Památník Zámeček v Pardubičkách

Památník Zámeček v Pardubičkách

Odbojářů, 530 03 Pardubice IV

(26. 10. 2017) Nejvýše oceněným projektem se stal návrh architektů Jana Žalského a Víta Podráského

   
 
 
 
 

Památník Zámeček v Pardubičkách

(ČTK) - V Galerii města Pardubic jsou od úterý k vidění návrhy na novou podobu Památníku Zámeček. Město vybíralo z osmi nabídek. Lidé mají možnost prohlédnout si skici do neděle. ČTK o tom informovala manažerka galerie Ivana Panochová. Němci na místě, kde je dnes památník, popravili za heydrichiády obyvatele osady Ležáky a další vlastence. Místo je národní kulturní památkou.

Porota se rozhodla neudělit první cenu, měla k návrhům výhrady. Nejvýše oceněným projektem se stal návrh architektů Jana Žalského a Víta Podráského, o třetí místo se dělí MCA atelier a Projektil architekti.

Nový památník bude vznikat ve dvou etapách. Architekti Žalský a Podráský navrhli odstranit současný objekt, ve kterém je expozice.

Novou expozici navrhli v podzemí, přístupnou po rampách. Po jejích stranách budou jména 194 obětí. Proti demolici se v minulosti ohradil Klub přátel Pardubicka. Památník je národní kulturní památkou, bude proto obtížné bourání stavby prosadit.

Žulový pomník věnovaný obětem na místě zůstane jako dominantní prvek. V druhé etapě mají být odstraněny původní přístupové plochy, chystá se úprava cest a zeleně a instalace venkovních osvětlených nosičů, kde budou informace o památníku. Město nechá dosázet les, čímž se podoba území přiblíží roku 1942.

Pardubice rovněž usilují o propojení památníku s Larischovou vilou, kde Němci vlastence vyslýchali. Město jedná, zatím bezúspěšně, se společností Foxconn, která pozemek vlastní. Přímá veřejná cesta mezi těmito místy není, ač jsou od sebe kousek.

Po dlouhých jednáních tchaj-wanská firma na sklonku roku 2014 věnovala vilu zvanou také Zámeček Československé obci legionářské. Ta se snaží zchátralou stavbu postupně s pomocí dotací od kraje, měst a ministerstva kultury opravit a zpřístupnit veřejnosti.

Doplněno Stavbaweb:
Předmětem soutěže bylo nalezení vhodného architektonického řešení pro ideový koncept expozice na území NKP – Pietní území Zámeček v Pardubičkách. Návrh obsahuje i nové řešení expozice NKP (Národní kulturní památka). Nedílnou součástí je řešení nástupního prostoru a přilehlého okolí památníku. Soutěž byla vyhlášena jako užší, anonymní, jednokolová, projektová architektonická.

Výsledky soutěže:
2. cena

Návrh č. 2 - žalský architekt - Ing. arch. MgA. Jan Žalský, Ing. arch. Vít Podráský
Návrh ke stažení: ZDE

3. dělená cena
Návrh č. 1 - MCA atelier s. r. o.  
Návrh ke stažení: ZDE

3. dělená cena

Návrh č. 8 - PROJEKTIL ARCHITEKTI s. r. o.  
Návrh ke stažení: ZDE

Hodnocení poroty, anotace jednotlivých návrhů a další informace najdete ZDE.

Historie Zámečku – Larischovy vily najdete ZDE.


 
 
 
 
50.0277078
15.8079448
Památník Zámeček v Pardubičkách

Památník Zámeček v Pardubičkách
Odbojářů
530 03 Pardubice IV

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz