Oprava pavilonu v Havlíčkových sadech v Praze 2

Oprava pavilonu v Havlíčkových sadech v Praze 2

(9. 10. 2008)

 
 
 
 

Oprava pavilonu v Havlíčkových sadech v Praze 2

Autorem projektu obnovy a dostavby je Jiří Javůrek.

Kvůli náročným restaurátorským pracím se prodraží oprava pavilonu v Havlíčkových sadech. Původně Praha 2 počítala s částkou kolem 45 milionů korun, nyní odhaduje, že rekonstrukce vyjde na 60 milionů korun včetně nové dostavby. Novinářům to dnes řekl místostarosta Jiří Paluska (ODS). Obnova by měla být dokončena v polovině příštího roku.

Původní plán podle Palusky počítal s tím, že stará část pavilonu se částečně zbourá a postaví znovu jako replika. To ale nebude možné. "Přijali jsme restaurátorský způsob obnovy pavilonu, který je sice velice šetrný, ale nesmírně drahý," poznamenal Paluska. Velmi drahá je podle něj také kanalizační přípojka, která vede přes polovinu parku.

O obnovu pavilonu usiluje městská část už zhruba osm let. Práce zbrzdily dlouhé diskuse o způsobu rekonstrukce i problémy s vydáním stavebního povolení. Rekonstrukce zahrnuje obnovu hrázděného zdiva, krovů, podlah, oken, dveří, střechy i vnitřních nástěnných maleb a dostavbu nového křídla.

V současné době už je část pavilonu opravena a začala se budovat nová přístavba, v které by měla vzniknout kavárna. "Novostavba bude mít také jedno podlaží pod zemí, kde budou uloženy technologie tak, aby se stavba dala využívat celoročně," dodal místostarosta.

Pavilon, který je součástí komplexu Gröbeho vily a zahrady Grébovka, byl postaven v 80. letech 19. století. Původně sloužil jako střelnice a kuželník. Je součástí Havlíčkových sadů. Tento hojně navštěvovaný park, který je kulturní památkou, převzala vinohradská radnice v roce 1999. Byl ve velmi zanedbaném stavu. Městské části se dosud podařilo opravit například Gröbeho vilu, Viniční altán, zděný plot a vstupní brány. V příštím roce se chystá také obnova grotty, kde by se měla konat představení pod širým nebem.

Zdroj: Zpráva ČTK 8.10.2008

Doplněno Stavbaweb:
Více informací o obnově a dostavbě pavilonu kuželny v Havlíčkových sadech,  vizualizaci a fotky stávajícího stavu  naleznete na webových stránkách autora projektu rekonstrukce architekta Jiřího Javůrka zde.

Objekt je nemovitou kulturní památkou s množstvím fresek, obnova probíhá jako restaurování uměleckého díla.

Více informací o Havlíčkových sadech naleznete zde.Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

21. 9. 2022 15:24:41

Re: Tři nové koncertní síně

Veřejnost chápe pohnutky představitelů, kteří myslí, že mají pravdu. Otázka vytápění i chlazení těchto stavebních obrů v dnešních souvislostech ovšem nezmínil nikdo. Stavebními materiály lze jistě mnohé ovlivnit. Co ale bude jinak, jsou náklady na vybudování něčeho, co je jen kabátkem městského prostoru. O účelnosti tohoto zařízení v této době lze však polemizovat. Kromě provozních nákladů, které dnes nikdo nedokáže propočítat, jde o celkové investiční zátěži zejména Ostravy v celé šíři všech záměrů. Za primátora Macury investice skokově narůstají. Přitom není nikde prezentováno, tedy pro veřejnost, co to znamená pro splácení dluhů, které takto vznikají. V dnešní době obřího nárůstu zadlužení státního rozpočtu a podobně u měst jeto poměrně velká drzost vůči občanům města. Těch se to také svým způsobem bude týkat. Mj. zdražováním služeb, dopravy, úklidu, odvozu odpadů, správních poplatků předepisovaných městem. Není tady něco hodně v nepořádku, Povýšené vystupování Macury vůči jiným politikům i občanům je varováním, že c čele města stojí někdo s velmi pochybným charakterem a zcela povadlou mravností. Kupodivu to zastupitelům nevadí. Nebo mlčí protože se bojí o sebe, své pozice nebo zdraví? Víme přece, jak dominující politici jednají. Po celou dobu lidské moderní civilizace. U tohoto primátora jsem s jist, že se nedá ničím zastavit. Doufám, že se bude jednou zpovídat jinde, o tom, co se tu roky děje za jeho vedení města, ne jen před zastupiteli, které ponížil na pouhé držáky mandátů.

2. 9. 2022 23:12:28

Re: Věcná novela nového stavebního zákona

Zaujalo mě tvrzení, že "vláda není schopná prosadit změny, které by posílily pravomoci obcí v oblasti územního plánování" a že je to vinou pořizovatelů. To je přece úplný nesmysl. Vždyť už dnes jsou to obce, které si vybírají pořizovatele a které schvalují každou fázi pořizovacího procesu. A jestli si stěžují na pořizovatele, tak je to stejné, jako by si majitel firmy stěžoval na zákon, když má problémy se svým zaměstnancem. Pokud mají smlouvu, tak ji mohou zrušit a vybrat si jiného. A pokud ji zrušit nemohou, tak je to jejich vina, že ji mají špatnou. Vždy to ale mají ve svých rukách. Nechápu, jaké pravomoci by chtěli posilovat. Pak je tu ale téma, které je v podmínkách státní správy těžko představitelná. Že by se různí pracovníci jednotlivých dotčených orgánů ke každému záměru dokázali ve stejnou dobu sejít a dohadovali se, kdo o kolik může ze svého zákona ustoupit? Žádný úředník si nedovolí říct, že nějakou část zákona není nutné dodržet. A ani organizačně to nemůže fungovat. Ty lidi přece neřeší jen společné záměry, nemusí mít stejnou pracovní dobu nebo pracovní úvazky - a pak tu jsou ještě nemoci a dovolené a když máte na úřadu pro některé agendy jednoho pracovníka, tak by stáli všichni. Nevěřím. že by to mohlo nějak efektivně fungovat, I když by se mi taková kolektivní práce líbila.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz