Obnova kaple v Radimi

Obnova kaple v Radimi

Radim u Kolína

(15. 11. 2017) Marek Prchal 

   
 
 
 
 

Obnova kaple v Radimi

Pseudogotická kaple byla realizována roku 1892 podle návrhu Josefa Mockera. V presbytáři je vsazena pamětní deska, na níž je uvedeno: „Tato kaple postavena jest za panování Jeho Veličenstva císaře a krále Františka Josefa I. nákladem Jeho Jasnosti Jana z Lichtensteinu léta Páně MDCCCXCII“. Vysvěcena byla 22. června 1893 kardinálem J. E. Schönbornem. Dnes se využívá k církevním a kulturním účelům a je zapsána ve státním seznamu Kulturních nemovitých památek.
Kaple stojí v centru obce Radim uprostřed trojúhelníkové, parkově upravené plochy se vzrostlými stromy. Hlavní průčelí je významnou prostorovou dominantou. Loď jednolodní stavby je obdélná, sklenutá třemi poli křížových žebrových kleneb s kamennými profilovanými vyžlabenými žebry ve vrcholu spojenými svorníky. Žebra vychází na stěnách z kamenných profilovaných konzol. Závěr kostela je trojboký, sklenutý žebrovou klenbou do svorníku. Interiér osvětlují převýšená hrotitá ona s lomenými oblouky s původními vitrážovými výplněmi ze skleněných bucen, vsazenými do kovových rámů. K lodi je od severu přistavěna zákristie, z níž je přístupné kamenné točité schodiště do prostoru krovu nad lodí kaple. Kaple je kryta sedlovým převýšeným krovem se zvalbeným závěrem, nad kněžištěm z něj vystupuje sanktusníková věž. Na západní straně k lodi přiléhá zaklenutá vstupní předsíň se sedlovou střechou.
V kapli se dochoval původní mobiliář, kromě hlavního oltáře. Jsou zde dřevěné lavice, oltářní stůl, klekátka, sanktuář a harmonium. Vstupní dveře do kaple, dveře z předsíně do hlavní lodi, dveře do zákristie a k točitému schodišti na půdu jsou také původní z doby výstavby objektu.

Autorská zpráva

Obnova kaple Nejsvětějšího Vykupitele v Radimi získala Cenu poroty za stavbu, kterou financuje obec v soutěži Stavba roku Středočeského kraje 2017

Investor: Obec Radim u Kolína
Autor a projekt: Ing. arch. Marek Prchal
Dodavatel: AKANT ART, v.o.s.
Náklady: 10 230 897 Kč, dotace 200 000 Kč

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2016

 
 
 
 
50.0700654
15.0124476
Obnova kaple v Radimi

Obnova kaple v Radimi
Radim u Kolína

Komentáře ke článku

 
 
 
 

18. 11. 2017 03:12:51. Re: Obnova kaple v Radimi. Václav Kubec

 
 
 
 

18. 11. 2017 03:12:51. Re: Obnova kaple v Radimi. Václav Kubec

  Dobrá práce !

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz