Oprava Palachova náměstí v Olomouci

Oprava Palachova náměstí v Olomouci

Palachovo náměstí, 779 00 Olomouc

(18. 10. 2016) Městská rada schválila studii úprav náměstí.

 
 
 
 

Oprava Palachova náměstí v Olomouci

(ČTK) - Olomoucká radnice výhledově plánuje opravy Palachova náměstí, na jehož okraji stojí barokní Terezská brána. Městská rada už schválila architektonickou studii, která řeší budoucí podobu náměstí, řekl ČTK primátorův náměstek Aleš Jakubec (TOP 09).

Palachovo náměstí, na kterém dříve stávala židovská synagoga a později pomník Lenina a Stalina, je podle Jakubce v neutěšeném stavu. Značnou část náměstí zabírá letité parkoviště. "Podnětem, proč jsme začali zpracovávat studii, která řeší Palachovo náměstí, je plánovaná rekonstrukce parkoviště, které vlastní Židovská obec," uvedl.

Radní díky studii získali představu, jak by náměstí mohlo v budoucnu vypadat, na což by se mělo pamatovat i při chystané rekonstrukci parkoviště, která začne v listopadu. Kdy budou navržené úpravy náměstí provedeny, zatím podle Jakubce nelze odhadnout.

Navrhované úpravy mají podle náměstka zlepšit využití Palachova náměstí a připomenout historii olomoucké bastionové pevnosti. Studie počítá například s vybudováním vodního prvku, který má připomínat vodní příkop, i dřevěného mola ztvárňujícího padací most.

"Studie klade důraz na funkčnost prostranství, které má sloužit jako místo pro odpočinek, příjemný prostor pro posezení v restauračních předzahrádkách, ale také areál pro pořádání kulturních akcí," doplnil Jakubec. Naplánována je i obnova zeleně a nové osvětlení.

Dominantou Palachova náměstí byla v letech 1897 až 1939 synagoga, kterou po okupaci Československa zapálili místní fašisti. V roce 1955 byl na jejím místě instalován pomník Lenina a Stalina, který byl odstraněn v lednu 1990.
Vizualizace: Alfaprojekt Olomouc

Doplněno Stavbaweb: 
Autorem studie je architekt Ivo Gerhard z ateliéru Alfaprojekt Olomouc.
Studii najdete ZDE.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

 
 
 
 
49.5910693
17.2500471
Oprava Palachova náměstí v Olomouci

Oprava Palachova náměstí v Olomouci
Palachovo náměstí
779 00 Olomouc

Komentáře ke článku

 
 
 
 

18. 10. 2016 16:57:00. Re: Oprava Palachova náměstí v Olomouci. Jiří Kalvach
12. 11. 2016 18:18:19. Re: Re: Oprava Palachova náměstí v Olomouci. Franta

18. 10. 2016 20:54:32. Re: Oprava Palachova náměstí v Olomouci. Lea Nardová

 
 
 
 

18. 10. 2016 16:57:00. Re: Oprava Palachova náměstí v Olomouci. Jiří Kalvach

  Ano, dobrý počin, tady nikdo moc protestovat nebude. To má totiž logiku. Bohudík argumenty developera Šantovky Tower a natož nového hejtmana tu logiku nemají. Myslím, že by hejtman měl ihned odstoupit, po tom, co řekl včera v Radiožurnálu. Nový úředník v křesle? Cynik bez fantazie? Byrokrat až do hrobu? to je stále málo. Je mi olomučáků líto, mít takového troubu v čele kraje. držím jim palce, ta věž 86 m tak stát nebude! Třeba i s pomocí násilí. Umím si to představit, stačí se podívat do minulosti, jak dopadl BLOB Jana Kaplického, tedy dobře. Nestojí na Letné a asi nikde jinde.

12. 11. 2016 18:18:19. Re: Re: Oprava Palachova náměstí v Olomouci. Franta

  doufám, že ta vysoká věž Šantovka tower stát bude! A to říkám jako Olomoučák

18. 10. 2016 20:54:32. Re: Oprava Palachova náměstí v Olomouci. Lea Nardová

  Konečně budeme mít možnost přicházet k Terezské bráně po reminiscenci cesty, která ctí historickou stopu. A konečně budeme moci pochopit smysl brány, kterou do Olomouce před 250 lety přicházeli od Brna naši předci...
Naopak moc nerozumím židovské obci, že při plánované úpravě parkoviště nijak - ani zcela decentně a symbolicky - nepřipomíná existenci synagogy a nedalekého obytného domu. Stačila by stopa v dlažbě, nebo klidně ještě méně... Ale není moudré zapomínat...

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz