NPÚ se nelíbí záměr instalovat v centru Olomouce lampy Philips

NPÚ se nelíbí záměr instalovat v centru Olomouce lampy Philips

 
 
 
 

NPÚ se nelíbí záměr instalovat v centru Olomouce lampy Philips

(ČTK) - Národnímu památkovému ústavu (NPÚ) se nezamlouvá záměr radnice rozmístit na Horním náměstí v Olomouci nové pouliční lampy typu Philips Urbanstar, které mají zlepšit osvětlení historického centra města. S instalací těchto svítidel nesouhlasí ani architekti, kteří v 90. letech připravili projekt rekonstrukce Horního náměstí. Jeho součástí tehdy byly i nově navržené lampy, které ale centrum Olomouce nakonec neosvětlují. Radní 24. března schválili, že ještě provedou zkoušku svítivosti stávajících lamp a nových svítidel Philips

Osvětlení Horního náměstí v Olomouci (zdroj: Šépka architekti.cz)
"Podle shromážděných důkazů se domníváme, že uvažovaná výměna (lamp) nepřinese zvýšený světelný komfort a znehodnocuje architektonické řešení, které vzešlo ze soutěže na úpravu Horního náměstí v roce 1995, jež byla opakovaně oceněna i v mezinárodním měřítku,"
řekl ČTK ředitel olomouckého pracoviště NPÚ František Chupík. Upozornil, že lampy Philips mají být navíc umístěny v nevhodné části Horního náměstí. "Staly by se pohledovou zábranou a především v noci by jejich světlo znemožňovalo plnohodnotné vnímání uměleckých a uměleckořemeslných detailů radnice," míní.

Radnice se rozhodla vyměnit veřejné osvětlení na Horním náměstí po 13 letech. Lampy značky Thorn, které byly na náměstí v historickém centru instalovány při jeho poslední rozsáhlé rekonstrukci, totiž podle odborníků neposkytují dostatečné osvětlení. Vášnivé debaty se o tom vedly hned po jejich zprovoznění v roce 2001.

Město chce na Horní náměstí umístit lampy Philips Urbanstar, které od loňska osvětlují zrekonstruované Dolní náměstí v jeho sousedství. Svítidla mají dostat přednost před původně navrhovanými lampami, které se v roce 2001 nelíbily některým radním a památkářům a nahradila je méně výkonná svítidla typu Thorn.

Mluvčí radnice Radka Štědrá dnes ČTK řekla, že město má vedle instalace nových svítidel Philips v záloze také variantu rozšíření počtu stávajících 34 lamp Thorn o další čtyři, díky kterým by se intenzita světla v centru Olomouce měla zvýšit. Radní dnes souhlasili s provedením zkoušky svítivosti obou typů pouličních lamp, kterou naplánovali na čtvrtek.

"Vnímám nebývale velký nátlak pro jedno z možných řešení osvětlení Horního náměstí. Současný stav osvětlení vnímám jako dočasný, snažíme se proto najít co nejlepší možné technické řešení a estetické ztvárnění, nerad bych však byl kvůli tomu tlačen ke zdi kýmkoliv," komentoval stanovisko NPÚ primátor Martin Major (ODS).

S lampami Philips Urbanstar nesouhlasí ani autoři projektu rekonstrukce Horního náměstí, kteří už dříve navrhli vlastní lampy. Instalace lamp Philips by podle nich poškodila autorské dílo opravy náměstí a světelné podmínky na Horním náměstí by se příliš nezlepšily.
Olomouce, letecký pohled na centrum (zdroj Wikipedie/ autor: RadekS)
Za tři desítky lamp Thorn radnice před 13 lety zaplatila devět milionů Kč. Slabé světlo na náměstí při zahájení zkušebního provozu v březnu 2001 oslepilo bezpečnostní kamery strážníkům a radnice musela koupit nové kamery za 400.000 Kč. Odborníci poté změřili intenzitu světla a potvrdili, že lampy málo svítí.

Doplněno Stavabweb:
Obnova Horního náměstí v Olomouci s Aríónovou kašnou
Autoři projektu: Petr Hájek, Jaroslav Hlásek, Jan Šépka, Ivan Theimer, Angela Chiantelli
Investor: Magistrát města Olomouce
1998–2002

Rekonstrukce náměstí získala několik ocenění, například čestného uznání v mezinárodní Piranesiho ceně v roce 2001 a Grand Prix Obce architektů v roce 2002. V roce 2009 získala obnova Horního náměstí historicky první Cenu Rudolfa Eitelbergera za zdařilou realizaci v oblasti architektury, urbanismu a péče o památky v Olomouci.


Projekt obnovy Horního náměstí naleznete na stránkách architektů ZDE.
Horní náměstí - virtuální prohlídka

Související články:

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.