Pasivní dům roku

Pasivní dům roku

(4. 3. 2016) Výsledky  soutěže, která se v Česku konala poprvé.

   
 
 
 
 

Pasivní dům roku

Pasivním domem roku se stala novostavba ve Vraném nad Vltavou ve Středočeském kraji. Přesně 798 hlasů pomohlo zděnému rodinnému domu k výhře v soutěži Pasivní dům roku. Tu vyhlásila loni na podzim za podpory Centra pasivního domu a Státního fondu životního prostředí České republiky firma ABF, a. s.
Díky dotacím Nová Zelená úsporám jsou pasivní a nízkoenergetické domy v čím dál větší oblibě. Na podzim 2015 proto firma ABF, a. s., organizátor veletrhu nízkoenergetických, pasivních a nulových staveb FOR PASIV, vyhlásila soutěžní přehlídku Pasivní dům roku.

Soutěž byla dvoukolová. Od 15. listopadu 2015 až do konce roku probíhaly registrace. Přihlásit se mohly rodinné domy dokončené v letech 2010 až 2015 a splňující kritéria pro pasivní domy nebo domy s velmi nízkou energetickou náročností.

První selekci provedla odborná porota ve složení Ing. arch. Josef Smola, Ing. arch. Jana Hořická a Ing. Jan Bárta (všichni z Centra pasivního domu), Ing. Jakub Hrbek ze Státního fondu životního prostředí České republiky a nezávislý porotce Ing. Viktor Zbořil. Během prvních dvou lednových týdnů vybrala porota 10 finalistů. Dále už to měla v rukou veřejnost, která hlasovala jednak osobně na lednovém veletrhu FOR PASIV v areálu PVA EXPO PRAHA, ale také do konce února na webových stránkách www.pasivnidomy.cz.

Mezi soutěžícími se objevily rodinné domy ze všech částí České republiky. Dům ve Vraném nad Vltavou se do vedení v soutěži dostal poměrně rychle. Tato novostavba byla financována mimo jiné také z dotace Nová Zelená úsporám. Moderně a prakticky řešený dům disponuje prostorem více než 200 m². Novostavba je nepodsklepená, se sedlovou střechou, vytápěná tepelným čerpadlem a pro ohřev vody využívá solární panely a tepelné čerpadlo.

Druhé místo obsadil se 434 hlasy rodinný dům v Předenicích v Plzeňském kraji. Třetí příčka patří díky 330 hlasům dřevostavbě v Řevnicích ve Středočeském kraji.

Majitelé vítězného domu se mohou těšit na hlavní cenu, kterou je zahradní bazén od firmy ABPLAST, s. r. o., v hodnotě 80 000 Kč.
Slavnostní předání ceny se uskuteční 18. března 2016 při veletrhu FOR HABITAT v PVA EXPO PRAHA.

Všech 10 domů, které postoupily do finále soutěže, najdete ZDE.
tisková zpráva, Stavbaweb

Související články:
Soutěž Pasivní dům roku 5.2.2016
Soutěž Pasivní dům roku 1.12.2015

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Komentáře ke článku

 
 
 
 

4. 3. 2016 14:43:57. Re: Pasivní dům roku. ricardo
7. 3. 2016 12:37:45. Re: Re: Pasivní dům roku. Stavbaweb

 
 
 
 

4. 3. 2016 14:43:57. Re: Pasivní dům roku. ricardo

  v textu chybí z jakého materiálu je postaven

7. 3. 2016 12:37:45. Re: Re: Pasivní dům roku. Stavbaweb

  Dobrý den, když otevřete odkaz/ link domu ve Vraném, najdete podrobné informace o použitých materiálech i technologiích. Dům je postaven z keramických tvárnic 500 mm - Cihly Heluz family 50 2v1.
http://www.pasivnidomy.cz/domy/rodinny-dum-vrane-nad-vltavou-408#technicke-parametry
http://www.heluz.cz/katalog/cihly-pro-obvodove-a-vnitrni-zdivo/heluz-family-108/


Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz