Obnova náměstí Míru ve Zlíně

Obnova náměstí Míru ve Zlíně

nám. Míru, 760 01 Zlín

(20. 5. 2020) Začít by mohla v roce 2022

   
 
 
 
 

Obnova náměstí Míru ve Zlíně

(ČTK) - Město Zlín by mělo v nadcházejících dnech podepsat smlouvu s brněnskou společností P.P. Architects, která zvítězila v soutěži o návrh na obnovu náměstí Míru. Novinářům to řekl primátor Jiří Korec (ANO). Předmětem smlouvy bude dopracování vybraného návrhu a kompletní projektová dokumentace pro povolení stavby. Práce by mohly začít po oslavách 700. výročí první písemné zmínky o Zlíně, které se uskuteční v roce 2022.

Účastníci soutěže měli za úkol vytvořit koncept architektonicko-urbanistického řešení náměstí a jeho okolí včetně předpokládaného rozdělení na etapy. V první fázi se počítá zejména s vybudováním podzemního parkoviště, novými povrchy, mobiliářem a vytvořením menší kolonády, na níž bude také pódium či místo pro venkovní expozice.

Zvažovaná druhá etapa spočívá v zastavění části náměstí podél třídy T. Bati, kde je nyní malý park. Podle primátora jde však spíše o možnost, o které se bude diskutovat a vůbec nemusí nastat. "Apelujeme na architekty, aby první etapu nebrali jako dočasnou a dávala smysl i bez druhé etapy," uvedl Korec.

V podzemním parkovišti mělo být podle původních plánů kolem 300 parkovacích míst, nevyšla však jednání o podpoře projektu ze strany soukromých subjektů, proto se počet míst snížil na 150, což je dvojnásobek počtu současného počtu míst. Podle vedení města to bude také jednodušší vzhledem k nezbytným přeložkám četných inženýrských sítí.

Město počítá i s úpravami přilehlých ulic Bartošova a Rašínova i prostranství před kostelem, odkud by mělo zmizet parkoviště a vzniknout klidová zóna.

"Původně předpokládaná cena služeb účastníka za celkové dopracování všech stupňů projektové dokumentace - fáze od přípravy projektu po autorský dozor při realizaci stavebních prací - byla při původně navrženém rozsahu investice odhadem stanovena na částku 25 milionů korun bez DPH. Na základě předpokládané redukce podzemní části záměru pak bude jistě nižší, nicméně cena dokumentace bude jedním z předmětů jednacího řízení,"
uvedl náměstek primátora Miroslav Adámek (STAN). Původně odhadovaná cena na první etapu rekonstrukce náměstí byla asi 300 milionů korun.

Související články:
Obnova náměstí Míru ve Zlíně  27.2.2019

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz