Ostravě hrozí, že bude soukromé společnosti vracet desítky mil. Kč

Ostravě hrozí, že bude soukromé společnosti vracet desítky mil. Kč

(15. 3. 2012) Ostrava 14. března (ČTK) - Městu Ostrava hrozí, že bude muset společnosti Amádeus Real vracet desítky milionů korun za pozemky na náměstí Dr. Edvarda Beneše v centru města. Společnost, která v místě plánovala výstavbu polyfunkčního objektu navazujícího na historické objekty někdejšího Módního domu Ostravica-Textilia, totiž odstoupila od kupní smlouvy. Město z krachu celého projektu viní centrální městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz, který odmítl dát souhlas s umístěním objektu a podle soukromé společnosti tak zablokoval územní řízení. Novináře o tom dnes informoval primátor Petr Kajnar (ČSSD).

 
 
 
 

Ostravě hrozí, že bude soukromé společnosti vracet desítky mil. Kč

Ostrava 14. března (ČTK) - Městu Ostrava hrozí, že bude muset společnosti Amádeus Real vracet desítky milionů korun za pozemky na náměstí Dr. Edvarda Beneše v centru města. Společnost, která v místě plánovala výstavbu polyfunkčního objektu navazujícího na historické objekty někdejšího Módního domu Ostravica-Textilia, totiž odstoupila od kupní smlouvy. Město z krachu celého projektu viní centrální městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz, který odmítl dát souhlas s umístěním objektu a podle soukromé společnosti tak zablokoval územní řízení. Novináře o tom dnes informoval primátor Petr Kajnar (ČSSD).

Společnost Amádeus Real měla za pozemky zaplatit celkem více než 83 milionů korun, dosud z této sumy splatila okolo 54 milionů korun. Kromě těchto peněz však společnost chce po městu navíc vymáhat i náhradu vzniklé škody, což vyplývá z dopisu o odstoupení od kupní smlouvy. Rozhodnutí společnosti dnes ČTK potvrdil i její mluvčí Jan Piskáček, který uvedl, že projekt zmařily neuvážené kroky městského obvodu.
Foto z 1.9.2007 (zdroj: Módní dům Ostravica-Textilia - Facebook)
"Rada Moravské Ostravy a Přívozu (...) přijala usnesení, kterým zamítla žádost společnosti Amádeus Real o udělení souhlasu s umístěním Obchodního centra Ostravica. Rada tím nastolila zásadní překážku bránící realizaci projektu, na kterém byla společnost s městem dohodnuta," uvedl Piskáček. Celkovou sumu, kterou bude společnost po městu vymáhat, mluvčí nesdělil.

Podle Kajnara má městský obvod městem svěřeny pozemky, které měly při výstavbě sloužit k přeložkám sítí, bez nichž nelze objekt postavit a získat územní rozhodnutí a stavební povolení. "Městský obvod odejmul souhlas k tomu, že se ty pozemky takto budou moci využívat," uvedl Kajnar. Dodal, že městský obvod je součástí města, které je jediným právním subjektem a obvody tak musí respektovat už dříve učiněné právní závazky města. "Podle společnosti Amádeus Real k tomu nedošlo. My uděláme právní rozbory a dnes už na tom pracují právníci města," uvedl Kajnar s tím, že město obvod upozorňovalo, že by tento problém mohl nastat.

Ostrava bude chtít nyní výpověď společnosti zpochybnit. "Mohu říct, že budeme jednat tak, abychom zneplatnili odstoupení od smlouvy, protože jenom tak se nám podaří zabránit tomu, aby město nemuselo platit škody, které by firmě Amádeus Real v případě, že by prokázala oprávněnost odstoupení od smlouvy, muselo město platit," řekl Kajnar.

Plánovaný projekt OC Ostravica (vizualizace - www.ocostravica.amadeus-real.cz)

Vedení obvodu svůj postup hájí tím, že chtělo přispět k záchraně Módního domu Ostravica-Textilia, který už roky chátrá a nyní je jeho vlastníkem právě společnost Amádeus Real. Ta vlastní trojici historických objektů, z nichž dva jsou památkově chráněny. Společnost se v minulosti stala terčem kritiky některých obyvatel města, podle nichž se o chátrající objekty dostatečně nestarala. Za záchranu objektů vznikla i petice, kterou dosud podepsalo přes 5000 lidí.

Místostarosta městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Dalibor Mouka (hnutí Ostravak) dnes novinářům řekl, že obvod měl na společnost oprávněné požadavky. Po společnosti požadoval například průkazné informace o tom, jakým způsobem se po dobu vlastnictví pozemku starala právě o přilehlé historické objekty, tyto informace však podle místostarosty nezískal. "My pochybení nevidíme a byli jsme připraveni na jednání," uvedl Mouka.

Související články:

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Komerční stavby

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz