Oprava Arnoldovy vily v Brně

Oprava Arnoldovy vily v Brně

Drobného 299, 602 00 Brno-sever-Černá Pole

(28. 4. 2020) Brno požádá o grant na její opravu

   
 
 
 
 

Oprava Arnoldovy vily v Brně

(ČTK) - Brněnští radní schválili podání žádosti o grant na opravu Arnoldovy vily v brněnské části Černá pole. Vila je od roku 2012 na seznamu nejohroženějších památek. Vedení města to oznámilo v tiskové zprávě.

Projekt na rekonstrukci vily, která stojí v sousedství již zpřístupněných vil Tugendhat a Löw-Beer, má od podzimu stavební povolení a měl by přijít celkem na necelých 120 milionů korun. Muzeum města Brna, které má památku ve správě, nyní může se svolením rady města požádat o grant z takzvaných norských fondů. Město předpokládá, že se mu podaří získat 38,5 milionu korun.

"Pokud Muzeum města Brna získá dotaci, rekonstrukce by měla začít letos na podzim. S ukončením prací pak počítáme nejpozději do konce dubna 2024,"
uvedl náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Poslední soukromí majitelé vily zahynuli za druhé světové války. Od 50. let do roku 2013 sloužila jako školka, poté byla prázdná. Při stavebně-historickém průzkumu se podařilo najít řadu původních prvků, třeba dlažby nebo okenní kování.

Muzeum města Brna připravuje pro vilu mnohostranné využití. V přízemí lze pořádat přednášky či diskuse. Vznikne také Centrum dialogu, jež se zaměří na témata česko-německo-židovských vztahů. V plánu je kavárna, stálá expozice o historii vily, prostory pro krátkodobé výstavy, badatelna či archiv.

Dlouhá svažitá zahrada bude přes den přístupná a umožní průchod mezi Drobného a Černopolní ulicí. Projekt rekonstrukce počítá také s celkovou obnovou zahrady.

Doplněno Stavbaweb:
Vila stavitele Josefa Arnolda na ulici Drobného 26 byla druhou stavbou, realizovanou v rámci nejstarší brněnské vilové kolonie nad Lužánkami. Zároveň byla prvním objektem z trojice vil situovaných v hloubi dlouhých parcel mezi ulicemi Drobného a Černopolní.  Vila je situována v hloubi parcely nedaleko Fuhrmanovy, pozdějši Löw-Beerovy vily a na dohled z terasy a obytného prostoru vily Tutgendhat. Zřejmě v letech 1909-15 dala původně Arnoldovu vilu rozšířit a upravit v duchu art déco Cecílie Hože. Cecílie, Sestra Alfreda Löw-Beera, provdaná za brněnského advokáta a spolumajitele maloměřické cementárny Kornelia Hože, se stala majitelkou někdejší Arnoldovy vily v roce 1909.
Více...

V roce 2010 byla prohlášena kulturní památkou, o dva roky pak zařazena na seznam nejohroženějších kulturních nemovitých památek ČR. V roce 2016 vznikl v Brně spolek Kulturní centrum Josefa Arnolda, který dohlíží na její záchranu a kompletní rekultivaci. Více zde: kcjosefaarnolda.cz
Fotogalerie

V současnosti je budova v havarijním stavu. Revitalizace budovy předpokládá památkovou obnovu exteriérových částí a rekonstrukci interiéru za účelem proměny její dosavadní funkce při zachování autentických prvků. Na základě realizované a odsouhlasené studie byla dokončena projektová dokumentace pro stavební řízení. Společné povolení (pro územní a stavební řízení) nabylo právní moci 13. září 2019. Více...
Autorem projektu je brněnský Atelier 99. Projekt na stránkách ateliéru najdete ZDE.

Podrobné informace o historii Arnoldovy vily najdete na stránkách Wikipedie


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz