Oblé tvárnice Ronde Block

Oblé tvárnice Ronde Block

(14. 5. 2020) Ne každá zeď musí být v zajetí pravoúhlé geometrie

   
 
 
 
 

Oblé tvárnice Ronde Block

Při projektování rodinných domů se architekt nemůže omezovat pouze na návrh samotné stavby. Každý dům je zasazen do určitého kontextu, který by neměl být opomíjen.  Součástí úvahy při výstavbě domu by mělo být i adekvátní oplocení daného pozemku. Pokud investor touží po klidu a potřebuje se od svého okolí odstřihnout, je vhodné volit klasickou zeď. I když úplně klasická být nemusí. Zeď oddělující majitele pozemku do okolního světa je tím prvním co upoutá každého kolemjdoucího. Proč tedy nesáhnout po zajímavé formě jinak běžných betonových tvarovek?

Oblé tvárnice Ronde Block od českého výrobce betonových komponentů Presbeton umožňují výstavbu nejen rovných zdí, ale i vlnitých a zaoblených ploch. A ačkoliv povinnou výbavou každého zednického mistra je vodováha s rovnací šňůrou pro dokonale rovné zdi, ne vždy je nutné být v zajetí pravoúhlé geometrie. Oblé hrany a organické tvary působí zajímavým osvěžujícím dojmem, který upoutá na první pohled. Tvárnice Ronde Block se primárně využívají při stavbě plotů a zídek, nicméně je možné je použit i v samotné zahradě při tvorbě různých zákoutí.

Snadná údržba a dlouhá životnost
Výstavba plotů a zídek z betonových tvarovek je v posledních letech velmi populární. Důvod je nasnadě. Beton patří k jednomu z nejtrvanlivějších materiálů, který snadno odolá místnímu proměnlivému počasí a teplotním výkyvům. Na rozdíl od dřevěných plotů nepotřebuje téměř žádnou pravidelnou údržbu.

Oblé tvarovky pro rychlejší výstavbu
Tvárnice Ronde Block navíc vynikají jednoduchou výstavbou. Ta se provádí na vazbu klasicky lepením s minimální spárou na mrazuvzdorné lepidlo. Další možností je spojení jednotlivých tvarovek suchou výstavbou, pomocí speciálních betonových kroužků. Z důvodu vyrovnání případných nerovností základového pásu se první vrstva tvarovek ukládá do maltového lože. Ostatní vrstvy je pak možné spojovat dvěma výše uvedenými způsoby, tj. lepením nebo pomocí kroužků. Díky tvarovému řešení tvárnic se svislé spáry spojovacím materiálem nevyplňují. Ukončující, tzn. poslední vrstva tvárnic a zákrytové desky musí být přilepeny. Stěny musí být vždy ukončeny přibetonovaným sloupkem s vloženou výztuží.Obdobně musí být provedeno také ukončení v místě branky nebo v místě plotových výplní. Díky tvarovému řešení, designu, přesnosti tvárnic a způsobu kontaktního spojování se neprovádí dodatečné spárování ani žádné jiné kroky pro dosažení finálního vzhledu zdiva., čímž se značně urychlí a usnadní realizace zdí.

podle podkladů společnosti Presbeton


 

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz