Ostrava dokončila územní studii výstaviště Černá louka

Ostrava dokončila územní studii výstaviště Černá louka

(8. 6. 2012) Ostrava 7. června (ČTK) - Útvar hlavního architekta města Ostravy dokončil územní studii pro zhruba třináctihektarový areál výstaviště Černá louka a jeho okolí. Studie vymezila prostorové podmínky pro jednotlivé stavby a počítá se vznikem dvou kulturních objektů. Prioritou pro město i nadále zůstává vybudování nové koncertní haly, řekl novinářům primátor Petr Kajnar (ČSSD).
Územní studie bude předložena zastupitelům města k odsouhlašení 27. června. Poté ÚHA schválí návrh na vložení dat o této studii do evidence územně plánovací činnosti a studie se tak stane podkladem pro rozhodování v území (doplněno Stavbaweb - zdroj: Ostrava online).

 
 
 
 

Ostrava dokončila územní studii výstaviště Černá louka

Ostrava 7. června (ČTK) - Útvar hlavního architekta města Ostravy dokončil územní studii pro zhruba třináctihektarový areál výstaviště Černá louka a jeho okolí. Studie vymezila prostorové podmínky pro jednotlivé stavby a počítá se vznikem dvou kulturních objektů. Prioritou pro město i nadále zůstává vybudování nové koncertní haly, řekl novinářům primátor Petr Kajnar (ČSSD).
Územní studie bude předložena zastupitelům města k odsouhlašení 27. června. Poté ÚHA schválí návrh na vložení dat o této studii do evidence územně plánovací činnosti a studie se tak stane podkladem pro rozhodování v území (doplněno Stavbaweb - zdroj: Ostrava online).

V nové studii bylo zachováno původní řešení ateliéru Maxwan, které schválilo zastupitelstvo města a které doporučila soutěžní porota k realizaci. Studie bude sloužit ke koordinaci stavebních záměrů města v území tak, aby byly zachovány urbanistické principy vítězného návrhu.
"Kromě koncertní síně si myslím, že tam mohou být věci, které budou financovány komerčně, jako je hotel, byty, dovedu si představit i obchody a možná i kanceláře nebo školu,"
uvedl Kajnar. Právě s komplexní proměnou Černé louky v novou městskou čtvrť se město ucházelo o titul Evropské hlavní město kultury 2015, ale prohrálo v souboji s Plzní.

V souvislosti se soutěží předloni vyhlásilo mezinárodní urbanistickou soutěž na zástavbu ostravského výstaviště, kterou vyhrálo nizozemské architektonické studio Maxwan, které se nyní podílelo i na vzniku územní studie.

Studie počítá s tím, že v oblasti zůstane zachován výstavní pavilon A, Divadlo loutek a vila Tereza. Některé další stávající stavby tak v budoucnu budou zdemolovány a ustoupí nové zástavbě.

Podobně jako návrh Maxvanu počítá územní studie s výstavbou budov kolem relaxační zóny. Nepůjde tedy o blokovou zástavbu území, ale o vybudování jednotlivých solitérních staveb.

Vlastníkem pozemků je město. Při prodeji ploch soukromým investorům zřejmě jako podmínku zavede povinnost vypsání architektonické soutěže pro jednotlivé budované objekty.

Nyní je podle Kajnara potřeba území připravit, a to například z hlediska dopravní infrastruktury a inženýrských sítí. Studie totiž počítá například se zrušením části cesty, která území odděluje od řeky Ostravice tak, aby se celý prostor mohl otevřít právě směrem k řece. "Byl bych rád, kdyby se studie Černé louky dostala do investičního záměru, abychom věděli ceny a mohli si naplánovat hlavní prvky do plánovacího období Evropské unie v letech 2014 až 2020," uvedl Kajnar.

Související zprávy:

Návrh proměny Černé louky v Ostravě od studia Maxwan

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz