Obzor

Obzor

Fillova 1, Brno - Lesná

(30. 4. 2020) Atelier RAW 

   
 
 
 
 

Obzor

Obzor navržený architektem Viktorem Rudišem byl v době svého vzniku koncipován jako centrum občanské vybavenosti ikonického sídliště Lesná, realizovaného na přelomu 60. a 70. let 20. století. Obsahoval několik obchodů a restauraci se společným atriem. Jak bylo v té době šťastným zvykem, atrium bylo osazeno i výtvarným dílem – ocelovou sochou Černých ptáků od sochaře Ladislava Martínka. Centrum mělo typickou barevnost v kombinacích černých a režných obkladů a šedé břízolitové omítky.
Změnou tržního prostředí centrum přestalo plnit svou původně zamýšlenou funkci a výrazně chátralo. Nový majitel přistoupil na zachování jeho obchodní poloviny a atria. Druhou polovinu, původně restauraci, přestavěl na čtyřpodlažní bytový dům. Hlavním motivem přestavby obchodní části bylo zachování podstatných architektonických prvků původního areálu – obchodní loubí traktované sloupy s obklady z černé mozaiky, černé profily výkladců, režný obklad, výrazná římsa po obvodě celé budovy, průběžné pásové okno a oprava a osazení původní plastiky.
Novou bytovou část tvoří tři čtyřpodlažní schodišťové sekce, každá o třech bytech na podlaží. Pod celou plochou atria a částí bytového domu jsou umístěny podzemní garáže. Fasáda bytového objektu se jihozápadním směrem otevírá ve formě velkorysých horizontálních loggií, opatřených červeným zábradlím. Na severní straně jsou na fasádě umístěna okna z ložnic, propojená horizontálními meziokenními pásy z režných obkladových pásků. Použitím obdobného výtvarného tvarosloví tak došlo k formálnímu i vizuálnímu propojení původního zrekonstruovaného obchodního centra a nově navržené bytové části.
Autorská zpráva
Foto: Ing. arch. Bořivoj Čapák          


Investor: IMOS development a.s      
Autor a projekt: Atelier RAW s.r.o. – doc. Ing. arch. Tomáš Rusín, doc. Ing. arch Ivan Wahla, Ing. arch. Petr Mutina; spolupráce Promed s.r.o.
Stavba: Pozemstav Prostějov, a.s.
Zastavěná plocha: 3530 m2              
Obestavěný prostor: 20 800 m3       
Plocha bytů: 3084 m2
Plocha komerční: 635 m2
Počet a typ bytů: 43 bytů (19 x 2+kk, 20 x 3+kk, 4 x 4+kk)
Podzemní garáže: 67 míst

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 

5. 5. 2020 11:00:19. Re: Obzor. BlueBoss

 
 
 
 

5. 5. 2020 11:00:19. Re: Obzor. BlueBoss

  Super, díky!

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz