Objekt pro volnočasové aktivity

Objekt pro volnočasové aktivity

Chlumany

(1. 8. 2019) V2architekti

   
 
 
 
 

Objekt pro volnočasové aktivity

Obec Chlumany – jihočeská vesnička, mnohokrát oceněná za svoji příkladnou činnost. Na začátku projektu stál záměr transformovat skládku bahna, vytěženého ze dna rybníka, na veřejný prostor s parkově upravenými plochami. Nový park doplňuje stávající fotbalové hřiště a vodní plochu rybníka. Jeho těžištěm je objekt, který poskytuje zázemí k různým aktivitám vesnického charakteru, jako stavění máje, oslavy, setkání, táboráky, a zároveň slouží jako skladové prostory pro mobiliář.
Koncept stavby je jednoduchý. Hlavním prvkem je dynamicky stoupající oblouková stěna, která je prořezána okny s výhledem do krajiny. Tato stěna je dutá a zblízka je mezi štěrbinami obkladu průhledná. K oblouku přiléhá pultová střecha v kraji podepřená sloupy vymezující vnitřní krytý prostor. Kolmo na oblouk je umístěn pevný objem skladu resp. zázemí, které může při konání společenské akce fungovat jako občerstvení.
Stavba vytváří uvnitř i vně několik prostorů a zákoutí s odlišnými pohledy a průhledy do krajiny, do vesnice a také na rybník a hřiště. Tato místa podporují a definují prvky jako kamenné sedátko, sedací okno, pevná lavice. Idea rámování pohledů je přítomna i v koncepci okolního parkového prostoru a jeho vybavení. Jedním z použitých prvků jsou sedačky ve formě oken do krajiny.
Materiálem je modřínové dřevo bez povrchové úpravy, titanzinkový plech, kámen a cetrisové desky. Stavba by měla přirozeně zestárnout s minimální údržbou. Povrch zpevněných ploch je rovněž co nejjednodušší: mlatové chodníky a mlatová plocha, pouze exponované části jsou zpevněny kamennými šlapáky.

Autorská zpráva
Foto: Ivana Vlková


 

Autoři: Ing. arch. Vendulka Špindlerová, Ing. arch. VáclaF Podlešák; zahradní a parkové úpravy M.Sc. Lucie Komendová

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2015

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz