Obnova zahrad pod Pernštejnem

Obnova zahrad pod Pernštejnem

(25. 10. 2018) Práce na zahradě provádí společnost Garden Line, která vyhrála výběrové řízení

 
 
 
 

Obnova zahrad pod Pernštejnem

(ČTK) - Zatímco prohlídkové okruhy gotického hradu Pernštejn se o víkendu otevřou pro návštěvníky letos naposledy, práce v zahradách budou pokračovat i po skončení sezony. Úplně přerušit by je stavební firma neměla ani přes zimu. ČTK to řekl kastelán hradu Zdeněk Škrabal.

"V zahradě probíhají práce ve velkém rozsahu a na celé ploše. Momentálně se staví zídky, dělá se statika, buduje se poustevna, obnovuje se velký i malý bazén a budují se inženýrské sítě. Práce úplně neutichnou ani v zimě, pokud nebudou příliš silné mrazy," uvedl kastelán.

Práce na zahradě provádí společnost Garden Line, která vyhrála výběrové řízení. Každý týden je kontrolují zástupci Národního památkového ústavu i správy hradu.

Vrchnostenská okrasná zahrada na Pernštejně je architektonický komplex středověkého hradu, doplněný nejprve v baroku a posléze na přelomu 18. a 19. století souborem zahrad. Podle památkářů nemá v České republice obdoby. S přispěním evropských peněz se areál vrátí do své vrcholné podoby z doby před 200 lety, kdy patřil mezi patnáct nejvýznamnějších zahrad na Moravě a ve Slezsku.

Podle kastelána Zdeňka Škrabala bude zahrada "vzorkovníkem" různých stylů. "Je to velice významná historická entita, která tu nějakou dobu chyběla," uvedl. Dodal, že zahrada vytvoří komplex s hradem, podobně jako v minulosti.

Podobu zahrady v době její největší slávy přibližuje inventář z roku 1806, zachycující nejen jednotlivé zahradní architektury a užitné stavby, ale také jejich mobiliář, stav ovocných a cizokrajných stromů i kvetoucích rostlin.

Obnova Vrchnostenské okrasné zahrady začala letos v lednu kácením stromů a potrvá včetně restaurování historických objektů do září 2020. Stát by měla přibližně 100 milionů korun. 

Doplněno Stavbaweb:
Cílem projektu je obnova vrchnostenské okrasné zahrady na hradě Pernštejně, a sice do podoby z počátku 19. století, kdy patřila mezi patnáct nejvýznamnějších zahrad na Moravě a ve Slezsku. Realizací projektu dojde k zpřístupnění těchto prostor veřejnosti a rozšíření návštěvnických tras. Bez provedení památkové obnovy by došlo k nevratnému zániku jednotlivých objektů, které vytvářejí toto jedinečné dílo zahradního umění.       
Více informací najdete ZDE.

Související články:
Revitalizace Vrchnostenské okrasné zahrady  3.10.2017          

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

25. 10. 2018 14:57:16. Re: Obnova zahrad pod Perštejnem. BlueBoss
25. 10. 2018 15:40:49. Re: Re: Obnova zahrad pod Perštejnem. Redakce

27. 10. 2018 11:54:48. Re: Obnova zahrad pod Perštejnem. Václav Babička

 
 
 
 

25. 10. 2018 14:57:16. Re: Obnova zahrad pod Perštejnem. BlueBoss

  Třeba špatně vidím, ale mezi jmény dodavatelů, správců, úředníků. politiků, donátorů a spoustou jiných údajů nemůžu najít jméno projektanta, které by mě zajímalo nejvíce... Bohužel je to dnes běžný nešvar :-(

25. 10. 2018 15:40:49. Re: Re: Obnova zahrad pod Perštejnem. Redakce

  Ano, vidíte dobře, ale informaci se nám nepodařilo nikde získat. A také máte pravdu, že jméno autora projektu je většinou utajené, původní zpráva ho neobsahuje. Snažíme se ho doplnit, ale ne vždy se nám to podaří.
Redakce

27. 10. 2018 11:54:48. Re: Obnova zahrad pod Perštejnem. Václav Babička

  Dobrý den,
myslím že máte chybně napsaný název hradu,
správně je to Pernštejn.
Perštejn se nachází u Chomutova.
S pozdravem
Václav Babička

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz