Palachův památník postaví studio MCA

Palachův památník postaví studio MCA

(18. 5. 2016) Památník se otevře v lednu 2018.

   
 
 
 
 

Palachův památník postaví studio MCA

(ČTK) - Památník Jana Palacha ve Všetatech vznikne podle návrhu architektů Miroslava Cikána a Pavly Melkové z ateliéru MCA. Porota v čele s architektem Josefem Pleskotem ho vybrala z 31 návrhů. Památník se silným emočním nábojem se prvním návštěvníkům otevře v lednu 2018, řekl dne 17. května 2016 při vyhlášení výsledků ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Všechny soutěžní návrhy budou od středy vystaveny v jeho Nové budově. Muzeum je správcem Palachova domu.

Pavla Melková a Miroslav Cikán založili architektonickou kancelář MCA v roce 1996. Jako cíle svého ateliéru uvádějí především humanizaci architektury. Za rekonstrukci bastionu v Praze na Karlově dostali v roce 2012 Grand Prix architektů.

Druhé místo porota v soutěži udělila návrhu Tomáše Zavorala a Jiřího Rozkovce, jako třetí byl oceněn Szymon Rozwalka z kanceláře RO_AR Szymon Rozwalka architects.

U vítězného návrhu porota především ocenila "komplexně intelektuálně zvládnutý přístup s přesně promyšlenou dramaturgií expozice směřující k interpretaci Palachova odkazu". Původní dům je v něm zachován ve své základní stavební substanci, autoři do něj vklínili hranu symbolizující komunistický režim. Hrana směřuje k záblesku světla a k opuštěnému rodinnému stolu, který zároveň může mít význam společného stolu národa, jenž se stal opuštěným.

"Oceňuji, že tvůrci vítězného návrhu akcentovali morální poselství Janovy oběti jako určující princip prostorového řešení," řekl ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). "To, co českou společnost zasáhlo (v Palachově činu), mělo svou váhu, hmotu, rozměr. Nebezpečí, které Jan viděl, nebylo imaginární, nezrodilo se z jeho přecitlivělosti. Bylo zcela reálné a jako reálné je zde prezentováno," řekl ministr.

Student Jan Palach se 16. ledna 1969 upálil na protest proti tomu, jak rychle lidé rezignovali na jakýkoli odpor proti okupaci země vojsky Varšavské smlouvy. V Praze Palachův čin připomínají pamětní deska v dlažbě Václavského náměstí, další na zdi filozofické fakulty na Palachově náměstí a hrob na Olšanech. Dům ve Všetatech loni koupil český stát a spravuje ho NM. Celkové řešení památníku vzešlé ze soutěže by mělo být založeno na jeho významovém členění ve třech hlavních zónách - symbolické, kontemplační a edukační.

Doplněno Stavabweb:
Všechny soutěžní návrhy, včetně vítězného konceptu, budou vystaveny od 18. května do 21. srpna 2016 v Nové budově Národního muzea (Vinohradská 1, Praha 1).
Videoreportáž ČT 24 - Palachův pomník ve Všetatech
Architektonicko-umělecká soutěž o návrh Památníku Jana Palacha ve Všetatech

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

17. 12. 2021 15:41:37

Re: Česká města se jednoznačně shodla na potřebě okamžité úpravy...

Pamatuju si, jak těsně po revoluci probíhala diskuse o potřebě novýho stavebního zákona. Bavili jsme se o tom, že potřebujeme zákon logickej, přehlednej, stručnej, funkční. Padl názor, že jeden z nejlepších systémů stavebního práva má Bavorsko, navíc je nám kulturně a historicky blízký. Nabízí se tedy řešení prostě bavorský právo převzít a přizpůsobit. Vypadalo to tenkrát v tý euforii, že to je logická cesta a že po ní půjdeme. Pak do toho vstoupily ty naše obvyklý komplexy z "cizáků", malost, neschopnost inspirovat se tam, kde věci fungují, potřeba prosadit si svoje zájmy a zájmečky, potřeba vyšlapat si tu svojí jedinečnou českou cestičku, přece nám někdo nebude radit... Výsledkem byl stavební zákon horší a delší, než byl ten socialistickej. A od tý doby je k horšímu každá další změna. Ja to k pláči, vůbec se městům nedivím. Stát za třicet let demokracie a slibů o zeštíhlení a racionalizaci svých funkcí nabobtnal do obludných rozměrů a zdá se, že není moci, která by s tím něco dokázala udělat. Ideály maximální svobody nejen jednotlivce, ale i obcí a (mikro)regionů, vzaly dávno za svý. Aktuální stavební zákon má 335 paragrafů, 142 stran. Ten předchozí měl paragrafů 198, stran 95. Socialistickej stavební zákon měl 145 paragrafů a 52 stran. Není výmluvnějšího svědectví o tom, kam tahle země směřuje, v přímým rozporu se sliby a proklamacemi každý další politický garnitury. A já se ptám spolu s klasikem a Vávrou: "Musí to bét, Maryšo?!"

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz