Obnova činžovního domu

Obnova činžovního domu

Korunní ulice, Praha - Vinohrady

(17. 2. 2020) Štěpán Kubíček, Martina Buřičová

   
 
 
 
 

Obnova činžovního domu

Dům stojí v bloku z přelomu devatenáctého a dvacátého století na pražských Vinohradech. Vybudován byl v secesním stylu podle projektu Karla Čížka stavitelem Janem Očenáškem. Jeho uliční fasáda míří na jih, dvorní fasáda do severního vnitrobloku. Jedná se o zděný trojtrakt se schodištěm uprostřed dvorního traktu, má čtyři nadzemní podlaží a suterén.
Kromě rekonstrukce fasád a společných prostor domu včetně schodiště jsme navrhli půdní vestavbu a přístavbu výtahu na dvorní fasádě. Výška hřebene střechy zůstala zachována. Výtah jsme navrhli jako samonosnou ocelovou věž se skleněnou fasádou, která se dotýká balkonů. Secesní jižní fasáda byla opravena tradiční technologií štukové omítky v původní historické barevnosti. Špaletová okna se opravila a repasovala, u vnějších okenních křídel jsme zvolili dvojskla. Dvorní fasáda je zateplena kontaktním zateplovacím systémem z minerální vlny s povrchem z tenkovrstvé omítky.
V prostoru schodiště jsme obnovili historické štukové omítky. Původní, částečně poškozené dlažby byly opraveny a doplněny kopiemi původních dlaždic. V domě se dochovala řada uměleckořemeslných prvků, zejména na uliční fasádě a v prostoru vstupní haly a schodiště. Tyto prvky byly zachovány a renovovány.
Půda o ploše 208 m2 a objemu 670 m3 nebyla využívána, zadáním byl prostorově a dispozičně velkorysý byt se zázemím a terasou. Uliční polovina krovu byla rekonstruována a zachována viditelná uvnitř interiéru, do střešní roviny jsme doplnili čtyři dvojice střešních oken. Severní polovina střechy byla zvednuta jednopodlažní nástavbou a vikýřem, vzniklo tak šesté částečné podlaží. Severní polovina půdní vestavby má novou nosnou konstrukci, ocelový skelet osazený na nosných zdech. Stropy jsou z trapézového plechu vylitého železobetonem.  Konstrukce krovu střechy je ocelová s dřevěnými krokvemi. Vikýř navazuje na terasu nad nástavbou. Okna a jejich členění vychází z proporcí oken dvorní fasády.
Půdní vestavba je přístupná z poslední podesty schodiště. Ze vstupní haly ve spodním podlaží (5. NP) se vchází do obytného pokoje a hlavního dvojpodlažního prostoru s kuchyňskou linkou a sociálním zázemím. Z obytného prostoru je přístupná ložnice s vlastní koupelnou. Po otevřeném schodišti se vychází do horního podlaží, kde se nachází další ložnice, pracovna a koupelna. Z pracovny a ložnice je přístupná terasa s venkovní sprchou.

Konstrukční řešení:
Střecha domu je sedlová, její nosnou konstrukci tvoří stojatá stolice s vrcholovou a s mezilehlými vaznicemi. Plné vazby doplňují šikmé vzpěry, které jsou spolu s ostatními sloupky vynášeny vaznými trámy uloženými na nosné zdivo. Konstrukce krovu směrem do dvora byla odstraněna a nahrazena novou, včetně vložené stropní konstrukce. Směrem do ulice je konstrukce krovu zachována.
Skladby podlah nad 4. NP byly z akustických důvodů navrženy jako těžké plovoucí konstrukce. Nad částí vestavěného 5. NP je nová stropní konstrukce z ocelových nosníků.
Střešní konstrukce směrem do dvora byla demontována včetně krytiny a nahrazena novou. Konstrukce krovu směrem do ulice je zachována, nová část krovu do dvora byla napojena na stávající krokve. Nad 6. NP je střešní konstrukce plochá, tvoří ji ocelové průvlaky, uložené na sloupky. Mezi ocelové průvlaky byly vloženy dřevěné stropnice, které vynášejí zkrácené stávající krokve.

Autorská zpráva

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 

17. 2. 2020 22:38:22. Re: Obnova činžovního domu. Jitka
18. 2. 2020 11:31:04. Re: Re: Obnova činžovního domu. Mi

 
 
 
 

17. 2. 2020 22:38:22. Re: Obnova činžovního domu. Jitka

  Zajímalo by mě, jestli existuje možnost zřízení bezbariérového přístupu k výtahu ve dvoře tak, aby nedošlo ke zničení estetiky takovýchto vstupních hal a schodišť.

18. 2. 2020 11:31:04. Re: Re: Obnova činžovního domu. Mi

  Dobry den, pouze za pomoci elektrickych ramp.m

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

6. 10. 2022 14:46:02

Re: Elysium spa

Paráda!

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz