Památkářská asociace žádá přezkoumání povolení pro ”maršmeloun”

Památkářská asociace žádá přezkoumání povolení pro ”maršmeloun”

(24. 6. 2015)  Projekt získal stavební povolení, které ale ještě nenabylo právní moci. 

   
 
 
 
 

Památkářská asociace žádá přezkoumání povolení pro ”maršmeloun”

(ČTK) - Památkářská asociace ASORKD poslala památkové inspekci ministerstva kultury podnět, aby přezkoumala povolení, která příslušné úřady vydaly novostavbě u Anežského kláštera. Té lidé kvůli barvě fasády uvedené na její vizualizaci přezdívají maršmeloun. V minulých dnech získal projekt stavební povolení, které ale ještě nenabylo právní moci. Odvolat se proti němu zvažuje i Národní galerie v Praze, která je účastníkem řízení.

"Stavbu nového bytového domu v ulici U Milosrdných v těsné blízkosti kláštera sv. Anežky, objektu užívaného jako sídlo sbírky středověkého a raně renesančního umění a významné národní kulturní památky, považuji za velmi nešťastnou," uvedl ředitel NG Jiří Fajt. Ten vede NG necelý rok, šestipodlažní stavba se připravuje mnoho let a smlouvy umožňující mimo jiné využít i části pozemku v areálu kláštera uzavřeli jeho předchůdci. Převážná část pozemku, na němž se má stavět, patří Praze.

Investor zatím stavět nemůže, kromě toho, že ještě běží odvolací lhůta, se bude na základě rozhodnutí magistrátního stavebního odboru přezkoumávat územní rozhodnutí k této stavbě.

Projekt v uplynulých měsících vyvolal protesty stovek lidí. Dům navrhl architekt Zdeněk Fránek, projekt se několikrát měnil. K rozšířeným vizualizacím, podle nichž dali lidé domu přezdívku, říká, že nikdy nepočítal s fasádou v růžové barvě.

Původní podobu projektu z roku 2008 odmítlo na základě názoru Národního památkového ústavu (NPÚ) ministerstvo kultury a zrušilo v roce 2010 povolení pražských památkářů. Nový projekt firmy Praga Progetti e investimenti ale NPÚ i magistrátní památkáři schválili a na tomto základě bylo vydáno stavební povolení, byť zatím nepravomocné. Podle ASORKD je nový projekt ještě více než předchozí v rozporu s požadavky NPÚ formulovanými v rozhodnutí MK, jimiž byl původní projekt zamítnut.

"Stavba je objemnější, architektonické pojetí ještě agresivnější. Má-li mít ministerstvo kultury konzistentní přístup, musí se k tomuto novému projektu vyjádřit zamítavě z naprosto stejných důvodů, jak to učinilo v roce 2010," uvedla Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví (ASORKD).

Doplněno Stavbaweb:

Více informací najdete v článku Richarda Biegla "Novostavba U Milosrdných v hodině dvanácté", který byl publikován ve Věstníku Klubu za starou Prahu č. 3/ 2009, str. 8-15 - ZDE.

Související články:
• ”Maršmeloun” získal stavební povolení
(18. 6. 2015) Běží lhůta pro odvolání
• Bytový dům U Milosrdných
(18. 5. 2015) Zdeněk Fránek: Architekt: Dům "Maršmeloun" jsem nikdy neplánoval bílorůžový
• Bytový dům u Milosrdných
(17. 4. 2015) Autorem projektu je Zdeněk Fránek.

Dům U Milosrdných - záznam veřejné diskuze 13. 5. 2015Dům „Maršmeloun” jsem nikdy neplánoval bílorůžový, tvrdí architekt - více ZDE.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz