm pro dvě stovky vozů. Podle primátora Petra Beitla (ODS) patří projekt k největším investičním akcím ve městě v posledních letech. Náklady jsou srovnatelné s projektem revitalizace teplárenství, který město dokončilo před dvěma lety. Terminál navazuje na plánované prodloužení tramvajové trati z Liberce do Jablonce, které připravuje Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce. Dnes tramvajová trať končí v Jablonci u Tyršových sadů a v plánu je její prodloužení přes Soukennou ulici a Dolní náměstí.     

Doplněno Stavbaweb:
Pořadí a jména prvních dvou vítězných projektů:
• 1. cena
DOMYJINAK architekti / Václav Dvořák, Petr Šikola, Jan Černoch, Adam Bohatý, Kristýna Bednářová, Hana Klapalová - Praha – CZ
• 2. cena
SIEBERT + TALAŠ / Jolana Foglová, Peter Hrebík, Marek Winkler, Matúš Brandner, Matej Siebert, Roman Talaš – SK

Vítězné návrhy soutěže najdete zde:  terminaljablonec.cz/vysledky
Informace o soutěži najdete i na stránkách ČKA nebo na stránkách města Jablonec nad Nisou.

Související články:
Jablonec vyhlásil architektonickou soutěž na dopravní terminál  20.9.2017

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

28. 12. 2018 18:38:16. Re: Nový terminál v Jablonci nad Nisou. Petr

24. 3. 2020 16:45:48. Re: Nový terminál v Jablonci nad Nisou. Syrovátko
9. 4. 2020 17:39:26. Re: Re: Nový terminál v Jablonci nad Nisou. Syrovátko Liberec

 
 
 
 

28. 12. 2018 18:38:16. Re: Nový terminál v Jablonci nad Nisou. Petr

  Docela by mě zajímalo kudy městem povedou tramvajové koleje a kde budou další zastávky.
Co to je v projektu ta zastřešená lávka? Na jedné straně končí kdesi ve svahu pod tratí a na druhé straně kdesi v nové budově muzea.
Nechápu napojení podzemních parkovišť pod řekou na terminál - to jako až někoho povezu na autobus, bude se nějak dostávat zdlouhavě z podzemí?
Ta zelená střecha bude pochozí? Nějak tam ten detail není zřejmý...

24. 3. 2020 16:45:48. Re: Nový terminál v Jablonci nad Nisou. Syrovátko

  Bude se realizovat prodloužení tramvaje trati do nového termináli ?
Nebo se radní v Jablonci n.N. bojí pár rádoby podnikatelů kteří myslí jen na sebe?

9. 4. 2020 17:39:26. Re: Re: Nový terminál v Jablonci nad Nisou. Syrovátko Liberec

  UŽ JSEM PIŘíSPĚVEK NAPSAL 24.3.2020 V16.45

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz