Oprava třídy Míru v Pardubicích začne nejspíš v únoru

Oprava třídy Míru v Pardubicích začne nejspíš v únoru

(9. 1. 2014) (ČTK) - V Pardubicích nejspíš v únoru začne oprava třídy Míru. Zhruba po roce stavebních prací se částečně změní na pěší zónu. Podobu ulice v centru města řešili politici zhruba deset let. Výběrové řízení vyhrála liberecká společnost Syner.

 
 
 
 

Oprava třídy Míru v Pardubicích začne nejspíš v únoru

(ČTK) - V Pardubicích nejspíš v únoru začne oprava třídy Míru. Zhruba po roce stavebních prací se částečně změní na pěší zónu. Podobu ulice v centru města řešili politici zhruba deset let. Výběrové řízení vyhrála liberecká společnost Syner.

Návrh pěší zóny radikálně řeší dopravní situaci v centru Pardubic a navrhuje výrazné ukončení Třídy Míru. (zdroj: Atelier Walter)
Vítězná firma by ji měla opravit za 120 milionů korun. Novinářům to řekl primátorčin náměstek Jindřich Tauber.

"O rekonstrukci se mluví dlouhé roky. Reálně se o ní mluví od roku 2002. Jsem rád, že to podařilo v tomto volebním období administrativně dotáhnout," řekl Tauber.

Politici se dlouho nemohli shodnout na tom, zda půjde o kompletní pěší zónu, nebo se vymístí doprava jen částečně. Na třídu Míru se po rekonstrukci vrátí asi jen třetina spojů městské hromadné dopravy a většina bude jezdit Sukovou třídou.

"Dělali jsme modelové situace a problém by v budoucnu nastat neměl. Udělali jsme druhou zastávku u Grandu, která pojme spoje z třídy Míru," uvedl Tauber.

Stavba se uskuteční ve třech etapách. Začne ulicí Sladkovské, kudy bude nově jezdit MHD. V druhé fázi stavební firma opraví třídu Míru v úseku od obchodního centra Grand až na roh Sladkovského ulice. Ve třetí fázi přijde na řadu okolí výškové budovy Magnun.

"Bude se vždy opravovat levá a pravá strana zvlášť, aby byl možný přístup do provozoven a abychom zajistili přístup složek integrovaného záchranného systému," dodal Tauber.

Asi nejnáročnější bude výměna zastaralých inženýrských sítí. Nové rozvody by měly vydržet bez větších oprav 20 až 30 let. Následovat bude výměna povrchů chodníků a silnice, které nahradí dlažba, v ulici budou nově lavičky a vysázejí se další stromy. Počítá se i s vodním prvkem.

Na rekonstrukci získalo město evropské dotace, ze 120 milionů korun zaplatí Unie až 85 milionů korun.

Do tendru se přihlásilo 14 firem, čtyři společnosti muselo město kvůli nesplněným podmínkám vyloučit. Výběrové řízení vyhrála liberecká společnost Syner s cenou necelých 100 milionů korun bez DPH. Původně se stavební práce odhadovaly na 215 milionů korun bez DPH.

"Nás ta cena překvapila, že bude o tolik nižší, jsme nečekali, proto se budeme hodně soustředit na kvalitu provedené práce, kvalitní technický dozor," řekl Tauber. Když se žádná firma neodvolá, práce by měly začít v druhé polovině února, dodal náměstek.

Související články:

třída Míru v Pardubicích


 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz