Office Hybernská

Office Hybernská

(14. 9. 2022) Architektonický ateliér Radan Hubička / AARH

   
 
 
 
 

Office Hybernská

Jedná se o rekonstrukci historické památky, která přináší soudobý architektonický tvar. Studio AARH k původně baroknímu klášteru v Hybernské ulici připojilo technicistní věž ze skla a betonu. Novotvar sebevědomě vstupuje do prostranství před budovou a vytváří v něm výrazný kontrapunkt.

Na kontrastu starého a nového stojí celá rekonstrukce. Nitro historické budovy se proměnilo na kanceláře a zasedací místnosti. Povrchy a stropy přístavby se přizpůsobují funkci jednotlivých místností: zasedací místnosti orientované do náměstí mají kvůli akustické pohodě polstrované obklady, na podlaze koberec s vysokým vlasem, a jejich velké prosklené plochy se dají zatáhnout těžkým závěsem.

Architekti v původně barokním objektu s pozdější klasicistní přestavbou odstranili všechny vrstvy, které památku degradovaly, aby vyzdvihli původní hodnotné prvky: dveře s kazetovými výplněmi, kastlová okna, valené a křížové klenby či klasicistní krov. Nedochované prvky jako schodišťová hrazení či podlahy na podestách nahradily soudobé materiály i tvarosloví. Hrubost a poréznost staletého kamene doplňují lesklé podlahy z litého teraca.

Historické fasádě přidaly novou kvalitu prosklené výklady s kovovými rámy zapuštěnými do původního ostění; průchod domem mezi ulicí Hybernská a náměstím Republiky uzavírají dřevěná vrata s plastickým sgrafitovým motivem, který navazuje na strukturu podlahy.

Nejvýraznějším prvkem rekonstrukce se stala nová přístavba v podobě věže, do níž se integrovaly všechny páteřní instalace, aby se minimalizovaly zásahy do památkově chráněné stavby. Ačkoli slouží zejména jako komunikační uzel, architekti do ní vložili také zasedací místnosti. Její výrazné estetické a materiálové provedení ji povyšuje na dominantu stavby. Věž se od nároží opticky i půdorysně odpojuje, aby nebránila pohledu na historickou fasádu. S původní hmotou budovy ji propojuje systém prosklených krčků napojených v místech původních oken.

Nejen tvaroslovně, ale také materiálově stojí věž v opozici vůči budově někdejšího kláštera. Konstrukce únikového schodiště je obnažena na skelet. Podobně jako u fasády se čirý prosklený povrch střídá s neprůhlednými duralovými částmi; hladce broušený povrch schodiště doplňuje hrubá struktura betonové stěny. Velkorysé prosklení přístavby (tabule v nejvyšším patře je vysoká devět metrů) zevnitř poskytuje nerušený výhled do prostoru náměstí, zvenku umocňuje sochařský efekt schodiště, zdůrazněný večerním osvětlením.

Nejen samotná věž se schodištěm, ale také výtah s prosklenou kabinou má nečekaný světelný účinek: z bočního pohledu světlo výtahu za tmy stoupá nebo klesá jako tajemný odlesk. Světelné prvky ozvláštňují také interiér: nenápadné stropní svítidlo prosvěcuje tenkou vrstvu onyxu, a z podlah vyvěrá večerní iluminační osvětlení, které ozařuje stěny a stropy.  

Interiéru vládnou odstíny černé, antracitové, šedé a bílé barvy v jemném kontrastu k přirozené barevnosti dřeva, železobetonu a broušeného duralu. Původní historický objekt a novou přístavbu sjednocují podlahy z litého teraca v bílém a antracitovém provedení. Současná architektura AARH historickému centru neškodí, naopak: vnáší do něj nové, nečekané kvality.


Autorská zpráva
Foto: Václav Novák

Rekonstrukce objektu: AARH: Ing. arch. Radan Hubička, Ing. arch. Peter Suďa
Plocha pozemku: 702 m²
Zastavěná plocha: 667 m²
Obestavěný prostor: 15 231 m³
Koncepce, studie: 20172019
Realizace: 20192021
Funkční využití:
maloobchodní prostory v parteru, administrativní prostory ve 2. NP, 3. NP a v podkroví, technologické zázemí v 1. PP a 2. PP

Dříve jsme o tomto projektu napsali ZDE

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2021

Komentáře ke článku

 
 
 
 

15. 9. 2022 12:00:11. Nepochopení smyslu rekonstrukce historické zástavby Office Hybernská. Ing. arch. Marie Švábová. ASORKD (www.asorkd. cz)
16. 9. 2022 18:47:28. Nepochopení smyslu rekonstrukce historické zástavby Office H... Tereza Škoulová

15. 9. 2022 12:00:15. Nepochopení smyslu rekonstrukce historické zástavby Office Hybernská. Ing. arch. Marie Švábová. ASORKD (www.asorkd. cz)

15. 9. 2022 22:37:23. Re: Office Hybernská. Jitka
16. 9. 2022 18:45:39. Office Hybernská. Tereza Škoulová
22. 9. 2022 20:34:29. Re: Office Hybernská. Jitka

 
 
 
 

15. 9. 2022 12:00:11. Nepochopení smyslu rekonstrukce historické zástavby Office Hybernská. Ing. arch. Marie Švábová. ASORKD (www.asorkd. cz)

  Základem identity historických měst je kontextuální zástavba, tj. priorita prostoru. Novostavby, které ji nedodrží, poruší identitu prostředí, přinesou chaos, jak prokazují přiložené obrázky.. V případě potřeby vysvětlím podrobněji.

16. 9. 2022 18:47:28. Nepochopení smyslu rekonstrukce historické zástavby Office H... Tereza Škoulová

  Hezký den, paní architektko. Budu ráda, když rozvedete svou myšlenku. V této souvislosti bych se Vás také ráda zeptala, jaký názor máte na budovu Mánesa, modernistickou stavbu nalepenou na historický objekt. Děkuju! T. Š.

15. 9. 2022 12:00:15. Nepochopení smyslu rekonstrukce historické zástavby Office Hybernská. Ing. arch. Marie Švábová. ASORKD (www.asorkd. cz)

  Základem identity historických měst je kontextuální zástavba, tj. priorita prostoru. Novostavby, které ji nedodrží, poruší identitu prostředí, přinesou chaos, jak prokazují přiložené obrázky.. V případě potřeby vysvětlím podrobněji.

15. 9. 2022 22:37:23. Re: Office Hybernská. Jitka

  Znamená to, že původní veřejný průchod domem byl zrušen?

16. 9. 2022 18:45:39. Office Hybernská. Tereza Škoulová

  Hezký den,
původní veřejný průchod domem architekti upravili do reprezentativní podoby a pochopitelně jej ponechali průchozí.

22. 9. 2022 20:34:29. Re: Office Hybernská. Jitka

  Děkuj za odpověď.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

6. 10. 2022 14:46:02

Re: Elysium spa

Paráda!

 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz