Obytný areál v Jizerských horách
Mníšek u Liberce
(22. 2. 2021) Hlaváček architekti
Obytný areál v Jizerských horách
Jedná se o kouzelnou lokalitu s výhledem na panorama
Ještědu a s mírným sklonem k jihovýchodu. Investor na základě experimentálního
podzemního domu, který si sám pro sebe postavil, došel k závěru, že se pokusí
realizovat areál obdobných domů ve větším rozsahu. Vzniklo dvacet staveb začleněných
do kontextu místa, jen minimálním způsobem změnily krajinný ráz. Docílili jsme
toho vytvořením „podzemních domů“, z velké míry zakrytých zeminou. Další výhodou
tohoto řešení byly energetické úspory. Projekt byl založen na pasivních solárních
ziscích, konstrukce jsou neprůvzdušné a dobře zateplené, vytápění domů doplňuje
rekuperace. Pro vytápění a ohřev vody slouží tepelná čerpadla, použili jsme
také úsporné elektrické spotřebiče i žárovky. Kromě toho jsme implementovali aktivní
prvky – solární fotovoltaické panely, solární kolektory, malé větrné generátory
s vertikální osou rotace, vlastní čističku odpadních vod, dešťové vody slouží
pro závlahu a splachování.
Projekt se vyvíjel ve dvou etapách. První byla zahájena v roce 2009. Zpracovali jsme ji na úrovni studie, která řešila především dopravní napojení, parcelaci a schematické dispoziční řešení. Podstatnou částí bylo nalezení architektonické formy. Vzhledem k nejasným majetkovým poměrům a problematickému způsobu zainvestování akce byl projekt v polovině roku 2010 ukončen. Druhá fáze nastala o pět let později. Projekt jsme rozšířili o území na protilehlém svahu, takže zástavba již není tak hustá jako v předchozí verzi. Vzhledem k rozšíření záběru se zvětšil počet domů na pět typů. Všechny se snaží obytnými prostory orientovat směrem na Ještěd.
Stavebně konstrukční řešení
V areálu jsou dva typy staveb: dvoupodlažní polozapuštěný rodinný dům a jednopodlažní podzemní dům.
Polozapuštěný dům – spodní podlaží je podzemní, viditelná je pouze jižní fasáda. Vždy je jedno podlaží obytné, druhé ložnicové. Orientace je závislá na poloze příjezdové komunikace. Podlaží jsou pak navzájem pootočená z důvodů orientace světových stran, svahu a výhledu na Ještěd. Domy mají ploché střechy, jejich odvodnění je pomocí drenážního systému do vsakovacích jímek. Každý domek má na svém pozemku zahradní domek, přístřešek pro parkovací stání, zpevněné příjezdové cesty a terasy.
Dům je řešen jako nízkoenergetický, tomu odpovídají tepelné izolace a okna, která jsou z izolačního trojskla. Viditelné fasády podzemního podlaží jsou obloženy umělým kamenem, fasády nadzemního podlaží mají buď odvětraný dřevěný obklad nebo probarvené omítky v kombinaci s obkladem z umělého kamene.
Podzemní rodinný dům – celého domu je viditelná pouze jižní fasáda. Zbývající tři stěny a střecha jsou skryté pod terénem. Zadní prostory domu prosvětlují světlíky nebo světlovody. Všechny domy mají intenzivní zelené střechy. I tyto stavby byly řešeny jako nízkoenergetické.
Po stránce konstrukční a materiálové jsou domy víceméně totožné. Založeny byly na monolitických betonových základových pasech. V místech, kde bylo nutné dosáhnout nezámrzné hloubky 1200 mm je na tyto pasy vyzděna stěna ze ztraceného bednění. Základové pasy a ztracené bednění propojuje tenká základová deska vyztužená KARI sítí. Podzemní obvodové nosné stěny jsou železobetonové monolitické, některé části byly vyzděny z velkoplošných bloků VAPIS. Obvodové nosné stěny nadzemích podlaží se vyzdívaly také z velkoplošných bloků VAPIS v tloušťce 200 mm.
Stropní konstrukce nad 1. PP tvoří monolitická železobetonová deska, stropy nad 1. NP jsou vyskládány z panelů SPIROLL. Schodiště je buď přímé nebo ve tvaru písmene U. V obou případech je schodiště železobetonové, prefabrikované. Staticky je opřeno o základovou desku a o železobetonový strop nad 1. PP. Příčky se vyzdívaly z příčkovek VAPIS s dutinami pro elektroinstalaci.
V obytných místnostech je plovoucí laminátová podlaha. Na chodbách, technických místnostech, koupelnách a WC keramické dlažby. Povrch schodiště je pohledový beton prefa výrobku opatřený nátěrem. Garáže a zahradní domky mají podlahy z betonové skládané dlažby. Terasy jsou z betonových dlaždic.
Střecha nad vyčnívajícím 1. PP polozapuštěných dvoupodlažních domů je rovněž zelená. Střechy nad 1. NP polozapuštěných domů jsou fóliové, fólie je přitížená kačírkem.
TZB: Systémy vytápění byly řešeny jako teplovodní uzavřené, s expanzní tlakovou nádobou a oběhovým čerpadlem. Zdrojem tepla pro vytápění a přípravu vody je tepelné čerpadlo vzduch/voda. Vytápění domů je podlahové. Pro zvýšení komfortu bylo řešeno také podlahové chlazení. Systém větrání byl řešen jako rovnotlaký s nuceným přívodem i odvodem vzduchu pomocí ventilátorů VZT jednotky.
Autorská zpráva
Autor, projekt, stavební část: Hlaváček – architekti, s.r.o. – Michal Hlaváček, Zdeněk Holek, Lenka Tanzerová, Silvie Juříková, Barbora Ordáňová, Barbora Janíková, Petra Nováková, Ditta Johanovská, Tomáš Skřivan, Jaroslava Stojanová
Dodavatel: Konhefr, Stavby a interiéry, s.r.o.
Základní informace o objektu
Kategorie
Novostavby
Dokončení
2018
Obytný areál v Jizerských horách
Mníšek u Liberce
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

3. 3. 2021 15:36:41
Re: Nedostatek nemocničních lůžek umí vyřešit modulární výstavba
Nejen chybí lůžka, ale hlavně sestry i lékaři. Nejhorší je to , co vláda zavádí - respirátory, i FPP 2 , které zhorší tlak nových nemocných víc, než cokoliv jiného. Bylo to jasně publikováno, že celodenní nošení (nutno co 2 hod měnit) ty lidi položí definitivně. Moudří lidé ví, jak se to stane. Izolace okresů neznamená VŮBEC NIC. Možná pomůže demise vlády a složení úplně nové, z lidí, kteří již nedávno prokázali zdravý rozum. Máme takové, ale také hlupáky ve vládě, kteří raději arestují celou zem, než aby odstoupili. A opozice je spolek sterilních amatérů, tak co naděláme?
2. 3. 2021 18:03:01
Re: Re: Projekt Vltavské filharmonie pokračuje.
Proč nemít filharmonii v tichém místě na Letné, v místech knihovny, která zde už nikdy nebude, poblíž Hradčanské? Někdo se zřejmě shlédl v mimořádně exponované poloze hamburské Elbphilharmonie a v Praze chce mít filharmonii na tom nejnevhodnějším místě z hlediska hluku a vibrací: metro, tramvaje, automobilová doprava od Hlávkova mostu a po nábřeží, železniční doprava od Karlínského viaduktu... Vše je dnes technicky řešitelné, ale proč stavět lacino, když to jde draho - zvláště dnes, že?
1. 3. 2021 14:30:15
Re: Re: Střešní dveře Solara pro ploché i šikmé střechy.
Dobrý den, dveře nejsou vyráběny jako pochozí. Solara s.r.o.
26. 2. 2021 22:10:55
Re: Škola v Oslavicích
Zarazilo mě, že je sice u školy parkoviště, dokonce i se stáním pro invalidy, ale ke vchodu nevede žádný chodník.
25. 2. 2021 17:30:45
Re: Střešní dveře Solara pro ploché i šikmé střechy
Tak mě napadlo, jsou ty dveře pochozí? Může se po nich běhat, kdyby chtěl mít někdo na střeše třeba hřiště?
21. 2. 2021 20:32:57
Re: Petřínská rozhledna
Já jsem to nýtoval v roce 2000.
21. 2. 2021 19:46:51
Re: PROČ PODPOROVAT NADNÁRODNÍ MONOPOLY???.
Dobrý den, těší nás Váš zájem o přednášku. Uvědomujeme si, že ne všichni požívají sociální sítě, proto bude přednáška ke zhlédnutí také na našem kanálu youtube a později na našem webu: www.kruh.info. S pozdravem Kruh
21. 2. 2021 19:44:11
Re: Re: KRUH 2021: Dialogy na FB.
Dobrý den, těší nás Váš zájem o přednášku. Ta bude ke zpětnému zhlédnutí poté jak na našem kanálu youtube, tak na našem webu: www.kruh.info. S pozdravem Kruh
20. 2. 2021 21:46:49
Re: Obnova interiéru kostola Panny Márie Snežnej
Je úžasné, jak příjemně působí v klasické dispozici kostela pro nás nezvyklé čistě bílé provedení stěn a oken. Vyvolává to ve mně stejný pocit úžasu, jaký jsem měla kdysi dávno, když jsem jezdila s rodiči po vlastech českých a po spoustě klasických tmavých kostelů jsme vešli do jednoho, který byl také takhle světlý. Škoda, už nevím, kde to bylo.
20. 2. 2021 21:21:11
Re: Věčná loviště
Tak tenhle nápad se mi líbí. Jak nové využití bunkru, tak i ta zrcadlová stěna. Snad ujde pozornosti vandalů.
18. 2. 2021 23:57:03
PROČ PODPOROVAT NADNÁRODNÍ MONOPOLY???
Dobrý den, nemůžete přednášky vysílat prostřednictvím nějakého veřejně dostupného kanálu? Podpora internetových monopolů nedává smysl! VRAŤTE VEŘEJNÉMU PROSTORU, CO MU NÁLEŽÍ!!!
18. 2. 2021 18:13:06
Re: Projekt Vltavské filharmonie pokračuje
Velice si přeji krásnou budovu s výbornou akustikou, která je schopná srovnávat se s milovaným Rudolfinem. Mám ale obavy, že to bude zase hranatý předimenzovaný kvádr a na akustice se ušetří.
18. 2. 2021 18:13:06
Re: Projekt Vltavské filharmonie pokračuje
Velice si přeji krásnou budovu s výbornou akustikou, která je schopná srovnávat se s milovaným Rudolfinem. Mám ale obavy, že to bude zase hranatý předimenzovaný kvádr a na akustice se ušetří.
18. 2. 2021 18:07:07
Re: KRUH 2021: Dialogy na FB
Dobrý den. Nechci být na sociálních sítích. Ráda bych se zúčastnila vašich přednášek. Je to možné mimo FB? Děkuji. Kateřina Adámková , ing.arch. aka.architekt@gmail.com
18. 2. 2021 18:07:06
Re: KRUH 2021: Dialogy na FB
Dobrý den. Nechci být na sociálních sítích. Ráda bych se zúčastnila vašich přednášek. Je to možné mimo FB? Děkuji. Kateřina Adámková , ing.arch. aka.architekt@gmail.com
17. 2. 2021 09:22:57
Re: Projekt Vltavské filharmonie pokračuje
Ackoliv jsem se narodil "hned vedle" (na Stvanici) tak polohu uvazovane stavby povazuji za ponekud nestastnou. Je to jaksi bokem, jiz "mimo Prahu". Vyrustaje na Vinohradech, na Flore, moje maminka vzdy jela "dolu, do Prahy". Tady teda spise "pres most, do Prahy". Vsak take tam, hned za mostem a "uz v Praze" je a stale jeste od bolseviku zbouraneho nadrazi, nezacelena rana, vcetne te tam koncici"magistraly", volajici po zakryti. A nebo predmosti Stefanikova mostu, polohou odpovidajici Narodnimu divadlu. Take na "velmi stistnenem" staveniti (kdyby tam ten flicek dnes byl volny, tak by take nikoho nenapadlo tam stavet divadlo).
16. 2. 2021 18:21:49
Re: Villa Sophia
Paráda. Je fajn, že někdo, kdo má dost peněz, je vrazí do takové stavby.
16. 2. 2021 15:11:23
Re: Projekt Vltavské filharmonie pokračuje
Jak jsem již v roce 2017 poznamenal, výborný nápad. Voda je démon města a kolem je třeba soustřeďovat zajímavé stavby. Jenom se zase obávám systému a stylu soutěže!!! Příliš komplikované zadání, příliš věci, které se bude požadovat vyřešit najednou, příliš ,příliš, příliš všeho. Taková záležitost musí jednoznačně vyplynout z prostoru a hmoty a vztahů k okolí. To je vždy pro architekturu určující!
4. 2. 2021 14:19:55
Rozhledna pod kopcem
Proč je "vyhlídka" min. 40m pod vrcholem Holedné, přes který není vidět? Točité schody na takovou výšku bez mezipodesty nejsou pro každého, nehledě na to, že se na nich dost blbě vyhýbá :-/ Architektonické i konstrukční řešení jsou konvenční, prakticky bez nápadu. Díky za každou novou rozhlednu, ale tahle se mou nejoblíbenější určitě nestane.
3. 2. 2021 23:51:00
Re: RK 17
Milí přátelé v redakci, zkroťte si toho šotka v mapách. Tentokrát vám posadil dům na Karlův most. :-)