Obytný areál v Jizerských horách
Mníšek u Liberce
(22. 2. 2021) Hlaváček architekti
Obytný areál v Jizerských horách
Jedná se o kouzelnou lokalitu s výhledem na panorama
Ještědu a s mírným sklonem k jihovýchodu. Investor na základě experimentálního
podzemního domu, který si sám pro sebe postavil, došel k závěru, že se pokusí
realizovat areál obdobných domů ve větším rozsahu. Vzniklo dvacet staveb začleněných
do kontextu místa, jen minimálním způsobem změnily krajinný ráz. Docílili jsme
toho vytvořením „podzemních domů“, z velké míry zakrytých zeminou. Další výhodou
tohoto řešení byly energetické úspory. Projekt byl založen na pasivních solárních
ziscích, konstrukce jsou neprůvzdušné a dobře zateplené, vytápění domů doplňuje
rekuperace. Pro vytápění a ohřev vody slouží tepelná čerpadla, použili jsme
také úsporné elektrické spotřebiče i žárovky. Kromě toho jsme implementovali aktivní
prvky – solární fotovoltaické panely, solární kolektory, malé větrné generátory
s vertikální osou rotace, vlastní čističku odpadních vod, dešťové vody slouží
pro závlahu a splachování.
Projekt se vyvíjel ve dvou etapách. První byla zahájena v roce 2009. Zpracovali jsme ji na úrovni studie, která řešila především dopravní napojení, parcelaci a schematické dispoziční řešení. Podstatnou částí bylo nalezení architektonické formy. Vzhledem k nejasným majetkovým poměrům a problematickému způsobu zainvestování akce byl projekt v polovině roku 2010 ukončen. Druhá fáze nastala o pět let později. Projekt jsme rozšířili o území na protilehlém svahu, takže zástavba již není tak hustá jako v předchozí verzi. Vzhledem k rozšíření záběru se zvětšil počet domů na pět typů. Všechny se snaží obytnými prostory orientovat směrem na Ještěd.
Stavebně konstrukční řešení
V areálu jsou dva typy staveb: dvoupodlažní polozapuštěný rodinný dům a jednopodlažní podzemní dům.
Polozapuštěný dům – spodní podlaží je podzemní, viditelná je pouze jižní fasáda. Vždy je jedno podlaží obytné, druhé ložnicové. Orientace je závislá na poloze příjezdové komunikace. Podlaží jsou pak navzájem pootočená z důvodů orientace světových stran, svahu a výhledu na Ještěd. Domy mají ploché střechy, jejich odvodnění je pomocí drenážního systému do vsakovacích jímek. Každý domek má na svém pozemku zahradní domek, přístřešek pro parkovací stání, zpevněné příjezdové cesty a terasy.
Dům je řešen jako nízkoenergetický, tomu odpovídají tepelné izolace a okna, která jsou z izolačního trojskla. Viditelné fasády podzemního podlaží jsou obloženy umělým kamenem, fasády nadzemního podlaží mají buď odvětraný dřevěný obklad nebo probarvené omítky v kombinaci s obkladem z umělého kamene.
Podzemní rodinný dům – celého domu je viditelná pouze jižní fasáda. Zbývající tři stěny a střecha jsou skryté pod terénem. Zadní prostory domu prosvětlují světlíky nebo světlovody. Všechny domy mají intenzivní zelené střechy. I tyto stavby byly řešeny jako nízkoenergetické.
Po stránce konstrukční a materiálové jsou domy víceméně totožné. Založeny byly na monolitických betonových základových pasech. V místech, kde bylo nutné dosáhnout nezámrzné hloubky 1200 mm je na tyto pasy vyzděna stěna ze ztraceného bednění. Základové pasy a ztracené bednění propojuje tenká základová deska vyztužená KARI sítí. Podzemní obvodové nosné stěny jsou železobetonové monolitické, některé části byly vyzděny z velkoplošných bloků VAPIS. Obvodové nosné stěny nadzemích podlaží se vyzdívaly také z velkoplošných bloků VAPIS v tloušťce 200 mm.
Stropní konstrukce nad 1. PP tvoří monolitická železobetonová deska, stropy nad 1. NP jsou vyskládány z panelů SPIROLL. Schodiště je buď přímé nebo ve tvaru písmene U. V obou případech je schodiště železobetonové, prefabrikované. Staticky je opřeno o základovou desku a o železobetonový strop nad 1. PP. Příčky se vyzdívaly z příčkovek VAPIS s dutinami pro elektroinstalaci.
V obytných místnostech je plovoucí laminátová podlaha. Na chodbách, technických místnostech, koupelnách a WC keramické dlažby. Povrch schodiště je pohledový beton prefa výrobku opatřený nátěrem. Garáže a zahradní domky mají podlahy z betonové skládané dlažby. Terasy jsou z betonových dlaždic.
Střecha nad vyčnívajícím 1. PP polozapuštěných dvoupodlažních domů je rovněž zelená. Střechy nad 1. NP polozapuštěných domů jsou fóliové, fólie je přitížená kačírkem.
TZB: Systémy vytápění byly řešeny jako teplovodní uzavřené, s expanzní tlakovou nádobou a oběhovým čerpadlem. Zdrojem tepla pro vytápění a přípravu vody je tepelné čerpadlo vzduch/voda. Vytápění domů je podlahové. Pro zvýšení komfortu bylo řešeno také podlahové chlazení. Systém větrání byl řešen jako rovnotlaký s nuceným přívodem i odvodem vzduchu pomocí ventilátorů VZT jednotky.
Autorská zpráva
Autor, projekt, stavební část: Hlaváček – architekti, s.r.o. – Michal Hlaváček, Zdeněk Holek, Lenka Tanzerová, Silvie Juříková, Barbora Ordáňová, Barbora Janíková, Petra Nováková, Ditta Johanovská, Tomáš Skřivan, Jaroslava Stojanová
Dodavatel: Konhefr, Stavby a interiéry, s.r.o.
Základní informace o objektu
Kategorie
Novostavby
Dokončení
2018
Obytný areál v Jizerských horách
Mníšek u Liberce
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

19. 4. 2021 17:47:15
Re: Rekonstrukce a přístavba rodinného domu v Brně
Dokonalé. Tleskám.
18. 4. 2021 12:34:14
Re: Re: Praha má plán, jak zlepšit bytovou situaci.
To, co popisujete řeší a mají řešit jiné strategie. Není pravda, že by se otázkami, které předkládate nikdo nezabýval. Mimojiné je řeší IPR, který je podle vás zbytečný.
17. 4. 2021 11:32:47
Re: Praha má plán, jak zlepšit bytovou situaci
Jen aby to nebyly byty pro uprchlíky, mám dojem že dostupné = levné. Jde o byty v majetku města a ty si bude obsazovat město.
16. 4. 2021 23:19:27
Re: Navarov – revitalizace zámeckého areálu
Drobný detail: zámek se jmenuje Návarov ;)
16. 4. 2021 20:55:03
Re: Řadové domy Michalovice
Jo a úplně vidím to nadšení obyvatel ŘD, když mu oknem proletí golfový míček!! :D
16. 4. 2021 18:23:34
Re: Rodinný dům v Šilheřovicích
Škoda, že ta spolupráce s krajinářskými architekty není na fotkách vidět. Ale jestli je jejím výsledkem ten pravoúhlý oholený trávník, tak asi nevím, co je krajina.
16. 4. 2021 17:41:09
Re: Jedinečný dům na Křivoklátsku
Líbí se mi kombinace dřeva a stěrky, obzvlášť když na fotkách vypadá namodrale, ale proč tomu. proboha, říkáte chalet? Ani hlídači pravopisu se tohle slovo nelíbí.
16. 4. 2021 17:32:44
Re: Re: Taky máte dům bez výtahu?.
Copak když se namnoží příspěvek, ale co kdyby se takhle přemnožily ty výtahy a chtěly se nacpat tři do jednoho schodiště :-) Jinak si myslím, že dodatečně se výtahy dělají jen z nouze. Když se přistavuje páté a vyšší patro nebo když je potřeba pro vozíčkáře. Jen rodiče s miminy v kočárcích mají smůlu a přitom tam o lenost nejde ani náhodou. Ti. kteří mají na to, aby si pořídili výtah z lenosti, mají většinou na to, aby nemuseli bydlet v bytovém domě. Mimochodem, dovedete si představit, že by někdo dobrovolně směnil tichý byt za staveniště? A když už mluvíte o tom obtěžování, tak nejčastěji přicházejí v úvahu dvě možnosti. Buď máte dům ve společenství vlastníků a tam to můžete úspěšně zablokovat, nebo má dům vlastníka, který modernizuje a před tím dá všem výpověď.
16. 4. 2021 16:59:55
Re: Architekti jednoho z nejlepších nádraží ve Vídni.
Ich verstehe nicht. A možná nejen já.
16. 4. 2021 16:51:56
Re: Rodinný dům v Průhonicích
Podle fotek to vypadá, že dům nesplňuje odstupové vzdálenosti od hranic pozemku. Za jak dlouho se vám podařilo získat výjimku?
16. 4. 2021 15:50:22
Re: Re: Praha má plán, jak zlepšit bytovou situaci.
Milý Karle, těším se, až se budeme moci osobně věnovat diskuzím o tom, co se podařilo a co ne. Ale v Praze už nejde ani tak o byty, ale o provozuschopnost technického vybavení města a vnitřní i tranzitní dopravy, které chybí celé severovýchodní propojení. Jediné, co zatím pracuje dobře, je DMHPM, hl. tramvaje, metro, ostatně i autobusy jezdí skoro vždy podle jízdních řádů. Ale vnitřní osobní automobilová doprava je v tragickém stavu, což souvisí i s nekvalitou povrchu 50% všech místních komunikací. Nejhorší stav pojížděného povrchu, jaký v této zemi existuje, má Praha. Věru že na to může být pyšná. Zajímá to pan Hřiba a jeho náměstky? Ne, jim jde o politikaření, která strana a které hnutí má právo na to nebo ono křeslo! Směšné, ubohé, trapné, nezodpovědné! Kam jsem to dospěli, když takové kariéristické loutky v Praze vládnou?
16. 4. 2021 15:44:03
Re: Praha má plán, jak zlepšit bytovou situaci
Velké fráze plné prázdných slov. Ani jedno o tom, jak se společně s růstem zastavěnosti a zahuštění stavbami zlepší životní prostředí bývalých industriálních ploch, často bez veřejné zeleně, ani jak se vyšší počet obyvatel projeví v přeplnění sítí MHD v době špiček. ani Ň o tom, jak bude ošetřena prostupnost přeplněných vnitřních pražských komunikací i magistrály a spojek a totéž platí o umístění parkovacích a odstavných ploch pro nové rezidenty, když dnes jich až 50% chybí pro ty stávající téměř v celé Praze. Samé plány plné ničeho. Jen byty, a související TI a DI je vedlejší, přitom je základnou pro další rozvíjení osídlení v Praze. Kapacity starých inženýrských sítí, ČOV i zdrojů vody jsou již dnes přetíženy. Významné orgrtanizace zásadní pro denní provoz města, jako je mj. i TSK, jsou bez potřebného počtu kvalifikovaných techniků a takové zajímavé, leč postradatelné organizace jako je IPR , ty mají lidí a schopných přebytek. Co vše se v Praze dělá špatně, na co lidé na Magistrátě absolutně nestačí? Na všechno. Pouze zaměstnanost úředníků pořád zvyšují. Jak hloupé, jak sebevražedné, jak nekompetentní! Pan Hřib celou tuto vážnou roli řídit moudře chod města nezvládá, zrovna jako VŠICHNI JEHO PŘEDCHŮDCI! I v Praze ryba smrdí od hlavy a je jedno, zda jde o vládu nebo Magistrát. Stejní lidé, nezodpovědní, s plnými kapsami peněž za své benefity, ale výsledek jejich činností pro občany je katastrofální.
16. 4. 2021 14:58:46
Re: Praha má plán, jak zlepšit bytovou situaci
Méně strategií více regulačních plánů, od soutěže na Bubny Zátory uplynulo hnedle 30 let a nic. Jen v Bohnicích v doplnění posledních pater je možné postavit 200 bytů, nebýt předpisu o parkování. Lze chodit pěšky a jezdit na kole.
16. 4. 2021 14:31:15
Re: Praha má plán, jak zlepšit bytovou situaci
No tak sice to třicet let trvalo, ale super, konečně někdo aspoň uvažuje správným směrem. (Platí to ostatně pro všechna města v republice, ona Praha v tomhle zase tak výjimečná není.) Teď jde jenom o to, aby nadšení a záměr vydržely, aby je nespláchly nejbližší komunální volby. Protože tohle je běh na hodně dlouhou trať a nedá se v tom nic podstatného udělat za jedno dvě volební období.
14. 4. 2021 15:10:13
Re: Taky máte dům bez výtahu?
Holt když něco funguje špatně nebo málo, dopadne to i takto, jak vidíte nahoře.
14. 4. 2021 15:08:57
Re: Taky máte dům bez výtahu?
Úžasná propagace, žel pro nevhodné adresáty. Tam kde výtah nikdy neměli, tak by mít nikdy neměli. Je to hloupé a lepší je vyměnit si byty, než obtěžovat dalšíchccai 6 rodin nejen stavebními úpravami, které jsou malým peklem na zemi, ale také slyšitelnými zvukovým doprovodem, náklady na provoz a revize s údržbou a také podílením se na zlenivění lidí a ztrátou jejich hybnosti, které po čase nastává. Tedy poškozování zdravotního stavu populace. Celé. Výtah je takové malé komfortní zlo moderní doby. Chápu jen nákladní výtahy na specifických místech a také v budovách nad 5 podlaží nad zemí. Děkuji za pozornost.
14. 4. 2021 15:08:50
Re: Taky máte dům bez výtahu?
Úžasná propagace, žel pro nevhodné adresáty. Tam kde výtah nikdy neměli, tak by mít nikdy neměli. Je to hloupé a lepší je vyměnit si byty, než obtěžovat dalšíchccai 6 rodin nejen stavebními úpravami, které jsou malým peklem na zemi, ale také slyšitelnými zvukovým doprovodem, náklady na provoz a revize s údržbou a také podílením se na zlenivění lidí a ztrátou jejich hybnosti, které po čase nastává. Tedy poškozování zdravotního stavu populace. Celé. Výtah je takové malé komfortní zlo moderní doby. Chápu jen nákladní výtahy na specifických místech a také v budovách nad 5 podlaží nad zemí. Děkuji za pozornost.
14. 4. 2021 15:08:39
Re: Taky máte dům bez výtahu?
Úžasná propagace, žel pro nevhodné adresáty. Tam kde výtah nikdy neměli, tak by mít nikdy neměli. Je to hloupé a lepší je vyměnit si byty, než obtěžovat dalšíchccai 6 rodin nejen stavebními úpravami, které jsou malým peklem na zemi, ale také slyšitelnými zvukovým doprovodem, náklady na provoz a revize s údržbou a také podílením se na zlenivění lidí a ztrátou jejich hybnosti, které po čase nastává. Tedy poškozování zdravotního stavu populace. Celé. Výtah je takové malé komfortní zlo moderní doby. Chápu jen nákladní výtahy na specifických místech a také v budovách nad 5 podlaží nad zemí. Děkuji za pozornost.
12. 4. 2021 15:43:17
Architekti jednoho z nejlepších nádraží ve Vídni
Verantwortlich für die Realisierung zeichnet die ARGE „Wiener Team“ mit den Architekten Atelier Albert Wimmer (Wien), Atelier Ernst Hoffmann (Wien) und Theo Hotz Architekten und Planer (Zürich), die 2004 gemeinsam den Masterplan gewonnen hatten; 2009 fiel der Startschuss zum größten Bauprojekt Europas. Fünf Jahre später stehen nicht nur die Rautendachlandschaft über den Bahnsteigen und die Shopping-Mall im Untergeschoss, sondern auch die angrenzende BahnhofCity sowie das markante Hochhaus für die ÖBB-Zentrale von Zechner & Zechner.
12. 4. 2021 10:58:34
Re: Rodinný dům v Průhonicích
Nádhera! Raději se neptám na cenu :-)