Pasivní rodinný dům v Hluboké nad Vltavou

Pasivní rodinný dům v Hluboké nad Vltavou

(30. 7. 2018) Obvodové a vnitřní nosné zdivo objektu je vyzděno z vápenopískových cihel KMB SENDWIX

   
  • 1. NP

 
 
 
 

Pasivní rodinný dům v Hluboké nad Vltavou

Dům byl postaven na svažitém pozemku v severozápadním okraji obce, v nově zastavované části Selské pole. Z pozemku je krásný výhled do údolí se zástavbou obce směrem na jih. Pozemek je optimálně orientován vůči světovým stranám a je vhodnou lokalitou pro výstavbu pasivního domu s otevřeným jižním pohledem a s možností využití pasivních solárních zisků.

Objekt má obdélníkový půdorys přízemí s vazbou na užitné skladovací prostory při východní straně. Podél jižní fasády je podélně osazená dřevěná terasa, částečně zakrytá římsou ploché střechy. První nadzemní podlaží (podkroví) je orientováno svým obdélníkovým půdorysem nad 1/2 plochy půdorysu přízemí. Podkroví plynule po obou stranách (východ, západ) navazuje na střešní terasy se zahrádkami. Střecha nadzemního podlaží podkroví je zastřešena pultovou střechou, plynule přecházející zakřivenou plochou na severní stěnu. Při jihovýchodním rohu stavby je volné kryté stání pro dvě auta, zastřešené pultovou střechou s bezpečnostním sklem.

Fasáda stavby je oproti původnímu návrhu z vnější strany kontaktně zateplena grafitovým polystyrénem tl. 35 cm, zakončeném šlechtěnou omítkou. Původně navržený obklad ze dřeva byl zachován pouze ze spodní strany střešní římsy, nad jižní terasou v přízemí.

Páteřním systémem technického vybavení budovy je fotovoltaická elektrárna, umístěná na římse, s orientací jih a o sklonu 35°. Její výkon pokrývá až 70 % potřeby celého domu. Vyrobená elektrická energie je přednostně spotřebována v objektu – pro pokrytí potřeby energie na vytápění a větrání objektu. Nespotřebovaná energie není distribuována do veřejné sítě, ale uskladněna v bateriích.

Místo: ul. Pod Hůrkou, Hluboká nad Vltavou
Investor: soukromá osoba
Autor: Tomáš Hlavín / CB Building
Zastavěná plocha: 152 m2
Foto: CB Building 

__________

KMB SENDWIX
Obvodové a vnitřní nosné zdivo objektu je vyzděno z vápenopískových cihel KMB SENDWIX 12DF-LD tl. 175 mm a 8DF-LD tl. 240 mm na zdicí tenkovrstvé lepidlo SX. Vnitřní nenosné zdivo (příčky) v přízemí jsou z vápenopískového zdiva KMB SENDWIX 4DF-LD tl. 115 mm.

Pro minimalizaci tepelných mostů v patě zdiva u vnějších a vnitřních stěn tvoří první zakládací řadu bloky SENDWIX – THERM. Eliminací tepelných mostů je možné snížit náklady na vytápění až o 4 %, u pasivních domů až o 6 %.

Překlady v nosném zdivu v přízemí tvoří monolitický železobetonový ztužující věnec, umístěný pod stropem, doplněný o betonářskou výztuž a ocelové profily dle statického návrhu. Překlady nad okny v podkroví i v příčkách v přízemí jsou provedeny ze systémových překladů výrobce KMB SENDWIX. 
http://www.sendwix.cz/

Publikováno v časopise Stavba č. 2/2018, str. 94-95

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Sustainability

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz