Památkáři zrekonstruovali morový špitál v Budějovicích

Památkáři zrekonstruovali morový špitál v Budějovicích

(22. 1. 2016)

 
 
 
 

Památkáři zrekonstruovali morový špitál v Budějovicích

(ČTK) - Národní památkový ústav (NPÚ) v Českých Budějovicích zrekonstruoval za více než 24 milionů barokní morový špitál z 16. století. Do nově zřízených prostor se přestěhuje část úředníků NPÚ. Vznikne zde i malé muzeum. Památkáři chtějí také rekonstruovat a zpřístupnit veřejnosti sousedící kapli Nejsvětější Trojice. ČTK to dnes řekl ředitel NPÚ v Českých Budějovicích Petr Pavelec. Budova špitálu, která v době svého vzniku sloužila jako útulek pro lidi nakažené infekčními nemocemi, je kompletně opravená. "V interiérech byly odstraněny novodobé stavební prvky z předchozí rekonstrukce v 80. letech minulého století," uvedl Pavelec. Nové jsou fasády domu, ale také oplocení předzahrádky a funkční dlážděná úprava části vnitřní zahrady. V části špitálu chce NPÚ zřídit komorní muzeum.

Českobudějovický pozdně gotický morový špitál s kaplí je zajímavý tím, že se zachoval v architektonicky čisté podobě. První zmínky o něm sahají do roku 1371. O jeho tehdejší podobě se bližší informace nedochovaly. Současná podoba pochází z let 1513 až 1515. Významného rozšíření v rámci barokních přestaveb se celý areál včetně kaple Nejsvětější Trojice dočkal v letech 1763 až 1779.

Práce na kapli se letos soustředí na exteriér. Kromě nátěru fasád přijdou na řadu sadové úpravy zahrady a její vybavení odpovídajícím mobiliářem. Tato část rekonstrukce vyjde téměř na dva miliony korun.

V interiérech kaple Nejsvětější Trojice se zachovaly malby pozdně barokního malíře Františka Jakuba Prokyše. "V klenbě kostela jsou vyobrazeni Abrahám se třemi mládenci, sv. Augustin, andělé se symboly Nejsvětější Trojice a znak města Českých Budějovic. Naopak na stěnách má freska ornamentální charakter a na východní stěně doplňuje oltář iluzivní malbou," popsal výmalbu kaple Pavelec. Kromě fresek se se chystají opravy mobiliáře a podlah a vybavení doplní nové kostelní lavice. Tato poslední fáze by měla vyjít zhruba na čtyři miliony korun.

Historie areálu bývalého morového špitálu je bohatá. V 19. století se z něj stal chudobinec, který fungoval ještě krátce po roce 1948. Později se změnil na byty a špitální kostel sloužil k občasným bohoslužbám do roku 1971. V roce 1977 byl opuštěný a zanedbaný objekt převeden do správy Krajského střediska státní památkové péče a ochrany přírody. Při tehdejší rekonstrukci vznikla v podkroví půdní vestavba využívaná jako kanceláře pro účely památkové péče až do roku 1996. Později byl objekt využíván k ubytování příslušníků českobudějovické salesiánské komunity.
zdroj foto: Geocaching.com/ SilverCB

Morový špitál s kostelem Nejsvětější Trojice

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

22. 1. 2016 17:25:55. Re: Památkáři zrekonstruovali morový špitál v Budějovicích. architekt Pavel Šimeček

 
 
 
 

22. 1. 2016 17:25:55. Re: Památkáři zrekonstruovali morový špitál v Budějovicích. architekt Pavel Šimeček

  Mám jen drobný problém. Kdo zrekonstruoval a kdo to platil? Že by památkáři ze svého rozpočtu? Proboha, nic proti obnově památek nemám, ale hlavní zásluha asi patří místním. P.Š

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o.