Osvětlení paláce ARA

Osvětlení paláce ARA

Jungmannovo náměstí, Praha - Staré Město

(23. 11. 2020) Archport

   
 
 
 
 

Osvětlení paláce ARA

V rámci plánované celkové rekonstrukce paláce ARA v Praze jsme byli přizváni k návrhu osvětlení fasády včetně nápisu na střeše budovy. Cílem bylo navrátit paláci původní neonové nasvětlení a vniknout mu současný a decentní charakter. Toto krásné zadání doprovázelo studium kvalitního stavebně historického průzkumu, který zpracovala Ing. arch. Martina Bártová. Protože z dobových fotografií nebylo možno přesně identifikovat font, který se na paláci v minulosti vyskytoval, byla provedena důkladná analýza dobových nápisů, které se ve 20. až 30. letech minulého století objevovaly na obchodních domech nejen v Praze ale i v celé České republice. 


Z této analýzy vznikla škála fontů, kterou bylo možno porovnávat s původním nápisem umístěným na paláci. Celý návrh byl průběžně konzultován s pracovníky památkového ústavu. Typografie vychází z nápisu, který byl umístěný na obchodním domě Bílá Labuť v ulici Na Poříčí. Tento font se původnímu nápisu na paláci ARA podobal nejvíce. Zároveň svým úzkým tvarem dobře zapadá mezi vertikály vystupující nad atiku střechy a podporuje celkovou proporci stavby. Součástí návrhu je i konstrukce, na kterou je nápis ARA ukotven. Snahou bylo, aby byla co nejméně rušivá a zároveň aby dostatečně odolávala silnému větru.


Charakter neonového osvětlení nepřebíjí architektonické ztvárnění budovy, kterou původně navrhl architekt Milan Babuška a následně architekt František Řehák. Náš návrh zvýrazňuje vertikální a horizontální členění paláce a podporuje jeho dominantní postavení na Jungmannově náměstí. 

Autorská zpráva
Foto: MgA. Petr Polák


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz