NPÚ se nelíbí záměr instalovat v centru Olomouce lampy Philips

NPÚ se nelíbí záměr instalovat v centru Olomouce lampy Philips

(25. 3. 2014) (ČTK) - Národnímu památkovému ústavu (NPÚ) se nezamlouvá záměr radnice rozmístit na Horním náměstí v Olomouci nové pouliční lampy typu Philips Urbanstar, které mají zlepšit osvětlení historického centra města. S instalací těchto svítidel nesouhlasí ani architekti, kteří v 90. letech připravili projekt rekonstrukce Horního náměstí. Jeho součástí tehdy byly i nově navržené lampy, které ale centrum Olomouce nakonec neosvětlují. Radní 24. března schválili, že ještě provedou zkoušku svítivosti stávajících lamp a nových svítidel Philips

 
 
 
 

NPÚ se nelíbí záměr instalovat v centru Olomouce lampy Philips

(ČTK) - Národnímu památkovému ústavu (NPÚ) se nezamlouvá záměr radnice rozmístit na Horním náměstí v Olomouci nové pouliční lampy typu Philips Urbanstar, které mají zlepšit osvětlení historického centra města. S instalací těchto svítidel nesouhlasí ani architekti, kteří v 90. letech připravili projekt rekonstrukce Horního náměstí. Jeho součástí tehdy byly i nově navržené lampy, které ale centrum Olomouce nakonec neosvětlují. Radní 24. března schválili, že ještě provedou zkoušku svítivosti stávajících lamp a nových svítidel Philips

Osvětlení Horního náměstí v Olomouci (zdroj: Šépka architekti.cz)
"Podle shromážděných důkazů se domníváme, že uvažovaná výměna (lamp) nepřinese zvýšený světelný komfort a znehodnocuje architektonické řešení, které vzešlo ze soutěže na úpravu Horního náměstí v roce 1995, jež byla opakovaně oceněna i v mezinárodním měřítku,"
řekl ČTK ředitel olomouckého pracoviště NPÚ František Chupík. Upozornil, že lampy Philips mají být navíc umístěny v nevhodné části Horního náměstí. "Staly by se pohledovou zábranou a především v noci by jejich světlo znemožňovalo plnohodnotné vnímání uměleckých a uměleckořemeslných detailů radnice," míní.

Radnice se rozhodla vyměnit veřejné osvětlení na Horním náměstí po 13 letech. Lampy značky Thorn, které byly na náměstí v historickém centru instalovány při jeho poslední rozsáhlé rekonstrukci, totiž podle odborníků neposkytují dostatečné osvětlení. Vášnivé debaty se o tom vedly hned po jejich zprovoznění v roce 2001.

Město chce na Horní náměstí umístit lampy Philips Urbanstar, které od loňska osvětlují zrekonstruované Dolní náměstí v jeho sousedství. Svítidla mají dostat přednost před původně navrhovanými lampami, které se v roce 2001 nelíbily některým radním a památkářům a nahradila je méně výkonná svítidla typu Thorn.

Mluvčí radnice Radka Štědrá dnes ČTK řekla, že město má vedle instalace nových svítidel Philips v záloze také variantu rozšíření počtu stávajících 34 lamp Thorn o další čtyři, díky kterým by se intenzita světla v centru Olomouce měla zvýšit. Radní dnes souhlasili s provedením zkoušky svítivosti obou typů pouličních lamp, kterou naplánovali na čtvrtek.

"Vnímám nebývale velký nátlak pro jedno z možných řešení osvětlení Horního náměstí. Současný stav osvětlení vnímám jako dočasný, snažíme se proto najít co nejlepší možné technické řešení a estetické ztvárnění, nerad bych však byl kvůli tomu tlačen ke zdi kýmkoliv," komentoval stanovisko NPÚ primátor Martin Major (ODS).

S lampami Philips Urbanstar nesouhlasí ani autoři projektu rekonstrukce Horního náměstí, kteří už dříve navrhli vlastní lampy. Instalace lamp Philips by podle nich poškodila autorské dílo opravy náměstí a světelné podmínky na Horním náměstí by se příliš nezlepšily.
Olomouce, letecký pohled na centrum (zdroj Wikipedie/ autor: RadekS)
Za tři desítky lamp Thorn radnice před 13 lety zaplatila devět milionů Kč. Slabé světlo na náměstí při zahájení zkušebního provozu v březnu 2001 oslepilo bezpečnostní kamery strážníkům a radnice musela koupit nové kamery za 400.000 Kč. Odborníci poté změřili intenzitu světla a potvrdili, že lampy málo svítí.

Doplněno Stavabweb:
Obnova Horního náměstí v Olomouci s Aríónovou kašnou
Autoři projektu: Petr Hájek, Jaroslav Hlásek, Jan Šépka, Ivan Theimer, Angela Chiantelli
Investor: Magistrát města Olomouce
1998–2002

Rekonstrukce náměstí získala několik ocenění, například čestného uznání v mezinárodní Piranesiho ceně v roce 2001 a Grand Prix Obce architektů v roce 2002. V roce 2009 získala obnova Horního náměstí historicky první Cenu Rudolfa Eitelbergera za zdařilou realizaci v oblasti architektury, urbanismu a péče o památky v Olomouci.


Projekt obnovy Horního náměstí naleznete na stránkách architektů ZDE.
Horní náměstí - virtuální prohlídka

Související články:

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz