Office Hybernská

Office Hybernská

(14. 9. 2022) Architektonický ateliér Radan Hubička / AARH

   
 
 
 
 

Office Hybernská

Jedná se o rekonstrukci historické památky, která přináší soudobý architektonický tvar. Studio AARH k původně baroknímu klášteru v Hybernské ulici připojilo technicistní věž ze skla a betonu. Novotvar sebevědomě vstupuje do prostranství před budovou a vytváří v něm výrazný kontrapunkt.

Na kontrastu starého a nového stojí celá rekonstrukce. Nitro historické budovy se proměnilo na kanceláře a zasedací místnosti. Povrchy a stropy přístavby se přizpůsobují funkci jednotlivých místností: zasedací místnosti orientované do náměstí mají kvůli akustické pohodě polstrované obklady, na podlaze koberec s vysokým vlasem, a jejich velké prosklené plochy se dají zatáhnout těžkým závěsem.

Architekti v původně barokním objektu s pozdější klasicistní přestavbou odstranili všechny vrstvy, které památku degradovaly, aby vyzdvihli původní hodnotné prvky: dveře s kazetovými výplněmi, kastlová okna, valené a křížové klenby či klasicistní krov. Nedochované prvky jako schodišťová hrazení či podlahy na podestách nahradily soudobé materiály i tvarosloví. Hrubost a poréznost staletého kamene doplňují lesklé podlahy z litého teraca.

Historické fasádě přidaly novou kvalitu prosklené výklady s kovovými rámy zapuštěnými do původního ostění; průchod domem mezi ulicí Hybernská a náměstím Republiky uzavírají dřevěná vrata s plastickým sgrafitovým motivem, který navazuje na strukturu podlahy.

Nejvýraznějším prvkem rekonstrukce se stala nová přístavba v podobě věže, do níž se integrovaly všechny páteřní instalace, aby se minimalizovaly zásahy do památkově chráněné stavby. Ačkoli slouží zejména jako komunikační uzel, architekti do ní vložili také zasedací místnosti. Její výrazné estetické a materiálové provedení ji povyšuje na dominantu stavby. Věž se od nároží opticky i půdorysně odpojuje, aby nebránila pohledu na historickou fasádu. S původní hmotou budovy ji propojuje systém prosklených krčků napojených v místech původních oken.

Nejen tvaroslovně, ale také materiálově stojí věž v opozici vůči budově někdejšího kláštera. Konstrukce únikového schodiště je obnažena na skelet. Podobně jako u fasády se čirý prosklený povrch střídá s neprůhlednými duralovými částmi; hladce broušený povrch schodiště doplňuje hrubá struktura betonové stěny. Velkorysé prosklení přístavby (tabule v nejvyšším patře je vysoká devět metrů) zevnitř poskytuje nerušený výhled do prostoru náměstí, zvenku umocňuje sochařský efekt schodiště, zdůrazněný večerním osvětlením.

Nejen samotná věž se schodištěm, ale také výtah s prosklenou kabinou má nečekaný světelný účinek: z bočního pohledu světlo výtahu za tmy stoupá nebo klesá jako tajemný odlesk. Světelné prvky ozvláštňují také interiér: nenápadné stropní svítidlo prosvěcuje tenkou vrstvu onyxu, a z podlah vyvěrá večerní iluminační osvětlení, které ozařuje stěny a stropy.  

Interiéru vládnou odstíny černé, antracitové, šedé a bílé barvy v jemném kontrastu k přirozené barevnosti dřeva, železobetonu a broušeného duralu. Původní historický objekt a novou přístavbu sjednocují podlahy z litého teraca v bílém a antracitovém provedení. Současná architektura AARH historickému centru neškodí, naopak: vnáší do něj nové, nečekané kvality.


Autorská zpráva
Foto: Václav Novák

Rekonstrukce objektu: AARH: Ing. arch. Radan Hubička, Ing. arch. Peter Suďa
Plocha pozemku: 702 m²
Zastavěná plocha: 667 m²
Obestavěný prostor: 15 231 m³
Koncepce, studie: 20172019
Realizace: 20192021
Funkční využití:
maloobchodní prostory v parteru, administrativní prostory ve 2. NP, 3. NP a v podkroví, technologické zázemí v 1. PP a 2. PP

Dříve jsme o tomto projektu napsali ZDE

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2021

Komentáře ke článku

 
 
 
 

15. 9. 2022 12:00:11. Nepochopení smyslu rekonstrukce historické zástavby Office Hybernská. Ing. arch. Marie Švábová. ASORKD (www.asorkd. cz)
16. 9. 2022 18:47:28. Nepochopení smyslu rekonstrukce historické zástavby Office H... Tereza Škoulová

15. 9. 2022 12:00:15. Nepochopení smyslu rekonstrukce historické zástavby Office Hybernská. Ing. arch. Marie Švábová. ASORKD (www.asorkd. cz)

15. 9. 2022 22:37:23. Re: Office Hybernská. Jitka
16. 9. 2022 18:45:39. Office Hybernská. Tereza Škoulová
22. 9. 2022 20:34:29. Re: Office Hybernská. Jitka

 
 
 
 

15. 9. 2022 12:00:11. Nepochopení smyslu rekonstrukce historické zástavby Office Hybernská. Ing. arch. Marie Švábová. ASORKD (www.asorkd. cz)

  Základem identity historických měst je kontextuální zástavba, tj. priorita prostoru. Novostavby, které ji nedodrží, poruší identitu prostředí, přinesou chaos, jak prokazují přiložené obrázky.. V případě potřeby vysvětlím podrobněji.

16. 9. 2022 18:47:28. Nepochopení smyslu rekonstrukce historické zástavby Office H... Tereza Škoulová

  Hezký den, paní architektko. Budu ráda, když rozvedete svou myšlenku. V této souvislosti bych se Vás také ráda zeptala, jaký názor máte na budovu Mánesa, modernistickou stavbu nalepenou na historický objekt. Děkuju! T. Š.

15. 9. 2022 12:00:15. Nepochopení smyslu rekonstrukce historické zástavby Office Hybernská. Ing. arch. Marie Švábová. ASORKD (www.asorkd. cz)

  Základem identity historických měst je kontextuální zástavba, tj. priorita prostoru. Novostavby, které ji nedodrží, poruší identitu prostředí, přinesou chaos, jak prokazují přiložené obrázky.. V případě potřeby vysvětlím podrobněji.

15. 9. 2022 22:37:23. Re: Office Hybernská. Jitka

  Znamená to, že původní veřejný průchod domem byl zrušen?

16. 9. 2022 18:45:39. Office Hybernská. Tereza Škoulová

  Hezký den,
původní veřejný průchod domem architekti upravili do reprezentativní podoby a pochopitelně jej ponechali průchozí.

22. 9. 2022 20:34:29. Re: Office Hybernská. Jitka

  Děkuj za odpověď.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

21. 9. 2022 15:24:41

Re: Tři nové koncertní síně

Veřejnost chápe pohnutky představitelů, kteří myslí, že mají pravdu. Otázka vytápění i chlazení těchto stavebních obrů v dnešních souvislostech ovšem nezmínil nikdo. Stavebními materiály lze jistě mnohé ovlivnit. Co ale bude jinak, jsou náklady na vybudování něčeho, co je jen kabátkem městského prostoru. O účelnosti tohoto zařízení v této době lze však polemizovat. Kromě provozních nákladů, které dnes nikdo nedokáže propočítat, jde o celkové investiční zátěži zejména Ostravy v celé šíři všech záměrů. Za primátora Macury investice skokově narůstají. Přitom není nikde prezentováno, tedy pro veřejnost, co to znamená pro splácení dluhů, které takto vznikají. V dnešní době obřího nárůstu zadlužení státního rozpočtu a podobně u měst jeto poměrně velká drzost vůči občanům města. Těch se to také svým způsobem bude týkat. Mj. zdražováním služeb, dopravy, úklidu, odvozu odpadů, správních poplatků předepisovaných městem. Není tady něco hodně v nepořádku, Povýšené vystupování Macury vůči jiným politikům i občanům je varováním, že c čele města stojí někdo s velmi pochybným charakterem a zcela povadlou mravností. Kupodivu to zastupitelům nevadí. Nebo mlčí protože se bojí o sebe, své pozice nebo zdraví? Víme přece, jak dominující politici jednají. Po celou dobu lidské moderní civilizace. U tohoto primátora jsem s jist, že se nedá ničím zastavit. Doufám, že se bude jednou zpovídat jinde, o tom, co se tu roky děje za jeho vedení města, ne jen před zastupiteli, které ponížil na pouhé držáky mandátů.

2. 9. 2022 23:12:28

Re: Věcná novela nového stavebního zákona

Zaujalo mě tvrzení, že "vláda není schopná prosadit změny, které by posílily pravomoci obcí v oblasti územního plánování" a že je to vinou pořizovatelů. To je přece úplný nesmysl. Vždyť už dnes jsou to obce, které si vybírají pořizovatele a které schvalují každou fázi pořizovacího procesu. A jestli si stěžují na pořizovatele, tak je to stejné, jako by si majitel firmy stěžoval na zákon, když má problémy se svým zaměstnancem. Pokud mají smlouvu, tak ji mohou zrušit a vybrat si jiného. A pokud ji zrušit nemohou, tak je to jejich vina, že ji mají špatnou. Vždy to ale mají ve svých rukách. Nechápu, jaké pravomoci by chtěli posilovat. Pak je tu ale téma, které je v podmínkách státní správy těžko představitelná. Že by se různí pracovníci jednotlivých dotčených orgánů ke každému záměru dokázali ve stejnou dobu sejít a dohadovali se, kdo o kolik může ze svého zákona ustoupit? Žádný úředník si nedovolí říct, že nějakou část zákona není nutné dodržet. A ani organizačně to nemůže fungovat. Ty lidi přece neřeší jen společné záměry, nemusí mít stejnou pracovní dobu nebo pracovní úvazky - a pak tu jsou ještě nemoci a dovolené a když máte na úřadu pro některé agendy jednoho pracovníka, tak by stáli všichni. Nevěřím. že by to mohlo nějak efektivně fungovat, I když by se mi taková kolektivní práce líbila.

 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz