Obnova náměstí Míru ve Zlíně

Obnova náměstí Míru ve Zlíně

nám. Míru, 760 01 Zlín

(20. 5. 2020) Začít by mohla v roce 2022

   
 
 
 
 

Obnova náměstí Míru ve Zlíně

(ČTK) - Město Zlín by mělo v nadcházejících dnech podepsat smlouvu s brněnskou společností P.P. Architects, která zvítězila v soutěži o návrh na obnovu náměstí Míru. Novinářům to řekl primátor Jiří Korec (ANO). Předmětem smlouvy bude dopracování vybraného návrhu a kompletní projektová dokumentace pro povolení stavby. Práce by mohly začít po oslavách 700. výročí první písemné zmínky o Zlíně, které se uskuteční v roce 2022.

Účastníci soutěže měli za úkol vytvořit koncept architektonicko-urbanistického řešení náměstí a jeho okolí včetně předpokládaného rozdělení na etapy. V první fázi se počítá zejména s vybudováním podzemního parkoviště, novými povrchy, mobiliářem a vytvořením menší kolonády, na níž bude také pódium či místo pro venkovní expozice.

Zvažovaná druhá etapa spočívá v zastavění části náměstí podél třídy T. Bati, kde je nyní malý park. Podle primátora jde však spíše o možnost, o které se bude diskutovat a vůbec nemusí nastat. "Apelujeme na architekty, aby první etapu nebrali jako dočasnou a dávala smysl i bez druhé etapy," uvedl Korec.

V podzemním parkovišti mělo být podle původních plánů kolem 300 parkovacích míst, nevyšla však jednání o podpoře projektu ze strany soukromých subjektů, proto se počet míst snížil na 150, což je dvojnásobek počtu současného počtu míst. Podle vedení města to bude také jednodušší vzhledem k nezbytným přeložkám četných inženýrských sítí.

Město počítá i s úpravami přilehlých ulic Bartošova a Rašínova i prostranství před kostelem, odkud by mělo zmizet parkoviště a vzniknout klidová zóna.

"Původně předpokládaná cena služeb účastníka za celkové dopracování všech stupňů projektové dokumentace - fáze od přípravy projektu po autorský dozor při realizaci stavebních prací - byla při původně navrženém rozsahu investice odhadem stanovena na částku 25 milionů korun bez DPH. Na základě předpokládané redukce podzemní části záměru pak bude jistě nižší, nicméně cena dokumentace bude jedním z předmětů jednacího řízení,"
uvedl náměstek primátora Miroslav Adámek (STAN). Původně odhadovaná cena na první etapu rekonstrukce náměstí byla asi 300 milionů korun.

Související články:
Obnova náměstí Míru ve Zlíně  27.2.2019

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

29. 1. 2021 18:41:57

Re: Chytremapy.cz nově ukazují rozsáhlé možnosti aplikace GisOnl...

Fakt pěkný. Má to jenom jednu malinkou chybku. Očekával bych, že podobná aplikace bude přístupná veřejně a zdarma pro celou republiku, například prostřednictvím portálu geoportal.gov.cz. Ten většinu uvedených funkcí sice nabízí, ale kombinace s "panoramou" či "streetview" a s dalšími informacemi o objektech či věcných břemenech tam chybí, zatímco zde to je skutečně vše. (Jistě, dalo by se pokračovat a mít na jednom místě ke všemu již publikovanému ještě např. podrobnou geologickou mapu ČR, která má zase svůj samostatný portál, a patrně by někoho napadly další mapové vrstvy, zrovna jsem si vzpomněl - máme další portál s historickými mapami, jojo....) Proč to píšu? Chápu, že Top Gis je komerční firma a že musí vydělávat, to je v pořádku. Na druhou stranu je mi nesmírně líto, že existuje již tolik různých mapových portálu, vzájemně se různě překrývajících či duplikujících svými daty a službami. Je to nepřehledné a nemůžu se zbavit silného pocitu mrhání lidskou prací a umem. V moderním statě 3. tisíciletí bych čekal nějaký partnerský projekt státu a soukromých subjektů, který by sjednotil všechna data pro "chytrou mapu ČR" na jednom místě a ta pak poskytl veřejnosti z velké části zdarma, s možností např. připlatit si za některé již velmi specifické vrstvy a informace. Tak by se to líbilo mně jako uživateli i jako občanovi. :)

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz