Ostrava převzala historická městská jatka

Ostrava převzala historická městská jatka

Porážková 3204/28, 702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

(5. 9. 2016) Objekty budou sloužit kulturním účelům. 

 
 
 
 

Ostrava převzala historická městská jatka

(ČTK) - Město Ostrava si převzala historická městská jatka i bývalou prodejnu hobbymarketu Bauhaus, které odkoupilo za 80 miliónů korun. Oba objekty budou sloužit kulturním účelům. Do budovy někdejší prodejny se zřejmě příští rok na jaře přesune Městská galerie Plato, řekl novinářům primátor Tomáš Macura (ANO). Původní objekt městských jatek v centru města vznikl v roce 1881. V roce 1994 ale městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz pozemky o rozloze dvou hektarů i s objektem jatek odprodal společnosti Bauhaus za více než 38 miliónů korun. Společnost v těsné blízkosti jatek postavila svůj hobbymarket. Jatka však chátrala a nikdy nebyla opravena, prodejna už nefunguje. Město se dlouhodobě snažilo získat památkově chráněná jatka zpět.

„Měli bychom si převzít klíče od obou objektů a fyzicky je převzít. Ten další postup bude takový, že v případě hobbymarketu již máme vysoutěženého projektanta, který zahájí práci. V horizontu dvou měsíců by měl vyhotovit projekt stavebních úprav objektu tak, aby vyhovoval nastěhování galerie,“ uvedl Macura.

U historické budovy jatek podle něj město v první fázi čeká provedení statického posudku. „Platí ten náš záměr využít objekt pro účely umění, nejspíše pro galerijní účely včetně venkovního prostoru a naší ambicí je, aby to bylo na úrovni. To znamená, že chceme pozvat dvě až tři renomované architektonické kanceláře i s mezinárodními zkušenostmi, aby vypracovaly a představily nám nějaký svůj projekt, nějaký svůj ideový záměr a my bychom se potom rozhodli pro některý z nich. Na základě toho by se vypracovaly další fáze projektové dokumentace," doplnil Macura.

Podle posledního znaleckého posudku je hodnota areálu přes 90 miliónů korun. U jatek se předpokládá, že náklady na jejich renovaci přesáhnou 100 miliónů korun, úpravy objektu někdejšího hobbymarketu primátor už dříve odhadoval řádově na několik miliónů korun.
zdroj foto: NPU.cz


Doplněno Stavbaweb:

Podrobné informace o historii bývalých městských jatek v Ostravě včetně výkresů a fografií naleznete na stránkách Architektura.klenot.cz ZDE.
Další informace najdete na stránkách Okrašlovacího spolku Za krásnou Ostravu ZDE.
Neviditelný pes/ OSTRAVA: Městská jatka aneb Neslavný osud kulturní památky
Fotografie z let 2009 a 2011 najdete ZDE.

Související články:

Městská jatka v Ostravě 22.1.2013


 
 
 
 
49.8356792
18.2806500
Ostrava převzala historická městská jatka

Ostrava převzala historická městská jatka
Porážková 3204/28
702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz