Památkáři nesouhlasí se stavbou další výškové budovy v Olomouci

Památkáři nesouhlasí se stavbou další výškové budovy v Olomouci

(18. 4. 2013) (ČTK) - S projektem výškové budovy Šantovka Tower v Olomouci, která by se díky svým 75 metrům měla s radnicí dělit o pozici druhé nejvyšší stavby ve městě, nesouhlasí Národní památkový ústav (NPÚ). Výšková dominanta v sousedství historického centra Olomouce podle památkářů výrazně poškodí panorama města. Proti plánované stavbě výškové budovy se vyslovili i někteří architekti a odborníci z Ústavu dějin umění.

 
 
 
 

Památkáři nesouhlasí se stavbou další výškové budovy v Olomouci

(ČTK) - S projektem výškové budovy Šantovka Tower v Olomouci, která by se díky svým 75 metrům měla s radnicí dělit o pozici druhé nejvyšší stavby ve městě, nesouhlasí Národní památkový ústav (NPÚ). Výšková dominanta v sousedství historického centra Olomouce podle památkářů výrazně poškodí panorama města. Proti plánované stavbě výškové budovy se vyslovili i někteří architekti a odborníci z Ústavu dějin umění.

Plánovaná výšková budova "Šantovka" Plánovaná výšková budova "Šantovka"

"Záměr výstavby výškového bytového objektu Šantovka Tower je v příkrém rozporu se zájmy státní památkové péče," řekl dnes ČTK ředitel olomoucké pobočky NPÚ František Chupík, podle něhož by budova Šantovka Tower zastínila hlavní městské dominanty, jako je katedrála svatého Václava, radniční věž či kostel svatého Michala.

Chupík upozornil na to, že projekt Šantovka Tower je v rozporu se zásadami rozvoje Olomouckého kraje, regulačním plánem městské památkové rezervace i nařízeními ministerstva kultury. "Nerespektuje stanovisko ministerstva kultury k návrhu nového územního plánu Olomouce," uvedl. Chystaná stavba je podle něj i v rozporu s mezinárodními dokumenty, kterými se Česko zavázalo chránit kulturní dědictví.

Společnost SMC Development, která projekt Šantovka Tower připravila, považuje stanovisko NPÚ za podjaté. "Proti stavbě Šantovka Tower se ústav postavil daleko dříve, než měl v rukou jakoukoli dokumentaci. Někteří jeho zaměstnanci veřejně i anonymně stavbu napadají v různých formátech internetových diskusí a s transparenty proti stavbě se ukazují na veřejných akcích," řekl ČTK mluvčí projektu Juraj Aláč, podle kterého zpráva památkářů není odborná a ani objektivní.

Budova Šantovka Tower, jejíž projekt byl představen loni v prosinci, má mít 22 pater. Náklady na stavbu SMC Development odhaduje na 400 milionů Kč. Budova je projektována tak, aby v ní mohlo být asi 80 bytů. Pokud SMC Development získá potřebná povolení, chce stavbu budovy zahájit v roce 2014 a dokončit za 16 až 18 měsíců.

V Olomouci nyní stojí dvě nové výškové budovy. Regionální centrum Olomouc dosahuje 71 metrů a budova Moravské vysoké školy 74 metrů. Nový územní plán, který zatím nevešel v platnost, s dalšími výškovými budovami u městské památkové rezervace nepočítá. Proti jejich stavbě se při přípravě územního plánu vyjádřilo ministerstvo kultury.

"Orgán památkové péče stanovisko NPÚ obdržel a věcí se bude dále zabývat. Posuzování projektu běží v souladu se zákonem o státní památkové péči," řekla dnes ČTK mluvčí olomoucké radnice Radka Štědrá. Projektem se zabývá i odbor životního prostředí radnice, který investora požádal o odborné posudky vlivu stavby na krajinný ráz a ptactvo. "Dobře si uvědomujeme vazbu plánované stavby na řeku Moravu a prostředí kolem ní i na městskou památkovou rezervaci," řekl ČTK vedoucí odboru Petr Loyka.

Radnice by posudky měla obdržet do poloviny května. "Nemohu vyloučit, že než poté vydáme stanovisko, tak ještě jiným specialistům zadáme vypracování oponentních posudků," podotkl Loyka, podle kterého je škoda, že o výškových budovách odborníci v Olomouci nediskutovali ještě předtím, než byly ve městě postaveny první dvě.

SMC Development podle dřívějšího vyjádření nehodlá čekat na to, až bude nový územní plán schválen. Pokud získá povolení na základě dosavadního územního plánu, může začít stavět i poté, co vejde v platnost jeho nová verze. Nový územní plán zřejmě začne platit až na začátku roku 2014.

Stavba čtvrti Šantovka, která vzniká na 11 hektarech, má stát deset miliard Kč. Součástí bude obytná čtvrť, obchodní centrum a kancelářský komplex. Na projektu se podílí architekti z londýnského ateliéru Benoy.


areál Šantovka areál Šantovka areál Šantovka


Související články:

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Administrativa

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz