Obnova funkcionalistické vily v Praze

Obnova funkcionalistické vily v Praze

(17. 3. 2016) Atelier A Praha

   
 
 
 
 

Obnova funkcionalistické vily v Praze

Velkorysý dům navržený a postavený architektem J. Kaplanem v roce 1928 původně obsahoval v horních dvou podlažích jeho vlastní byt, v prvním suterénu (při pohledu z ulice) byl jeho ateliér a ve druhém suterénu zázemí pro údržbu. Později byl majitel domu nucen předělat ateliér na další bytovou jednotku. Dům vystřídal řadu obyvatel a prodělal několik necitlivých zásahů v interiéru i exteriéru, které měly negativní dopad na jeho vzhled i technický stav.
Cílem rekonstrukce bylo vyřešit technické problémy, zlepšit estetickou stránku s důrazem na co největší přiblížení se vyznění původní stavby a provedení dispozičních změn za účelem jeho přiblížení dnešnímu způsobu bydlení. Nejvýraznější změnou zevnějšku je tak nový balkon přístupný z prostoru mezi kuchyní a hlavním obytným prostorem nebo francouzské okno propojující zahradu s druhým suterénem. Byly provedeny nové povrchové úpravy střešních teras spolu s historizujícím zábradlím. Protože se na dům vztahuje památková ochrana, byly veškeré úpravy exteriéru v průběhu návrhu i realizace konzultovány s příslušnými odborníky.
V interiéru byly provedeny zejména opravy zajišťující ochranu proti zemní vlhkosti a výsledná dispozice je tvořena jednou bytovou jednotkou na všech podlažích, která obsahuje hlavní obytný prostor propojený s jídelnou a kuchyní, šest ložnic a čtyři koupelny. Tuto jednotku lze v případě potřeby rozdělit až na tři samostatně přístupné byty.

Urbanistické a architektonické řešení vyplývá z předmětu památkové ochrany objektu - exteriér objektu včetně zahrady, celkový objem a ztvárnění budovy včetně rozvrhu okenních a dveřních otvorů zachovaných z doby výstavby. Tyto podmínky rekonstrukce respektuje - původní okna byla repasována, doplněno je i architektonicky výrazné kruhové okno z dvoupodlažní haly do ulice.
K úpravám, které jsou popsány v dalších odstavcích, došlo pouze u fasády orientované do zahrady.
Ve druhém suterénu bylo navrženo vybourání francouzského okna - velikostí a členěním navazuje na okno v 1. suterénu. V 2. suterénu byl rovněž upraven vstupu a okna do kotelny a sociálního zázemí. V přízemí se rozšířilo okno v hale ve velikosti a členění okna pod ním. Nové okno je také v obytné kuchyni, které má velikost poloviční a členěno je obdobně.  Do obytné kuchyně jsme navrhli podobné francouzské okno, které umožňuje vstup na novou terasu. Ta je pro užitnou hodnotu přízemí zásadní, jelikož je toto podlaží již v původní koncepci hlavním obytným prostorem. Terasa umožňuje kontakt tohoto prostoru se zahradou.

Vnitřní úpravy byly poměrně malého rozsahu. Hlavní snahou rekonstrukce je i v interiérech zachovat v co největší míře původní charakter a původní prvky. 
Koncepce vychází z respektování charakteru stávajícího objektu a z nároků na využití formulovaných investorem. Architektonické a dispoziční řešení objektu respektuje funkční členění a charakter funkcionalistické vily.


Autorská zpráva
Foto: Robert Žákovič a archiv autorů

Autor: Atelier A Praha - Mgr. Ing. arch. J. Sadílek, Ing. arch. Stanislav Moravec
Místo: Praha - Hlubočepy

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2012

Komentáře ke článku

 
 
 
 

17. 3. 2016 15:05:42. Re: Obnova funkcionalistické vily v Praze. Říha Václav
23. 3. 2016 08:29:43. Re: Re: Obnova funkcionalistické vily v Praze. Jitka

 
 
 
 

17. 3. 2016 15:05:42. Re: Obnova funkcionalistické vily v Praze. Říha Václav

  Tam se snad ani bydlet nedalo. Každá kancelář je dnes útulnější. Škoda zastavěné plochy. VŘ

23. 3. 2016 08:29:43. Re: Re: Obnova funkcionalistické vily v Praze. Jitka

  Náhodou je to moc povedené. Zkuste zapojit fantazii a představte si to s nábytkem, obrazy, květinami, ... (a třeba i se spoustou zrovna neuklizených věcí).

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 1. 2020 11:37:05

Re: Re: Praha bude chránit panorama města, střech a podpoří stav...

Praha patří mezi nejkrásnější města světa díky jedinečnému urbanismu - celkovému uspořádání historického jádra i fantastické architektuře - málo kde najdeme tak bohatou směs stylů od románského po slohy 19.století. Za Karla IV. to byla jedna z největších metropolí Evropy a v době baroka již tehdy uznávaná svou jedinečnou krásou. Proč bychom jako Češi neměli být hrdí na tak úžasnou hodnotu? Praha zůstala jedinečná jen proto, že jsme v minulosti neměli dost peněz ji přestavět a tedy zničit, jak se to stalo v jiných evropských metropolích. Teď víceméně bez naší zásluhy vlastníme velkou devízu. Tohle vše ale neznamená, že v Praze musí být šmelina a kriminalita, To s tím nijak nesouvisí, spíše bych řekl, že zatímco krásná Praha možná ani není tak přímo vizitka českých schopností, to, co se děje dnes, česká vizitka je. Také se v Praze můžou stavět mrakodrapy, jen ne do historického panoramatu, to přece není nic hrozného. Proč bychom neměli jedinečnou starou Prahu a vedle rostly moderní čtvrtě. Jen to dělejme rozumně, ne tak, jako v mnoha zničených městech a vesnicích za komunistů, ale bohužel i za dnešní doby. Management je první vlaštovkou rozumného přístupu k rozvoji Prahy a pokud bude trend pokračovat, můžeme se dočkat i dalších rozumných opatření, jako vytěsnění šmeliny a grázlovství. Ale to je běh na dlouhou trať a nezapomínejme, že všechno, co se v Praze děje, je víceméně výsledek českých poměrů. Tak se snažme, abychom nemusely pořád jen koukat na ty Němce, Francouze nebo Švýcary.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o.